Úvod > Aktivity & akce > Akce > Marie Ebnerová z Eschenbachu - Deník moderní evropanky

Marie Ebnerová z Eschenbachu - Deník moderní evropanky

Kdy 2. březen 2016 - 19. červen 2016 Výstavy
Výstava Moravského zemského muzea přibližuje atmosféru života velké literární osobnosti, autorky neprávem skoro zapomenuté. Uznáním její tvorby je udělení čestného doktorátu na Vídeňské univerzitě (jako první ženě) a také nominace na Nobelovu cenu za literaturu.
Zatímco dnešní školáci v Rakousku, Švýcarsku a Německu se povinně seznamují s jejím humanistickým dílem, české prostředí ji téměř nezná.

Výstava je věnována 100. výročí úmrtí německy píšící spisovatelky, která byla úzce spjata s územím Moravy; doslova polovinu života trávila v rodných Zdislavicích.

V Moravském zemském archivu v Brně se nacházejí velmi vzácné deníky této autorky z let 1863 až 1909. Výstava je koncipována jako procházka oněmi deníky, je založena na ukázkách, které zde budou prezentovány formou textovou a poslechovou. Ve svých zápisech Eschenbachová zachycuje nejen vlastní tvůrčí život, ale též dějinné události daného období. Díky českému překladu, vytvořenému speciálně pro tuto výstavu, se návštěvník poprvé v historii může seznámit jak s obsahem deníků, tak s autorčinými aforismy dosud v češtině neznámými.

Od 21. 4. do 23. 4. bude též v Dietrichsteinském paláci v souvislosti s výstavou probíhat mezinárodní konference nazvaná Marie von Ebner-Eschenbach, básnířka tří století, 1830-1916-2016, při té příležitosti budou některé originální deníky také vystaveny.

Výstava bude putovní, navštíví Kroměříž a Prahu.

Celý popis
Naposledy změněno: 3. 3. 2016
10.10.
5.11.
Výstava Archeologického ústavu v Brně

Výstava Archeologického ústavu v Brně

Brno, Jižní Morava
1.1.
11.11.
Trhy na Zelňáku

Trhy na Zelňáku

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí