Úvod > Kalendář akcí > Společenské akce > Koncert Collegia 1704 ke stoletému výročí republiky v Katedrále sv. Víta
Společenské akce

Koncert Collegia 1704 ke stoletému výročí republiky v Katedrále sv. Víta

Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte Společenské akce v celé ČR.
22. října 2018 zahájí Collegium 1704 pražskou sezónu 2018/19 ve výjimečném prostoru Katedrály sv. Víta velkolepou Missou Salisburgensis H. I. F. Bibera v české premiéře a skladbou Te Deum J.–B. Lullyho.
Letošní jubileum vzniku republiky a zároveň výročí 100 let od konce 1. světové války oslaví Collegium 1704 zahajovacím koncertem pražské sezóny v mimořádném prostoru Katedrály sv. Víta v pondělí 22. října 2018. Program slavnostního koncertu zahrnuje věhlasné Te Deum Jeana Baptisty Lullyho a velkolepou Missu Salisburgensis Heinricha Ignaze Franze Bibera, která se českému publiku představí vůbec poprvé. Collegium 1704 provedlo Biberovu mši se značným ohlasem již v roce 2016 v rámci evropského turné, jehož premiéra tehdy proběhla na prestižních Salzburger Festspiele v prostoru, pro který bylo toto dílo zkomponováno – v salcburském Dómu.

„Provedení děl jako je Biberova Missa Salisburgensis nebo Lullyho Te Deum je vždy mimořádným svátkem pro hudebníky i publikum. Tímto hudebním svátkem oslavujeme nejen jubileum české státnosti, ale také 10 let trvání koncertního cyklu Hudební most Praha – Drážďany, a současně vstupujeme do sezóny, ve které zahajujeme naši tříletou residenci ve Versailles. Je pro nás neobyčejnou poctou, že budeme po tři roky hlavním hostujícím ansámblem jednoho z nejvýznamnějších světových center barokního umění a že partner Château de Versailles, nadace Bohemian Heritage Fund, je i naším partnerem,“ uvedl zakladatel a dirigent Collegia 1704 Václav Luks.

Missa Salisburgensis à 53 voci, mistrovské dílo českého rodáka ze Stráže pod Ralskem, vzniklo v roce 1682 jako majestátní hold připomínající výročí 1100 let od založení salcburské diecéze. Skladbu, která je pokládána co do velikosti obsazení za nejobsáhlejší barokní partituru, představí orchestr českému publiku na svou dobu neobvykle početném a komplexním obsazení se dvěma osmihlasými sbory, šesti instrumentálními ansámbly a šestnácti sólisty. Maximálním využitím instrumentálního a prostorového potenciálu vzniklo dílo výjimečně monumentálního charakteru předurčené k uvádění při slavnostních příležitostech. Te Deum LWV 55, vrcholný příklad francouzského žánru „Grand Motet” doby Ludvíka XIV, je nejslavnější církevní skladbou Jeana–Baptisty Lullyho, která vznikla v roce 1677 při příležitosti křtu jeho prvorozeného syna. O 10 let později se Lullymu stala tato skladba osudnou – během jejího provedení si skladatel poranil nohu a na následky zranění o několik měsíců později zemřel. Početným obsazením je Te Deum dílem rovnocenným Biberově salcburské mši – během Lullyho života byla skladba údajně prováděna v počtu až 120–150 hudebníků. 

Vedle Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 v čele s Václavem Luksem se na pódiu objeví věhlasný dětský sbor Les Pages du Centre de musique baroque de Versailles. Sbor vznikl v roce 1987 pod názvem Les Pages & les Chantres. Počtem členů a složením hlasů odpovídá chóru Královské kaple za vlády Ludvíka XIV. a k jeho poslání patří propagace francouzského hudebního dědictví 17. a 18. století. Pod taktovkou uměleckého vedoucího Oliviera Schneebeliho se Les Pages objevují na nejvýznamnějších festivalech barokní hudby ve Francii i v zahraničí (Arques-la-Bataille, Budapešť, Lanvellec, Praha, Postupim, Lucern, Lucemburk, Pontoise, Sablé, Vézelay ad.).

Pražský koncert je součástí společensky i diplomaticky významného evropského turné k výročí 100 let od konce 1. světové války. Pražský koncert je vůbec první spoluprací Pražského hradu a zámku ve Versailles a kromě široké veřejnosti se jej zúčastní i představitelé státu nebo biskupské obce. Vedle provedení v Katedrále sv. Víta a následně v Annenkirche v Drážďanech se slavnostní koncertní program představí ve dvou výjimečných prostorách s významnou historií. První koncert se uskuteční 20. října 2018 v Chapelle Royale ve Versailles. V královské kapli z doby vlády Krále Slunce Ludvíka XIV. se Collegium 1704 s Biberovou Missou Salisburgensis představilo již 25. září 2016. Koncert ve Versailles proběhne v rámci již tříleté rezidence Collegia 1704 v Château de Versailles, která zahrnuje každoročně minimálně tři koncertní či operní projekty. Dále zavede turné umělce 25. října 2018 do Lateránské baziliky v Římě, místa křtu Karla Velikého, které je přezdívané dle nápisu v interiéru „Matkou a hlavou všech kostelů Města a světa“. V Římě půjde o koncert speciální v mnoha aspektech, od zapůjčení unikátních prostor až po přenos večera televizní stanicí Mezzo. Římský koncert bude věnován zejména výročí konci 1. světové války a sejdou se na něm významní hosté od čelních představitelů Vatikánu, diplomatický sbor několika zemí či českého ministra kultury. Záštitu nad koncertem v Lateráně převzal prezident České republiky. Generálním partnerem evropského turné je nadační fond Bohemian Heritage Fund

Provozovatel

Collegium 1704

III. nádvoří 48/2
Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha
119 01 Praha 1
Email:
adela@collegium17...
WWW:
www.collegium1704...
GPS:
50,090892 14,400511
 
Region:
Praha
Obec:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Časová náročnost

3,0 hodiny

 
 

Pivo na Hrad – festival minipivovarů na Pražském hradě

Další ročník degustační akce roku – Festival minipivovarů na Pražském hradě. Festival se koná každoročně v Královské zahradě Pražského hradu, konkrétně na Střelecké cestě pod Královským letohrádkem.
Praha 1, Praha

Starý královský palác zblízka – komentovanéá prohlídka na Pražském hradě

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Starý královský palác zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta zblízka – komentovaná prohlídka

Správa Pražského hradu nabízí speciální prohlídku nazvanou Katedrála sv. Víta zblízka. Zájemci nahlédnou s průvodcem i do míst se zvláštní památkovou ochranou.
Praha 1, Praha

Prohlídka románského a gotického podlaží Starého královského paláce Pražského hradu

Správa Pražského hradu nabízí zájemcům prohlídku románského a gotického podlaží Starého královského paláce. S průvodcem se podíváte do expozice Příběh pražského hradu a do míst, kam v rámci standardního okruhu není vstup povolen!
Praha 1, Praha

Slavné operní sbory ve Španělském sále

Třetí dubnovou neděli vzdá Pražský filharmonický sbor společně s PKF—Prague Philharmonia hold velikánům české operní tvorby. Během jarního koncertu zazní ty nejkrásnější a nejznámější árie a melodie z děl Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů a samozřejmě i Bedřicha Smetany
Praha 1, Praha

Grafika roku a Cena Vladimíra Boudníka

Grafika roku 2023 v Císařské konírně Pražského hradu představuje výběr nejlepší současné grafické tvorby širokého spektra umělců a studentů – grafiků.
Praha 1, Praha

Milí Češi, zdravíme z Chorvatska – výstava na Pražském hradě

Nová výstava v Jižních zahradách Pražského hradu vypráví příběh o pomoci, kterou naše země poskytla stovkám dětí z chorvatského Daruvaru, jimž nabídla zázemí, zatímco jejich domovy pustošila válka. Výstava proběhne 2.- 4. dubna 2024.
Praha 1, Praha

Rudolfinská a barokní Praha – po stopách alchymistů

Netradiční prohlídka s průvodkyní v historickém kostýmu.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Věž chrámu sv. Víta – výhledy z věže na Prahu

Vydejte se za nevšedním výhledem na jižní věž chrámu sv. Víta na Pražském hradě, která je opět přístupná. Věž je nejvyšší věží chrámu a její výška dosahuje téměř 100 metrů. Připravte se však na náročný výstup, za výhledem budete muset překonat skoro 300 schodů.
Praha 1, Praha

Stálá expozice Hradní stráže na Pražském hradě

Expozice umístěná ve třech patrech věže Mihulka představuje historii i současnost Hradní stráže a historický vývoj jejích předchůdců. Historií provede návštěvníky prostřednictvím řady exponátů a dobových scén.
Praha 1, Praha

Prašná věž – Mihulka

Prašná věž Mihulka byla vystavěna Benediktem Rietem koncem 15. století jako nejmohutnější dělová bašta nového hradního opevnění. Dle tradice zde v době Rudolfa II. zde byla císařská alchymistická laboratoř.
Praha 1, Praha

Reprezentační prostory Pražského hradu

Zpravidla dvakrát do roka, v souvislosti s oslavami státních svátků 8. 5. a 28. 10., se návštěvníkům Pražského hradu otevírají i jeho reprezentační prostory. Mezi ně patří např. Španělský sál, Rudolfova galerie či Sloupová síň s Rothmayerovým sálem.
Praha 1, Praha

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.
Praha 1, Praha

Starý královský palác na Pražském hradě

Od svého založení na konci 9. století palác narůstal a měnil se do své současné podoby. Původní dřevěné stavení s kamennou podezdívkou přestavěl na počátku 12. století kníže Soběslav na kamenný románský palác. Jeho zbytky se zachovaly v podzemí dodnes.
Praha 1, Praha

Katedrála sv. Víta v Praze – absolutní vrchol gotické architektury

Katedrála svatého Víta je největším a nejvýznamnějším pražským chrámem. Kromě bohoslužeb se zde odehrávaly i korunovace českých králů a královen. Je místem uložení ostatků svatých zemských patronů, panovníků, šlechticů a arcibiskupů.
Praha 1, Praha

Kapitulní děkanství na Pražském hradě

Budova kapitulního děkanství na Pražském hradě je v jádru renesanční objekt (se zbytky románských a gotických prvků), který dal barokně přestavět kapitulní děkan Adam Ignác Mladota ze Solopysk. Autorem projektu byl Jan Blažej Santini-Aichel.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Vikárka na Pražském hradě

Známá restaurace na Pražském hradě, v ulici těsně přiléhající ke katedrále svatého Víta, se znovu otevřela v roce 2023.
Praha 1, Praha

Pražská čokoláda – čokoláda s motivy Prahy

Česká rodinná firma s 11-ti letou tradicí se specializuje na výrobu originálních, luxusních čokoládových delikates v obalech s motivy Prahy. Specialitou je Český nugát z mandlí a medu, který v roce 2015 získal ocenění Great Taste.
Praha 8, Praha

Středověká krčma U Krále Brabantského v Praze

Krčma na pražské Malé Straně je opředena tajemnými legendami a ve středověkém duchu se zde nese nejen interiér, ale také jídelní lístek. Personál zde chodí v dobových kostýmech a na hostinu plnou dobového jídla vám posvítí svíčky. Nechybí ani originální dobový program.
Praha 1, Praha

Hotel Nerudova 211

Na Malé Straně, v samém srdci Prahy, se nachází v barokní budově Hotel Nerudova 211.
Praha 1, Praha

U Hrocha

Pivnice U Hrocha. Městskému ruchu skrytá malostranská pivnice, která se během své relativně krátké existence stala kultovní hospůdkou.
Praha, Praha

Restaurace Kuchyň na Pražském hradě

Restaurace Kuchyň sítě Ambiente v Salmovském paláci opět funguje. Přijďte na poctivé české jídlo šéfkuchaře Marka Janoucha a pečlivě ošetřené tankové pivo.
Praha 1, Praha

Hotel Golden Well s restaurací Terasa U Zlaté studně

Hotel U Zlaté Studně je původní residence slavného astronoma Tychona Brahe situována do inspirativního prostředí Malé Strany. Nabízí 17 luxusně vybavených pokojů a 2 nádherné apartmány odrážející historii doby císaře Rudolfa II. Hotel okouzlí nejen nádhernými výhledy, ale také vyjímečným servisem.
Praha 1, Praha

IPPA Café Pražský hrad – kavárna a cukrárna v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu

Ippa Café představuje vynikající kavárnu a cukrárnu s pouze domácími designovými zákusky. Ochutnejte některé z nich na Pražském hradě – cukrárnu a kavárnu naleznete v Nejvyšším Purkrabství Pražského hradu.
Praha 1, Praha