Úvod > Aktivity & akce > Akce > Moravské zemské muzeum oslaví dvousté výročí bohatým programem

Moravské zemské muzeum oslaví dvousté výročí bohatým programem

Kdy 9. září 2016 - 30. září 2017 Historické a vojenské akce
Od roku 1817, kdy se začaly psát dějiny Moravského zemského muzea, uplyne brzy již 200 let. K této významné události připravilo MZM mnoho zajímavých akcí a mimo jiné i soutěž o šperky velkomoravských princezen.
Moravské zemské muzeum v roce 2017 oslaví 200 let od svého založení. Oslavy však budou slavnostně zahájeny již letos, a to v pátek 9. září 2016. Bohatý doprovodný program bude obsahovat mnoho aktivit pro děti i dospělé, např. výrobu šperků a hrnčířskou dílnu, poznávání minerálů spojené se soutěží o drobné ceny, sledování invazivních druhů hmyzu pod mikroskopem, ražbu mincí, pletení rukavic nebo psaní na břidlicové tabulky. 

V seznamu aktivit nechybí také připomenutí rozsáhlé muzejní sbírky kraslic s ukázkou zdobení slámou s možností si tuto techniku vyzkoušet, vyrábět se budou otisky zkamenělin, pro děti je připravená speciální komentovaná prohlídka expozice Fauna Moravy.

Veřejnosti se rovněž otevřou přilehlé Kapucínské terasy.

K příležitosti zahájení celoročních oslav připravilo Moravské zemské muzeum navíc soutěž O truhlu velkomoravského pokladu, ve které bude možné vyhrát přesné kopie zlatých šperků velkomoravských princezen (náušnice, prsten, přívěšek – gombík). K jejímu zámku existuje 5000 klíčů, které jsou rozdávány na určených akcích, označených v programu MZM symbolem klíče, případně v příloze muzejního časopisu. Pouze jeden z klíčů je však ten pravý. Jeho šťastný majitel truhlu otevře a bude si moci velkomoravský poklad odnést domů. Slavnostní otvírání se bude konat 9. září v Biskupském dvoře MZM.

 

9. září také odstartuje cyklus výstav, ve kterých se budou představovat jednotlivá odborná oddělení. Vystaveny budou nejvzácnější sbírkové předměty, návštěvník se seznámí s historií oddělení, nejvýznamnějšími objevy a osobnostmi z historie jednotlivých oborů. Jako první se představí Ústav Anthropos, v jehož sbírkách je uložen jeden z nejvzácnějších exponátů, národní kulturní památka, Věstonická venuše.

Moravské zemské muzeum je druhá největší a druhá nejstarší muzejní instituce v ČR. Bylo založeno roku 1817 císařským dekretem Františka I. Ve svých sbírkách uchovává přes 6 milionů předmětů, které představují cenný materiál z oborů přírodních a společenských věd, mj. i Věstonickou venuši.
Celý popis
Naposledy změněno: 23. 8. 2016
28.4.
1.10.
Venuše - Fotografie Jindřicha Štreita

Venuše - Fotografie Jindřicha Štreita

Brno, Jižní Morava
14.4.
22.10.
120 let od vyplenění říše Benin

120 let od vyplenění říše Benin

Brno, Jižní Morava
15.2.
30.6.
Pavel Dvorský

Pavel Dvorský

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí