Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Kdy 29. červen 2018 - 7. červenec 2018 Festivaly
Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.
Letošní ročník filmového festivalu bude vskutku velkolepý. Na zahájení se představí nejen hvězdy českého a slovenského plátna, ale také novozélandský režisér Taika Waititi a producent Carthew Neal, kteří v současné době natáčejí v Česku snímek Jojo Rabbit. Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii převezme při zahajovacím večeru herec, režisér, scenárista, producent a hudebník Tim Robbins. Cenu prezidenta festivalu za mimořádný umělecký přínos české kinematografii obdrží herec Jaromír Hanzlík. Nový film Terryho Gilliama Muž, který zabil Dona Quijota představí na letošním karlovarském festivalu společně s režisérem mladá portugalská herečka Joana Ribeiro. Hostem slavnostního zakončení MFF KV bude britský herec Robert Pattinson, který v průběhu večera převezme Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary.

Festival v pátek 29. června zahájí kultovní film nedávno zesnulého režiséra Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky. Festival rovněž uvede snímky režisére Barry Levinsona jako Rain Man, Vrtěti psem či Paterno. Z českých snímků se dále můžete těšit na film Bloudění z roku 1965.

Jedna ze sekcí letošního festivalu bude věnována neziskové filmové organizaci Austin Film Society (AFS) založené v roce 1985. AFS se řadí mezi klíčové filmové instituce v USA. Na festival dorazí osobně Richard Linklater. AFS napomohla výrobě stovek texaských filmům a nastartovala kariéry mnohých tvůrců, mezi něž patří David Lowery, Athina Tsangari, Kat Candler a bratři Zellnerovi. Sekce uvede devět celovečerních filmů a dva programy snímků krátkometrážních. K vidění bude i kultovní film Flákač, debut zakladatele Austin Film Society Richarda Linklatera. Dále uvidíte soudobý akční western Mariachi Roberta Rodrigueze, který vypráví příběh dobrosrdečného muzikanta, jenž se omylem zaplete do násilí.

O festivalu
Historie festivalu začala v roce 1946, kdy byl poprvé ještě jako nesoutěžní v Mariánských Lázních a Karlových Varech. V letech 1959 až 1993 se ob rok střídal s festivalem v Moskvě. V Thermalu se festival koná od roku 1978.
 
Během jednoho červencového týdne jsou Karlovy Vary jakoby pohlceny festivalovou atmosférou. Všude jsou spousty lidí, probíhají koncerty, party, ceremoniály, tiskové konference a samozřejmě projekce filmů. Můžete tu vidět české i zahraniční celebrity. Hlavním centrem festivalu je hotel Thermal, ale filmové projekce i doprovodné akce probíhají fakticky po celém městě.

Filmy z celého světa soutěží v několika kategoriích a jsou hodnoceny jak odbornou, tak i diváckou porotou. Ten nejlepší je na slavnostním zakončení festivalu odměněn hlavní cenou festivalu - Křišťálovým glóbem.
 
K festivalu patří nejrůznější filmové a společenské celebrity, tisícovky filmových fanoušků, koncerty, ceremoniály, party, tiskové konference a desítky doprovodných akcí.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 6. 2018

Ubytování a restaurace v okolí