Úvod > Aktivity & akce > Akce > Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska – Moravské Kopanice

Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska – Moravské Kopanice

Kdy 10. červen 2017 17:00 - 20:00 Hudební a divadelní akce
Přijměte pozvání na cyklus tradičních podvečerů s představením národopisných oblastí České republiky společně s přednáškou a tanečně-hudebním vystoupením.
Tentokrát se můžete těšit na oblast Moravských Kopanic. Přednášku s názvem Lidová kultura Moravských Kopanic bude mít Mgr. Eliška Křižková a Mgr. Marcela Trtková.
Moravské Kopanice se nacházejí na moravsko-slovenském pomezí, v srdci chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat. V poslední době se těší zvýšenému zájmu odborníků i laiků zejména díky bohyním ze Žítkové. Lidová kultura této oblasti je však mnohem pestřejší. Lidový oděv charakteristický unikátními výšivkami se od počátku 19. století takřka nezměnil. Místní nářečí je jiné než ostatní slovácké dialekty, je ovlivněno slovenštinou, rusínštinou, polštinou, ale také například němčinou. V lidové slovesnosti se odráží nelehký život místních obyvatel, ale nalezneme v ní i moudrost, nadhled a specifický humor. Samostatnou kapitolou je potom lidová hudba a tanec, jež v sobě nesou archaismy, které jinde již vymizely. Písně předávané z generace na generaci vyprávějí veselé i tragické příběhy svérázných Kopaničárů. To nejzajímavější z lidové kultury Moravských Kopanic se vám pokusíme zprostředkovat v chystané přednášce, po které vystoupí skvělý ženský pěvecký sbor Čečera ze Starého Hrozenkova a mužský pěvecký sbor z Vápenic.
Vstupné v rámci běžného vstupného
 
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 6. 2017

Ubytování a restaurace v okolí