Úvod > Aktivity & akce > Akce > František Kupka a umělecká skupina v Puteaux

František Kupka a umělecká skupina v Puteaux

Kdy 9. září 2017 - 9. leden 2018 Výstavy
Vůbec poprvé bude v České republice představena umělecká skupina, respektive volné uskupení umělců, kteří se postupně usazovali na pařížském předměstí Puteaux.
Skupina významně zasáhla do vývoje moderního umění tím, že se snažila vytvořit jakousi druhou nepicassovsko – braqueovkou cestu, která kladla velký důraz na barvu a zákonitosti vycházející z univerzálních principů přírody. Počátky spolupráce skupiny z Puteaux, dané zejména diskuzemi a společnými setkáváními, spadají k roku 1911 do ateliéru J. Villona, kde se scházeli A. Gleizes, J. Metzinger, F. Kupka, básník G. Apollinaire a další. Jednotliví autoři nebyli nijak dogmaticky závislí na jednom určitém směru, spíše různě přetvářeli a modifikovali tehdy se rodící principy moderního umění, jako byl orfismus, futurismus, kubofuturismus a rajonismus. Řada členů skupiny z Puteaux vytvořila sdružení Section ďOr (Zlatý řez), se kterým vystavoval nakonec i František Kupka, ačkoliv nebyl uveden na oficiálním plakátu k výstavě.

 Připravovaná výstava v Museu Kampa představí naznačený myšlenkový pohyb a usilovné hledání možných cest, jakož i jejich obhajobu před světem i před ostatními umělci. Právě pro Kupku, který byl o generaci starší než ostatní sousedé z Puteaux, byla tato komunita naprosto zásadní ve smyslu impulzu nenechat se nijak svazovat konvencemi a soustředit se zcela na práci na svém výtvarném vyjádření.

 Výstava představí asi 30 děl od autorů jako Marcel Duchamp, Albert Gleizes, Franz Léger, Joan Metzinger, František Kupka a dalších. Práce budou zapůjčeny jak z Musée National d´Art Moderne Paris – Centre Pompidou, tak ze soukromých sbírek.

 
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 1. 2017

Ubytování a restaurace v okolí