Úvod > Aktivity & akce > Akce > Ivan Ouhel: Výběr z díla, pohledem sběratele

Ivan Ouhel: Výběr z díla, pohledem sběratele

Kdy 1. březen 2018 - 26. březen 2018 Výstavy
Tvorba Ivana Ouhela je neodmyslitelnou součástí českého umění posledních desítiletí. Autorovy snivé krajiny na pomezí symbolismu a expresionismu patří k české lyrické abstrakci. Autor na výtvarnou scénu nastoupil v 70. letech, jeho tvorba však dalece přesáhla generační rozměr.
Tvorba Ivana Ouhela je neodmyslitelnou součástí českého umění posledních desítiletí. Autorovy snivé krajiny na pomezí symbolismu a expresionismu patří k české lyrické abstrakci. Ouhel směřuje pod povrch krajiny, jeho pohled se upírá do spodních vrstev země.

Jeho rané obrazy mají těžký, zemitý kolorit, jakoby zkoumaly samotné hlubiny země. Z jeho tvorby se poté postupně vytrácí popisnost a krajina je řešena jako konstrukce prostoru.

Kromě krajiny je pro Ouhela důležitým námětem figura. Obrazy zachycují vždy anonymní postavu vystavenou všem tlakům a těžkostem vnějšího světa. Ještě v polovině 70. let v Ouhelově tvorbě spatřujeme silný smysl pro horizontalitu – obraz představuje diptych složený ze dvou pohledů – většinou mírně převýšený čtverec. Po figurální etapě se tento formát proměňuje na vertikální.
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 1. 2018
8.12.
1.9.
Indiáni v Náprstkově muzeu

Indiáni v Náprstkově muzeu

Praha 1, Praha
17.11.
17.5.
Výstava fotografií Hanzelky a Zikmunda

Výstava fotografií Hanzelky a Zikmunda

Praha 1, Praha
1.1.
31.3.
Výstava Na film! 2

Výstava Na film! 2

Praha, Praha

Ubytování a restaurace v okolí