Úvod > Aktivity & akce > Akce > Legiovlak zahájí sezónu 2016 v pražském Království železnic

Legiovlak zahájí sezónu 2016 v pražském Království železnic

Kdy 10. březen 2016 Historické a vojenské akce
Velcí i malí fandové železnic nemusí čekat, až k nim letošní Legiovlak dojede. Jeho malou kopii mohou navštívit v pražském Království železnic, kde bude křižovat největší modelové kolejiště v České republice.
Československá obec legionářská zahájí ve čtvrtek 10. března letošní pouť Legiovlaku v pražském Království železnic. Představí nejen trasu pojízdného muzea československých legionářů pro rok 2016, ale i jeho věrný model ve velikosti HO a drobnou výstavu připomínající legionáře přímo v prostorách největšího modelového kolejiště ve střední Evropě.

Kolejiště znázorňující Plzeňský kraj bude křižovat parní lokomotiva s deseti vagonky, modely jednotlivých vozů Legiovlaku a bude lákat malé návštěvníky, aby se přišli podívat i na ten skutečný, který se shodou okolností bude letos na Plzeňsku taktéž pohybovat.

Skutečný Legiovlak se veřejnosti představí 15. března ve Strakonicích. Letos je naplánováno celkem 28 zastávek a zejména v oblastech, kde vlak nebyl vloni. Začíná v jižních Čechách, pak se přesouvá do středních Čech, Ústeckého a Karlovarského kraje a na Plzeňsko. O prázdninách zůstane na měsíc v Praze, aby od září putoval po Olomouckém a Moravskoslezské kraji.

Začátek provozu v roce 2016 přináší i jeden zbrusu nový vagon v soupravě, který představuje kinosál s vystavenou originální promítačkou Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém budeme promítat dobové dokumenty a filmy.

Návštěvníci si budou opět moci prohlédnout zázemí ubytovacího vozu, kterému se říkalo těpluška, polní poštu, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, či kovářský vagon s obráběcí dílnou. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá již z 12 vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví. Historické vagony jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Posádka vlaku v dobových uniformách je vždy k dispozici jak k odbornému výkladu a pomůže i s dohledáním předka – legionáře.

Cílem Legiovlaku je připomenout opomíjené legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny zdarma exkurze s výkladem. Zájemci o skupinovou prohlídku se mohou dopředu objednat na e-mailu skoly@legiovlak.cz nebo na tel. 734 315 642.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 3. 2016
28.4.
9.9.
Plavba na Slapy 2018

Plavba na Slapy 2018

Praha 2, Praha
24.3.
30.9.
Parníkem do Zoo Praha

Parníkem do Zoo Praha

Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí