Úvod > Aktivity & akce > Akce > Josef Sudek: harmonie světů

Josef Sudek: harmonie světů

Kdy 15. červen 2017 11:00 - 17. září 2017 19:00 Výstavy
Výstava fotografií Josefa Sudka je zaměřena na snímky zachycené při návštěvě výstavy Johannes Kepler a Praha, která se konala v roce 1972 v pražském Belvedéru.
Renesanční letohrádek Belvedér (nazývaný také Letohrádek královny Anny) a sousedící Královské zahrady byly Sudkem snad nejčastěji zachycovanými objekty. Roku 1972 se tudy vydal na výstavu Johannes Kepler a Praha, která ukazovala astronomické přístroje, matematické i hudební nástroje připomínající přesvědčení o provázanosti lidského nitra s universem v době Rudolfa II. Sudek byl vystavenými předměty fascinován, v kompozicích fotografií využil reflexy skleněných tabulí, dráty a jiné instalační prvky. Výsledné dílo hraje tvary, světly i stíny a vytváří „manýristický“ efekt.

Název výstavy je inspirován spisem Harmonie světů (Harmonices mundi) Johannese Keplera, který hledal odpověď na otázku, zda je možné najít hudební harmonii v pohybech nebeských těles. Fotografie z keplerovské výstavy Josef Sudek zařadil do cyklu Vzpomínky.

Aktuální výstava je malou sondou do dosud málo známé Sudkovy tvorby, pokusem o propojení s uměleckým odkazem minulých generací. Výstavu připravil Jan Mlčoch, umělecký vedoucí Galerie Josefa Sudka a kurátor sbírky fotografie.
Celý popis
Naposledy změněno: 27. 6. 2017

Ubytování a restaurace v okolí