Úvod > Aktivity & akce > Akce > Legiovlak zahájí sezónu 2016 v pražském Království železnic

Legiovlak zahájí sezónu 2016 v pražském Království železnic

Kdy 10. březen 2016 Historické a vojenské akce
Velcí i malí fandové železnic nemusí čekat, až k nim letošní Legiovlak dojede. Jeho malou kopii mohou navštívit v pražském Království železnic, kde bude křižovat největší modelové kolejiště v České republice.
Československá obec legionářská zahájí ve čtvrtek 10. března letošní pouť Legiovlaku v pražském Království železnic. Představí nejen trasu pojízdného muzea československých legionářů pro rok 2016, ale i jeho věrný model ve velikosti HO a drobnou výstavu připomínající legionáře přímo v prostorách největšího modelového kolejiště ve střední Evropě.

Kolejiště znázorňující Plzeňský kraj bude křižovat parní lokomotiva s deseti vagonky, modely jednotlivých vozů Legiovlaku a bude lákat malé návštěvníky, aby se přišli podívat i na ten skutečný, který se shodou okolností bude letos na Plzeňsku taktéž pohybovat.

Skutečný Legiovlak se veřejnosti představí 15. března ve Strakonicích. Letos je naplánováno celkem 28 zastávek a zejména v oblastech, kde vlak nebyl vloni. Začíná v jižních Čechách, pak se přesouvá do středních Čech, Ústeckého a Karlovarského kraje a na Plzeňsko. O prázdninách zůstane na měsíc v Praze, aby od září putoval po Olomouckém a Moravskoslezské kraji.

Začátek provozu v roce 2016 přináší i jeden zbrusu nový vagon v soupravě, který představuje kinosál s vystavenou originální promítačkou Osvětového odboru odbočky Československé národní rady na Rusi, ve kterém budeme promítat dobové dokumenty a filmy.

Návštěvníci si budou opět moci prohlédnout zázemí ubytovacího vozu, kterému se říkalo těpluška, polní poštu, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, či kovářský vagon s obráběcí dílnou. Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.

Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítala už i krátce na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá již z 12 vagonů, jakými se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví. Historické vagony jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. Posádka vlaku v dobových uniformách je vždy k dispozici jak k odbornému výkladu a pomůže i s dohledáním předka – legionáře.

Cílem Legiovlaku je připomenout opomíjené legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny zdarma exkurze s výkladem. Zájemci o skupinovou prohlídku se mohou dopředu objednat na e-mailu skoly@legiovlak.cz nebo na tel. 734 315 642.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 3. 2016
1.4.
1.10.
Plavby lodí do pražské zoo 2017

Plavby lodí do pražské zoo 2017

Praha 1, Praha
29.4.
10.9.
Plavba na Slapy 2017

Plavba na Slapy 2017

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí