Úvod > Aktivity & akce > Akce > Otevření expozice Marie von Ebner Eschenbach - žena tří století na zámku v Lysicích

Otevření expozice Marie von Ebner Eschenbach - žena tří století na zámku v Lysicích

Kdy 27. květen 2016 10:00 - 16:00 Výstavy
V roce 2016 si připomínáme 100 let od úmrtí významné rakouské spisovatelky 19. století, interesantní dámy a historické osobnosti – Marie Ebner von Eschenbach rozené hraběnky Dubské. Její život i dílo je však pěvně spjato i s Českem, konkrétně s Moravou.
Marie von Ebner Eschenbach pocházela ze starého moravského rodu Dubských. Narodila se 13. září roku 1830 na zámku ve Zdislavicích u Kroměříže a krátce po narození ztratila matku. Ač se doma mluvilo německy, byly mezi lidmi, kteří ji rozhodujícím způsobem na celý život ovlivnili, i dvě české služebné, které později oslavila ve své autobiografii.

V expozici Marie von Ebnerová-Eschenbachová - Žena tří století bude vystavena souprava jejích psacích per. Národní muzeum v Praze pro výstavu zapůjčí hodinářská skripta, která používala, když se učila hodinářkou. Muzeum Kroměřížska a zámek Velké Losiny dodají do Lysic portréty a fotografie spisovatelky.

Samostatnou kapitolu díla Marie Ebner Eschenbach tvoří memoárové práce, které mají kromě estetické i mimořádnou dokumentární hodnotu a autorku přímo i nepřímo charakterizují. Má dětská léta svědčí o autorčině úzkém vztahu k rodné Moravě, vzpomínky nás zavedou do Zdislavic i do Vídně a dovolí nám dětskýma očima nahlédnout do zajímavého prostředí šlechtické rodiny v první polovině 19. století.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 3. 2016
26.11.
31.12.
Andělé na zámku Lysice

Andělé na zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
31.12.
Silvestr na zámku Lysice

Silvestr na zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
25.12.
31.12.
Vánoční prohlídky zámku Lysice

Vánoční prohlídky zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
18.12.
Čtvrtý adventní koncert v Kunštátě

Čtvrtý adventní koncert v Kunštátě

Kunštát, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí