Úvod > Aktivity & akce > Akce > Otevření expozice Marie von Ebner Eschenbach - žena tří století na zámku v Lysicích

Otevření expozice Marie von Ebner Eschenbach - žena tří století na zámku v Lysicích

Kdy 27. květen 2016 10:00 - 16:00 Výstavy
V roce 2016 si připomínáme 100 let od úmrtí významné rakouské spisovatelky 19. století, interesantní dámy a historické osobnosti – Marie Ebner von Eschenbach rozené hraběnky Dubské. Její život i dílo je však pěvně spjato i s Českem, konkrétně s Moravou.
Marie von Ebner Eschenbach pocházela ze starého moravského rodu Dubských. Narodila se 13. září roku 1830 na zámku ve Zdislavicích u Kroměříže a krátce po narození ztratila matku. Ač se doma mluvilo německy, byly mezi lidmi, kteří ji rozhodujícím způsobem na celý život ovlivnili, i dvě české služebné, které později oslavila ve své autobiografii.

V expozici Marie von Ebnerová-Eschenbachová - Žena tří století bude vystavena souprava jejích psacích per. Národní muzeum v Praze pro výstavu zapůjčí hodinářská skripta, která používala, když se učila hodinářkou. Muzeum Kroměřížska a zámek Velké Losiny dodají do Lysic portréty a fotografie spisovatelky.

Samostatnou kapitolu díla Marie Ebner Eschenbach tvoří memoárové práce, které mají kromě estetické i mimořádnou dokumentární hodnotu a autorku přímo i nepřímo charakterizují. Má dětská léta svědčí o autorčině úzkém vztahu k rodné Moravě, vzpomínky nás zavedou do Zdislavic i do Vídně a dovolí nám dětskýma očima nahlédnout do zajímavého prostředí šlechtické rodiny v první polovině 19. století.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 3. 2016
25.12.
31.12.
Vánoční prohlídky zámku Lysice

Vánoční prohlídky zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
2.12.
3.12.
Advent na zámku Lysice

Advent na zámku Lysice

Lysice, Jižní Morava
3.12.
Druhý zámecký advent

Druhý zámecký advent

Kunštát, Jižní Morava
26.11.
První adventní koncert na kunštátském zámku

První adventní koncert na kunštátském zámku

Kunštát, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí