Úvod > Aktivity & akce > Akce > Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2016

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice 2016

Kdy 3. červen 2016 9:00 - 4. červen 2016 22:00 Sportovní akce
Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se koná ve městě, jehož historie sahá více než 750 let zpět. Hlavní město Jihočeského kraje láká běžce nejen rovinatou a rychlou tratí, která přispěla ke skvělému času vítěze prvního ročníku v roce 2012, ale také památkami a krásnou okolní scenérií.
K více než 750 leté historii města se nyní přidává i pětiletá historie půlmaratonská. Oslavy pátého výročí ozdobí nově také zlatá známka IAAF, která garantuje kvalitu závodu na nejvyšší úrovni a láká na start běžce světové extratřídy.

Maraton odstartujte s elitními atlety a dalšími 3 400 běžci z náměstí Přemysla Otakara II. s majestátní barokní budovou radnice na jednadvacet kilometrů dlouhou trasu, která vás provede nejzajímavějšími částmi jihočeské metropole i jejím bezprostředním okolím. České Budějovice budou čtvrtý červnový podvečer patřit běžcům!

Jak si užít půlmaratonský víkend?
Pátek, 3. června – sobota, 4. června 2016 – Running Expo
Sobota, 4. června 2016 – dm rodinný běh, Mattoni 1/2Maraton České Budějovice (jednotlivci / štafety / 2Run), Marathon Music Festival
 
V sobotu 4. června úderem devatenácté hodiny vyběhne z náměstí Přemysla Otakara II. celkem 3 400 běžců! Závod se od letošního roku pyšní zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. I díky nejvyššímu ocenění, které může silniční závod získat, přijedou na Jih Čech nejlepší světoví vytrvalci. A v jejich čele bude stát Geoffrey Mutai!

O tom, že jde o světovou vytrvaleckou star, není třeba pochybovat – vítězství na maratonech v New Yorku, Berlíně a Bostonu mluví sama za sebe. Geoffrey Mutai má z celého pole rovněž nejhodnotnější osobní rekord na půlmaraton. V roce 2013 zaběhl v Ras Al Khaimahu skvělý čas 58:58.
 
Jedna z největších hvězd vytrvalostního běhu se do České republiky vrací po dvou letech. Mutai se tuzemskému publiku představil v roce 2014 na Birell Grand Prix, kde doběhl na desetikilometrové trati druhý. Čtyřiatřicetiletý vytrvalec svoje největší úspěchy posbíral na nejprestižnějších světových maratonech. Hned dvě vítězství bral na maratonu v New Yorku, jednou zvítězil v Berlíně a v roce 2011 triumfoval v Bostonu. V poslední době se mu ale příliš nedaří, od úspěšného půlmaratonu v roce 2013 na pódiu nestál, také vinou několika zranění. V loňském roce doběhl pátý v Bostonu, letos opět kvůli zranění musel zrušit svou účast v Bostonu. Pokud se mu v Českých Budějovicích podaří zvítězit a třeba se i přiblížit k rekordu závodu, vyšle Mutai svým soupeřům jasnou zprávu: „jsem zpět!
 
Kromě Mutaie se jihočeskému publiku představí další favorit Barselius Kipyego. Svého maxima dosáhl při dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha a formu potvrdil i na maratonu, kde se skvěle zhostil role vodiče. Spolu s nimi ale na magickou hodinovou hranici budou chtít dosáhnout i Henry Kiplagat či Abraham Kipyatich. Ti všichni budou chtít útočit na rekord závodu 59:49, který už v roce 2012 při prvním ročníku Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice stanovil Daniel Chebii.
 
Ženy se pokusí konečně prolomit hranici 1:10, která v Českých Budějovicích stále odolává. Postarat by se o to měly africké závodnice Risper Chebet, Ester Ndima či Ashete Bekere. Podle hodnoty osobního rekordu je největší favoritka závodu Risper Chebet. Svoje maximum si zaběhla na dubnovém Sportisimo 1/2Maratonu Praha, kde s časem 1:09:24 doběhla šestá. V České republice se pak představila ještě o měsíc později, kdy na Volkswagen Maratonu Praha finišovala třetí rovněž v osobním rekordu.
Z českých běžců se na jihu Čech představí Jiří Homoláč. Mladý český vytrvalec si v letošním roce vytvořil osobní rekord na půlmaratonské distanci. Na Sportisimo 1/2Maratonu Praha si zaběhl čas 1:03:50, mezi Čechy zvítězil a kvalifikoval se na červencové Mistrovství Evropy v Amsterodamu, na které se již plně soustředí. 
Mezi českými ženami je v Budějovicích favoritka jasná. Petra Kamínková s přehledem ovládla Mattoni 1/2Maraton Karlovy Vary a pokud vše půjde podle předpokladů, na jihu Čech by se měla radovat z dalšího triumfu v závodě RunCzech běžecké ligy.
To však nejsou jediná známá jména, která se na Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice představí. Jihočeští sportovní fanoušci se mohou těšit na zajímavý sportovní duel, kdy ve štafetách své síly změří týmy českobudějovických fotbalistů a hokejistů. Za Dynamo poběží Petr Benát, Richard Kalod, Jakub Hric a Zdeněk Křížek. V dresu Motoru se zase ukáží Radek Prokeš, Tomáš Guman, Ladislav Marek a Josef Začátek.
 
Mattoni 1/2Maraton České Budějovice se letos poběží už popáté. Kdo si netroufne na celou vzdálenost půlmaratonu, mohl zvolit některou z kratších variant závodu. Kromě závodu pro jednotlivce je na výběr ještě čtyřčlenná nebo dvoučlenná štafeta 2Run. Samozřejmostí je také tříkilometrový dm rodinný běh, ten v centru města startuje v 17 hodin a na jeho start se postaví 2 500 běžců.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 6. 2016
1.7.
6.7.
Múzy na vodě České Budějovice

Múzy na vodě České Budějovice

České Budějovice, Jižní Čechy
27.6.
2.7.
Týden specialit: prase mangalica

Týden specialit: prase mangalica

České Budějovice, Jižní Čechy
18.5.
30.4.
Výstava Tajemná Indosésie - Tamtamy času v Českých Budějovicích

Výstava Tajemná Indosésie - Tamtamy času v Českých Budějovicích

České Budějovice, Jižní Čechy
Jihočeské motocyklové museum České Budějovice

Jihočeské motocyklové museum České Budějovice

České Budějovice, Jižní Čechy
Výtvarná dílna kajjka

Výtvarná dílna kajjka

České Budějovice, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí