Úvod > Aktivity & akce > Akce > Bílkova vila - Ateliér Františka Bílka

Bílkova vila - Ateliér Františka Bílka

Kdy 1. září 2010 - 31. prosinec 2018 Výstavy
Secesní budova, kterou nechal podle vlastního návrhu vystavět grafik, sochař a architekt František Bílek v roce 1911 jako svou rezidenci nyní slouží jako stálá expozice Galerie hlavního města Prahy. Poskytuje tak návštěvníkům výstižný názor na osobní přínos Bílka českému a světovému umění.
Výběr děl představuje všechny etapy Bílkova vývoje a přihlíží k jeho schopnostem vytvářet různými technikami celkové dílo, dotvářející symbolistický projekt morálního i estetického povznesení člověka.

V expozici jsou zastoupeny významné práce ze začátku devadesátých let (první moderní plastika v českém kontextu Orba je naší viny trest nebo model sousoší Golgota – hora lebek). Dále vývojově přelomová socha Strom, jenž bleskem zasažen, po věky hořel, oceňovaná na mezinárodním fóru.

Pozdní dílo je zastoupeno monumentální dřevořezbou Život je boj a pětičlenným sousoším Budoucí dobyvatelé. Mimo plastiky a velké kresby je vystavován originální Bílkův nábytek, vzniklý v souvislosti s novostavbou jeho ateliérové vily, dokumentující všestrannost jeho uměleckého záměru.

Dva menší prostory v přízemí (jídelna a pracovna) jsou pojaty intimněji, aby bylo vyhověno očekávanému zájmu návštěvníků o soukromí umělce. Převládají zde podobizny přátel a rodiny, menší formáty grafik a plastik. Prostředí jídelny a zimní zahrady bylo vybaveno podle vzoru dobových fotografií.

Ke slavnostnímu otevření Bílkovy vily vyšla ve spolupráci Galerie hlavního města Prahy a Arbor vitae publikace František Bílek a jeho pražský ateliér, která je úvodním dílem z nové bílkovské knižní edice.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 15. 8. 2017

Ubytování a restaurace v okolí