Úvod > Aktivity & akce > Akce > Květná neděle v pražské katedrále

Květná neděle v pražské katedrále

Kdy 20. březen 2016 10:00 - 20:00 Společenské akce
Na Květnou neděli 20. března 2016 požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka OP v 10.00 hodin palmové ratolesti v bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. Odtud vyjde průvod s chlapcem na oslíku v čele do katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, kde se koná mše svatá.
Zazní Lukášovy pašije Františka Holíka v úpravě Zdeňka Pololáníka a Responsorium Jana Dismase Zelenky „In monte Oliveti“.
 
Na začátku slavení liturgie požehná kardinál Duka v bazilice sv. Jiří ratolesti. Liturgický průvod připomínající Pánův slavný vjezd do Jeruzaléma (pro lepší zpřítomnění tohoto tajemství dětem pojede v průvodu chlapec na oslíku) poté vyjde z baziliky do katedrály, kde bude pokračovat mešní bohoslužba, při které budou provedeny Pražským katedrálním sborem Lukášovy pašije Františka Holíka v úpravě Zdeňka Pololáníka a Responsorium Jana Dismase Zelenky „In monte Oliveti“. Bohoslužba začíná v bazilice sv. Jiří v 10.00 hodin.
 
V 15.00 hodin se na Květnou neděli svatovítská katedrála se opět stane dějištěm dramatického zpracování příběhu o utrpení a smrti Ježíše Krista. Výpravné pašijové hry zahrají tentokrát v katedrále zbraslavští farníci, ochotníci, ale také profesionální herci (Alois Švehlík, Radúz Mácha, Simona Postlerová, Jana Pidrmanová) na Květnou neděli od 15.00 hodin v režii Oldřicha Vlčka.
 
Šestá postní neděle, která je nazývána také Květnou, připomíná Kristův slavný vjezd do Jeruzaléma. Připomíná současně také blížící se utrpení, smrt a vzkříšení Ježíše Krista. Květnou nedělí vstupujeme do Svatého týdne, jímž vrcholí postní doba, po které následují Velikonoce, vrchol liturgického roku. Slavení Květné neděle je doloženo již od 7. století. V liturgii tohoto svátku jsou význačné tři momenty: kněz přede mší svatou mimo chrám žehná palmové, jívové či jiné zelenající se ratolesti a průvod celého společenství vchází do chrámu, dále se čtou pašijové texty Písma, tedy ta vyprávění evangelií, která popisují Ježíšovo utrpení a smrt, a nakonec je to samo slavení mše svaté.
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 3. 2016

Ubytování a restaurace v okolí