Úvod > Aktivity & akce > Akce > Maker Faire: globální festival pro kutily 21. století

Maker Faire: globální festival pro kutily 21. století

Kdy 23. červen 2018 - 24. červen 2018 Festivaly
První ročník světově proslulého setkání hobby tvůrců, technologických kutilů, bastlířů a vynálezců se uskuteční v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti.
Program Maker Faire Prague 2018 je k dispozici na webových stránkách festivalu a nabízí 180 tvůrčích projektů, 20 workshopů a 50 vystoupení či přednášek. Maker Faire je festival, jarmark, konference, trochu i cirkus, a hlavně lidová přehlídka inovací, vychytávek, kreativních a vzdělávacích nápadů všeho druhu.

Děti i dospělí si tu užijí množství velkých i malých atrakcí, například můžou:
 • vystřelit z největšího vzduchového děla na světě,
 • obdivovat skleněné parní stroje a elektronické šperky,
 • prohlédnout si největší velkoformátovou fotografii Prahy,
 • navštívit digitální 3D planetárium,
 • zahrát si piškvorky proti „umělému mozku“ ze zavařovacích sklenic,
 • provádět pokusy s potravinami v dětské chemické laboratoři,
 • vytvořit si vlastní elektronický hudební nástroj,
 • vytisknout si vlastní výtvor na 3D tiskárně,
 • vyrobit si miniaturního robůtka z kartáčků na zuby,
 • vytesat si dřevěnou motokáru nebo vyzkoušet dřevěné kolo pro lidského křečka,
 • a mnoho dalšího! 

Na festivalu budou vystavovat děti, senioři, a dokonce i celé rodiny. Pro většinu je to hobby a aktivní způsob trávení volného času, ale jsou i tací, kteří proměnili své koníčky v úspěšný byznys.
 
Festival také prezentuje nový trend ve vzdělávání - Maker Faire ukazuje, jaký tvůrčí potenciál v nás je. Tenhle potenciál se dnes dá skvěle rozvíjet pomocí nových technologií, ale také sdílených a otevřených dílen, které rovněž představíme.

Maker Faire je celosvětově uznávaná síť akcí, kterou v roce 2006 iniciovala redakce časopisu Make se sídlem v San Francisku. Jednotlivé festivaly pořádají lokální organizace v mnoha zemích a setkávají se na nich fanoušci kreativní práce s technologiemi, 3D tiskem, elektronikou, počítači, novodobí kutilové a další volnočasoví tvůrci všeho druhu. Maker Faire se postupně šíří do řady měst. Obří setkání se pořádají v San Francisku a New Yorku, u našich sousedů se festival každoročně koná například ve Vídni, Chemnitzu či Berlíně.

Licencovaný festival Maker Faire Prague 2018 bude první akcí svého druhu v Česku.
 
Kutilství má v naší zemi bohatou tradici. Hnutí spojené s festivaly Maker Faire přináší další nový impuls - takzvaný maker je nejen garážový kutil či modelář, ale člověk, který rád spolupracuje na projektech s ostatními, využívá open source řešení a technologie 21. století, je fanouškem komunitních dílen a umí svůj osobní tvůrčí projekt dobře prezentovat. Proto se akce Maker Faire na světě organizují v duchu anglického hesla show and tell neboli, jak vysvětluje Denisa Kera, ukaž, co jsi vyrobil, a sdílej, co ses při tom naučil. Výsledkem je přehlídka v mnohém připomínající zábavnou pouť, ale také veletrh pro tvořivé lidi všech generací. Je to místo, kde každý může ukázat svůj koníček, vychytávku, „hack”, experiment nebo projekt.

Festival Prague Maker Faire 2018 pořádá spolek Žádná věda, který v Česku už od roku 2012 realizuje veřejné experimenty na pomezí vědy, umění a zábavy. Konání festivalu umožnila v roli hlavního partnera společnost PRUSA Research, světoznámý výrobce 3D tiskáren a podporovatel komunity makerů, ve spolupráci s akademickými partnery ČVUT  a Studii Nových Médií FF UK.
Celý popis
Naposledy změněno: 19. 6. 2018

Ubytování a restaurace v okolí