Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mikulovské výtvarné sympozium Dílna 2016

Mikulovské výtvarné sympozium Dílna 2016

Kdy 16. červenec 2016 18:00 - 13. srpen 2016 18:00 Výstavy
Letní výtvarné setkání českých a zahraničních umělců tvořících v prostorách mikulovského zámku - slavnostní zahájení.
Mikulovské výtvarné sympozium „dílna“ je tradiční, přesto se neustále rozvíjející se projekt. „Dílna“ – čtyřtýdenní setkání a tvorba výtvarných umělců završená vernisáží – probíhá v Mikulově od roku 1994. Akce je již několik let událostí nadregionálního významu se zahraničním přesahem.  Důkazem toho je i účast zahraničních umělců, kteří se na vývoji dílny aktivně podíleli. Hlavním pořadatelem je město Mikulov a spolupořadatelem a partnerem projektu je Regionální muzeum v Mikulově.

Letošními účastníky budou  Mgr. Art. Josef Achrer, Mgr. Michal Kalous, PH.D., Mgr. et  MgA. Barbora Lungová, Jaromír Šimkůj, Doc. ak. mal. Petr Veselý – kurátor,  František Hodonský a PhDr. Kaliopi Chamonikola, PH.D.

V letošním roce jsme rozšířili nabídku doprovodných programů pro veřejnost:

20. 7. Koncert Klena & Klenoty, Vinařství Mikulov
28. 7. Den otevřených dveří, zámek, Mikulov
30. 7. Koncert Koleno, bývalá hasičská stanice
4. 8. Den otevřených dveří, zámek, Mikulov
6. 8. Autorská čtení, zámek Mikulov
11. 8. Hudební sympozium, zámek, Mikulov
13. 8. Vernisáž, zámek, Mikulov 

Tradice Mikulovských výtvarných sympozií byla založena v roce 1994. Začátek byl celkem nenápadný. Vznikl „za vlahého večera při sklence vína v hlavě sochaře Nikose Artmutidise“ (jak je jeho počátek už téměř legendárně popisován).

Původní záměr pořádat v Mikulově sochařská sympozia byl vstřícně přivítán zejména sochaři ze skupiny Tvrdohlavých – skupiny, která již jednou výrazně zasáhla do dějin českého umění (tehdy ještě za totality). Brzy se okruh účastníků začal rozšiřovat jak za hranice Tvrdohlavých, tak za hranice České republiky. Z původně přátelské iniciativy vyrostla pevná organizační struktura, která ve spolupráci s Regionálním muzeem má v čele každého ročníku svého kurátora, profesionálního organizátora, i nadšenou podporu obyvatel města.

Vybraní výtvarníci se sympozia účastní na náklady pořadatelů, nejsou limitovaní tématem a v rámci možností ani materiálem potřebným k tvorbě. Důležitou podmínkou účasti je ponechání vytvořené práce – při zachování autorských práv – městu Mikulovu v jeho majetku jako součást budované sbírky. Systém volby kurátora jednotlivého ročníku (zpravidla je to jeden z účastníků ročníků předcházejících) zaručuje pokračování jisté kontinuity názorové, nicméně pomalu se měnící v závislosti na jemné nuanci rozdílu jednotlivých ročníků. Kurátor sympozia je umělec nebo teoretik umění (např. kunsthistorik, kurátor, galerista), který je na základě vlastního zájmu jmenován především z řad tvůrců proběhlého sympozia. Zvolený kurátor daného ročníku sestaví dle svého svobodného rozhodnutí skupinu 4 výtvarníků, která je dále doplněna 2 umělci nominovanými členy Odborné rady. Skupinu tradičně doplní technický asistent – student některé z výtvarných škol v České republice.

Organizátoři Mikulovského výtvarného sympozia se snaží využívat obrovský potenciál celé akce i nad rámec letních sympozií a v průběhu celého roku aktivně pracují na dalších projektech. Nepřetržitě probíhá zapůjčování děl, realizace výstav a další spolupráce s různými kulturními institucemi. V minulých letech tomu bylo například s Českým centrem ve Vídni, Bratislavě, New Yorku, Galerií Zichyho palác v Bratislavě, Moravskou galerií v Brně, Národní galerií v Praze, Síní pod Plečnikovým schodištěm v Rajské zahradě Pražského hradu, Galerií Mánes, Wanieck gallery v Brně a mnohých dalších.

MVS “dílna“ se v průběhu uplynulých let zúčastnilo několik desítek významných umělců z České republiky a ze zahraničí. Sbírka současného výtvarného umění města Mikulova čítá v tuto chvíli celkem stovky výtvarných děl mnoha disciplín (fotografie, grafika, malba, plastika, instalace, videoart apod.). Také dle názoru odborníků ve výtvarném umění můžeme říct, že se jedná o jednu z největších sbírek současného výtvarného umění u nás.

V roce 1994, kdy se uskutečnil první ročník mikulovského setkání, asi nikdo nepřemýšlel příliš o tom, zda se pořádání sympozií opravdu uchytí a na jak dlouho. Nejen že přetrvalo, ale stalo se novou tradicí města. V tomto směru “dílny“ stojí teprve na začátku a zdá se, že mají před sebou ještě bohatou budoucnost.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 7. 2016
1.7.
31.8.
Mikulovské léto plné kultury a vína

Mikulovské léto plné kultury a vína

Mikulov, Jižní Morava
6.7.
31.8.
Noční prohlídky zámku Mikulov

Noční prohlídky zámku Mikulov

Mikulov, Jižní Morava
1.7.
31.8.
Prázdninové prohlídky města Mikulova

Prázdninové prohlídky města Mikulova

Mikulov, Jižní Morava
Jantarová stezka na Moravě

Jantarová stezka na Moravě

Mikulov, Jižní Morava
Hrad Děvičky

Hrad Děvičky

Mikulov, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí