Úvod > Aktivity & akce > Akce > Moravské zemské muzeum oslaví dvousté výročí bohatým programem

Moravské zemské muzeum oslaví dvousté výročí bohatým programem

Kdy 9. září 2016 - 30. září 2017 Historické a vojenské akce
Od roku 1817, kdy se začaly psát dějiny Moravského zemského muzea, uplyne brzy již 200 let. K této významné události připravilo MZM mnoho zajímavých akcí a mimo jiné i soutěž o šperky velkomoravských princezen.
Moravské zemské muzeum v roce 2017 oslaví 200 let od svého založení. Oslavy však budou slavnostně zahájeny již letos, a to v pátek 9. září 2016. Bohatý doprovodný program bude obsahovat mnoho aktivit pro děti i dospělé, např. výrobu šperků a hrnčířskou dílnu, poznávání minerálů spojené se soutěží o drobné ceny, sledování invazivních druhů hmyzu pod mikroskopem, ražbu mincí, pletení rukavic nebo psaní na břidlicové tabulky. 

V seznamu aktivit nechybí také připomenutí rozsáhlé muzejní sbírky kraslic s ukázkou zdobení slámou s možností si tuto techniku vyzkoušet, vyrábět se budou otisky zkamenělin, pro děti je připravená speciální komentovaná prohlídka expozice Fauna Moravy.

Veřejnosti se rovněž otevřou přilehlé Kapucínské terasy.

K příležitosti zahájení celoročních oslav připravilo Moravské zemské muzeum navíc soutěž O truhlu velkomoravského pokladu, ve které bude možné vyhrát přesné kopie zlatých šperků velkomoravských princezen (náušnice, prsten, přívěšek – gombík). K jejímu zámku existuje 5000 klíčů, které jsou rozdávány na určených akcích, označených v programu MZM symbolem klíče, případně v příloze muzejního časopisu. Pouze jeden z klíčů je však ten pravý. Jeho šťastný majitel truhlu otevře a bude si moci velkomoravský poklad odnést domů. Slavnostní otvírání se bude konat 9. září v Biskupském dvoře MZM.

 

9. září také odstartuje cyklus výstav, ve kterých se budou představovat jednotlivá odborná oddělení. Vystaveny budou nejvzácnější sbírkové předměty, návštěvník se seznámí s historií oddělení, nejvýznamnějšími objevy a osobnostmi z historie jednotlivých oborů. Jako první se představí Ústav Anthropos, v jehož sbírkách je uložen jeden z nejvzácnějších exponátů, národní kulturní památka, Věstonická venuše.

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 8. 2016
12.7.
6.8.
200 let Moravského zemského muzea – botanické vzorky

200 let Moravského zemského muzea – botanické vzorky

Brno-střed, Jižní Morava
28.4.
1.10.
Venuše - Fotografie Jindřicha Štreita

Venuše - Fotografie Jindřicha Štreita

Brno, Jižní Morava
14.4.
22.10.
120 let od vyplenění říše Benin

120 let od vyplenění říše Benin

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí