Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2017

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2017

Kdy 30. červen 2017 - 8. červenec 2017 Festivaly
Nejvýznamnější mezinárodní filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě a jediný festival kategorie A v České republice. Kategorie A zařazuje MFF Karlovy Vary do skupiny prestižních festivalů se statutem jako MFF v Cannes, Berlíně, Benátkách či Tokiu.
52. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary naváže na úspěšnou tradici z minulých let a uvede světovou premiéru digitálně restaurované kopie Oscarem vyznamenaného filmu Obchod na korze tvůrčí dvojice Ján Kadár – Elmar Klos. Slavnostní premiéra digitálně restaurované kopie filmu Obchod na korze proběhne 1. července 2017 ve Velkém sále hotelu Thermal.

Karlovarský festival připravil při příležitosti stého výročí narozenin legendy českého filmu Poctu Jiřímu Brdečkovi. V jejím programu  uvede  slavný film Limonádový Joe a průřez autorskou tvorbou Brdečkových krátkých filmů.

Jeden z nejrespektovanějších tvůrců filmové historie Kendžim Mizogučim (1898 – 1956) bude představen kolekcí deseti zásadních snímků ze své rozsáhlé tvorby sestavenou proslulým britským kurátorem a filmovým kritikem Tonym Raynsem. Karlovarská kolekce Mizogučiho filmů, kterou doplňuje dokumentární portrét Život filmového režiséra (1975) natočený jeho spolupracovníkem a neméně obdivovaným kolegou Kanetem Šindo, přiblíží divákům vývoj Mizogučiho stylu, pro který jsou charakteristické dlouhé záběry, kontemplativní kamera pohybující se s uhrančivou elegancí i velmi specifické svícení scény.

Na 52. ročníku MFF KV převezmou Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii dva filmaři, kteří svou společnou autorskou tvorbou zásadně ovlivnili vývoj ostrovní kinematografie. Režisér Ken Loach a jeho dvorní scenárista Paul Laverty společně vytvořili 12 celovečerních a 2 krátké filmy a stali se průkopníky britského sociálně realistického filmu s humanitním poselstvím. Ocenění získávají při příležitosti oslav 30. výročí založení Evropské filmové akademie.

Cenu prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii získá na 52. ročníku MFF Karlovy Vary scenárista a režisér Václav Vorlíček.
 

Slavnostní zahajovací koncert

Karlovarský festival pokračuje v tradici slavnostních zahajovacích koncertů pro širokou veřejnost. V podání Českého národního symfonického orchestru pod vedením amerického dirigenta a hudebního skladatele Carla Davise uslyší diváci především melodie ze slavných filmových bondovek. Jako zvláštní host vystoupí v rámci koncertu také skladatel a letošní držitel Křišťálového globu James Newton Howard, který bude ve světové premiéře dirigovat provedení části filmové hudby k právě dokončovanému volnému pokračování filmu Fantastická zvířata a kde je najít. Slavnostní zahajovací koncert začne 30. června po 22 hodině na pódiu před hotelem Thermal a je zdarma.
 

Z historie festivalu

Historie festivalu začala v roce 1946, kdy byl poprvé ještě jako nesoutěžní v Mariánských Lázních a Karlových Varech. V letech 1959 až 1993 se ob rok střídal s festivalem v Moskvě. V Thermalu se festival koná od roku 1978.
 
Během jednoho červencového týdne jsou Karlovy Vary jakoby pohlceny festivalovou atmosférou. Všude jsou spousty lidí, probíhají koncerty, party, ceremoniály, tiskové konference a samozřejmě projekce filmů. Můžete tu vidět české i zahraniční celebrity. Hlavním centrem festivalu je hotel Thermal, ale filmové projekce i doprovodné akce probíhají fakticky po celém městě.

Filmy z celého světa soutěží v několika kategoriích a jsou hodnoceny jak odbornou, tak i diváckou porotou. Ten nejlepší je na slavnostním zakončení festivalu odměněn hlavní cenou festivalu - Křišťálovým glóbem.
 
K festivalu patří nejrůznější filmové a společenské celebrity, tisícovky filmových fanoušků, koncerty, ceremoniály, party, tiskové konference a desítky doprovodných akcí.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 5. 2017

Ubytování a restaurace v okolí