Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2018

Kdy 20. červenec 2018 - 11. srpen 2018 Festivaly
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov nabídne koncerty, na nichž vystoupí špičkoví hudební umělci.
Tradiční osou festivalové dramaturgie jsou koncerty klasické hudby v prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov.

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově patří mezi nejvýznamnější kulturní akce v České republice a stal se trvalou součástí evropského kulturního kalendáře. Jeho tradice sahá do roku 1992 a je reprezentativní letní přehlídkou světové hudební kultury a jejích nejnovějších trendů, s širokým rozpětím hudby od 15. až po 21. století. Probíhá po dobu tří týdnů v červenci a srpnu.

Festival je žánrově zaměřen na klasickou hudbu, jazz, folklór, muzikál, operu i crossover a představuje významné tuzemské a zahraniční umělce. Uskutečňuje se v unikátních interiérech a exteriérech Státního hradu a zámku Český Krumlov, ale i v dalších objektech města s jedinečným geniem loci, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO.

Již po sedmadvacáté se v Českém Krumlově uskuteční multižánrová hudební přehlídka evropského významu - Mezinárodní hudební festival, který vedle špiček současné zahraniční a tuzemské hudební scény představí i mladé talentované umělce. Mezi 20. červencem a 11. srpnem nabídne celkem 22 hudebních produkcí různých žánrů - operní galakoncert, symfonické a komorní koncerty, varhanní koncert, autentickou interpretaci, muzikál i crossover. To vše jako vždy na atraktivních místech
Českého Krumlova, které hudební zážitky umocňují: v Zámecké jízdárně, Maškarním sále či v Zámecké zahradě, pod širým nebem v Pivovarské zahradě, Klášterní zahradě a Zahradě Kooperativy, i v atmosféře kostela Božího Těla a Panny Marie Bolestné v areálu bývalého minoritského kláštera.

Festival zahájí výtvarně pojatá hudební féerie, která bude ochutnávkou toho nejlepšího
z nadcházejícího ročníku. Druhý festivalový večer bude patřit dvěma světovým operním hvězdám – polskému tenoristovi Piotru Beczałovi a kanadské sopranistce Sondře Radvanovsky. Doprovodí je PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Program koncertu naplní repertoár, se kterým oba pěvci sklízejí úspěchy po celém světě. Z velkých osobností klasické hudby na letošním ročníku vystoupí například vynikající španělský klavírista Javier Perianes s Filharmonií Bohuslava
Martinů
a dirigentem Manuelem Hernández-Silvou, nebo korejská violoncellistka Mee-Hae Ryo, která se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu pod taktovkou Christiana Schulze zahraje jeden z nejkrásnější violoncellových koncertů světové literatury – Dvořákův Koncert pro violoncello a orchestr h moll.

Festival vzdá rovněž poctu několika osobnostem, jejichž výročí si v roce 2018 připomeneme. Devadesáté výročí úmrtí Leoše Janáčka uctí Wihanovo kvarteto koncertem z jeho tvorby, a hold významné české hudební osobnosti Emilu Friedmannovi Kossuthovi, od jehož narození uběhne v příštím roce sto deset let, vzdá za doprovodu Jihočeské filharmonie německá houslistka Tanja Becker Bender.

S komorními programy vystoupí nejuznávanější český violoncellista současnosti Jiří
Bárta
, renomovaný kytarista Pavel Steidl nebo soubor Concilium Musicum Wien. Programové souvislosti se vznikem klášterních varhan z roku 1682 a dochovanou sbírkou pražských a augsburských hudebních tisků z 1. poloviny 18. století posluchačům nabídne koncert varhaníka Jaroslava Tůmy. Festival dává pravidelně příležitost také mladým laureátům interpretačních soutěží. Vítězka soutěže Pražského jara 2017, houslistka Olga Šroubková zahraje se Sukovým komorním orchestrem pod vedení mladé dirigentky Nikoly Kraft. Za doprovodu Jihočeské filharmonie a pod taktovkou Jana Kučery budou společně koncertovat jedni z nejnadějnějších houslových virtuozů mladé generace, Miroslav Ambroš a Jaroslaw Nadrzycki. Soudovou hudbu představí na svém koncertu absolutní vítěz Concerto Bohemia, soubor Francisextet. Florea Theatrum je unikátní mobilní divadlo využívající principů barokní divadelní architektury. V Klášterní zahradě a v autentické interpretaci souboru Musica Florea se sólisty a tanečním Ensemblem Hartig představí sugestivní barokní dílo z roku 1734, nazvané podle múzy tance, Händelovu operu Terpsichora. Program s názvem Carolus IV. - Rex et Imperator, s nímž vystoupí soubor Schola Gregoriana Pragensis patřící k předním světovým interpretům středověké duchovní hudby, bude pestrou hudební mozaikou z repertoáru, který byl úzce spjatý s osobou panovníka Karla IV.

Festival však nabídne i osvěžující populární žánry. Jeden z nejlepších orchestrů v kategorii etno a world music Cigánski diabli spolu se skupinou Credance a baletním souborem Slovenského národního divadla uvede tanečně-hudební představení inspirované operou G. Bizeta s názvem „CARMEN á la Gypsy Devils“, v němž mistrovsky kombinuje folklór s ostatními hudebními žánry (jazz, etno, flamenco), a doplňuje je o výjimečnou virtuozitu, která je neodmyslitelnou součástí jejich
uměleckého projevu. Zástupcem českého folklóru bude Hradišťan & Jiří Pavlica. Tradiční keltskou hudbu představí českému publiku ženský soubor Celtic Woman, který do Krumlova přiveze své poslední světové turné „Voices of Angels“. Letošní muzikálový večer připomene sté výročí narození vynikajícího amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. Sólisté z Broadwaye - Christiane Noll, Dee Roscioli, Hugh Panaro a Darius de Haas - za doprovodu Severočeské filharmonie Teplice pod vedením Randalla Craiga Fleischera uvedou ukázky z Bernsteinových slavných děl On the Town, Candide, West Side Story ad.

Reflexi významných výročí obsáhne i závěrečný festivalový ČeskoSlovenský
večer
, který spolu s populární kapelou Čechomor, která příští rok slaví 30 let své existence, a legendárním slovenským tanečním souborem Lúčnica, oslaví sté „narozeniny“ našeho státu.

Využijte tuto příležitost a naplánujte si v létě výlet do Českého Krumlova. Spojení krásné hudby s dech beroucí atmosférou tohoto unikátního města zaručuje jedinečný letní kulturní zážitek.
Celý popis
Naposledy změněno: 30. 4. 2018
1.4.
31.10.
Střípky z diplomatických cest na zámku Český Krumlov

Střípky z diplomatických cest na zámku Český Krumlov

Český Krumlov, Jižní Čechy
30.11.
6.1.
Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Advent a Vánoce v Českém Krumlově

Český Krumlov, Jižní Čechy
26.10.
30.11.
Festival vína Český Krumlov

Festival vína Český Krumlov

Český Krumlov, Jižní Čechy
Zážitkové prohlídky Českého Krumlova

Zážitkové prohlídky Českého Krumlova

Český Krumlov, Jižní Čechy
Klasický vodácký víkend

Klasický vodácký víkend

Český Krumlov, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí