Úvod > Aktivity & akce > Akce > Otevření expozice Marie von Ebner Eschenbach - žena tří století na zámku v Lysicích

Otevření expozice Marie von Ebner Eschenbach - žena tří století na zámku v Lysicích

Kdy 27. květen 2016 10:00 - 16:00 Výstavy
V roce 2016 si připomínáme 100 let od úmrtí významné rakouské spisovatelky 19. století, interesantní dámy a historické osobnosti – Marie Ebner von Eschenbach rozené hraběnky Dubské. Její život i dílo je však pěvně spjato i s Českem, konkrétně s Moravou.
Marie von Ebner Eschenbach pocházela ze starého moravského rodu Dubských. Narodila se 13. září roku 1830 na zámku ve Zdislavicích u Kroměříže a krátce po narození ztratila matku. Ač se doma mluvilo německy, byly mezi lidmi, kteří ji rozhodujícím způsobem na celý život ovlivnili, i dvě české služebné, které později oslavila ve své autobiografii.

V expozici Marie von Ebnerová-Eschenbachová - Žena tří století bude vystavena souprava jejích psacích per. Národní muzeum v Praze pro výstavu zapůjčí hodinářská skripta, která používala, když se učila hodinářkou. Muzeum Kroměřížska a zámek Velké Losiny dodají do Lysic portréty a fotografie spisovatelky.

Samostatnou kapitolu díla Marie Ebner Eschenbach tvoří memoárové práce, které mají kromě estetické i mimořádnou dokumentární hodnotu a autorku přímo i nepřímo charakterizují. Má dětská léta svědčí o autorčině úzkém vztahu k rodné Moravě, vzpomínky nás zavedou do Zdislavic i do Vídně a dovolí nám dětskýma očima nahlédnout do zajímavého prostředí šlechtické rodiny v první polovině 19. století.
Celý popis
Naposledy změněno: 14. 3. 2016
24.3.
31.10.
Obrázky (a nejen) pro radost

Obrázky (a nejen) pro radost

Lysice, Jižní Morava
7.9.
9.9.
Jiřiny a pimprdlata na lysickém zámku

Jiřiny a pimprdlata na lysickém zámku

Lysice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí