Úvod > Aktivity & akce > Akce > Festival světla Blik Blik

Festival světla Blik Blik

Kdy 17. březen 2017 18:00 - 18. březen 2017 23:00 Festivaly
Rozsviťte s námi Plzeň! Festival světla již potřetí přináší návštěvníkům ojedinělý zážitek přímo v ulicích města. Celkem 15 zastavení vás provede centrem i starobylou čtvrtí Roudná.
Nejen Praha má svůj festival světla. Plzeňský Blik Blik se chystá na pátek 17. a sobotu 18. března. Nabídne nevšední večerní procházku historickým centrem Plzně, která bude pokračovat do nedaleké malebné čtvrti Roudná. Jedna z instalací bude umístěna přímo v areálu plzeňského pivovaru. Pokud se rozhodnete festival navštívit, určitě budete moci ochutnat Plzeň netradičně, zato plnými doušky.

Stalo se dobrým zvykem, že se diváci dostanou na méně známá nebo neobjevená místa. Letošní BLIK BLIK vás zavede nejen na místa v centru, ale především na Roudnou, kde umělci vzdají hold této jedinečné plzeňské čtvrti a jejím příběhům, obyvatelům i pověstem.

Trasa povede z centra města od Divadla J. K. Tyla, Riegerovou ulicí přes náměstí, Rooseveltův most a ulicí Pod všemi svatými až ke kostelíku Všech svatých na Roudné.

Hlavní hvězdou bude známý český designér Maxim Velčovský, který na Roudné instaluje obrovské lampy „Slunečnice". Grafická designérka Zuzana Lednická změní Riegrovu ulici na živý městský bulvár díky originálním lampionům z balonů Black and White. Festival připravuje i světelnou instalaci na řeku Mži, kam německý umělec Jürgen Böhm umístí 20 stanů připomínajících migranty celého světa. Plzeňský sochař Benedikt Tolar na nádvoří pivovaru vzdá poctu plzeňským bednářům.

Festival myslí i na děti – jedna z instalací Demonz bude vyzývat k hraní si a rozbíjení, v tomto případě pouze virtuálních váz a oken. Pro děti bude připravená i tvůrčí dílna se světelnými pohlednicemi.

Festivalové instalace budou přístupné zdarma v pátek a v sobotu od 18:00 do 23:00.
  • Začněte na náměstí v infopointu

Na náměstí Republiky, ve světelné bublině, kterou poznáte už z dálky, bude umístěný infopoint festivalu. Získáte tu všechny potřebné informace. Navíc se zde budou konat tvůrčí dílny pro děti. Výroba světelných pohlednic je určitě bude bavit.

  • Riegrova ulice se promění v živý bulvár

V Riegrově ulici uvidíte původní instalaci Víta Trunce a Luďka Černého. Ti promění originálně osvětlenou ulici na živý městský bulvár.

  • Pokračujte Dominikánskou ulicí

Do festivalu se tradičně zapojuje i Dům digitálních dovedností, který sídlí v budově hned vedle prodejny Koření od Antonína. Z pravé strany ulice tu budete moci obdivovat interaktivní projekci plzeňské tvůrčí dvojice Promoplay.

  • Dále do kouzelné Malé ulice

V téměř zapomenuté zahradě v Malé ulici objevíte instalaci Benedikta Tolara, v které hlavní roli hrají jeho sochy - auta.

  • Promítání na hladinu řeky Mže

Z Malé ulice pokračujte Rooseveltovou ulicí přes most až k řece, která nabídne další světelné překvapení. Na hladinu Mže umístí německý umělec Jürgen Böhm 20 kempingových stanů. Jejich bílé prosvětlené pláště vypráví symbolické příběhy uprchlíků z celého světa.

  • Slunečnice Maxima Velčovského v ulici Na Roudné

Na konci mostu zahněte doprava. Ulici Na Roudné rozzáří světlo tří obřích „Slunečnic“ Maxima Velčovského. Za tuto instalaci získal Velčovský cenu Designbloku a je za ni nominovaný na Czech Grand Design. Pod slunečnicemi bude fungovat malá improvizovaná kavárna, kde se můžete občerstvit.

  • Stínohra v ulici U Svatého Rocha a dokument z povodní v Úzké ulici

Pokračujte znovu doprava do ulice U Sv. Rocha. Na jeden z domů připravili tvůrci stínohru inspirovanou pověstmi o různých plzeňských strašidlech. Poté zahněte doleva. Na fasádu povodní zničeného domu v Úzké ulici se bude promítat syrový dokumentární film z povodní v roce 2002.

  • Monumentální nástěnná malba v Bělohorské ulici, dále pak ulicí Pod Všemi svatými

V Bělohorské ulici bude připravena kombinace monumentální nástěnné malby a projekce slovenských tvůrců Borise Vitázka a Zuzany Sabové. Svoje původní dílo věnují příběhu spojeného přímo s domem, na který budou malovat. V ulici Pod Všemi svatými uvidíte hned několik instalací: První z nich vyzývá diváky k interakci. Nahlédnete-li do dvorku domu U Lva, objevíte stínovou instalaci Japonky Iyo Hasegawa. V ulici potkáte také pohyblivé sochy - futuristické loutky, které zaznamenávají obličej každého, kdo se na ně podívá.

  • Barokní špejchar

Další neobvyklá zastávka zavede diváky do barokního špejcharu architekta Augustona v ulici Pod Všemi svatými. Výjimečně zpřístupněný objekt bude hostit digitální instalaci Noisescape Fina Teemu Mätänee, která měla premiéru na pražském Signál festivalu.

  • Program pokračuje v areálu pivovaru a před sokolovnou ve Štruncových sadech

Pokud nebudete ještě úplně unaveni a nezamíříte rovnou do centra do některé z příjemných hospůdek, určitě doporučujeme nevynechat areál Plzeňského Prazdroje. V pivovarských sklepích budete moci zkusit pohybem ovládat křehké světelné sochy. Za hospodou Formanka u pivovarské Secese pak vzdá sochař Benediktem Tolarem hold plzeňským bednářům.

Poslední místo programu je před sokolovnou ve Štruncových sadech, kam se pohodlně dostanete lávkou z pivovaru. Slovenský umělec Šimon Kern tu vystaví svítící sochu PETOTEM vytvořenou ze sesbíraných plastových lahví a tzv. PET bricks.
Celý popis
Naposledy změněno: 4. 3. 2017
Mlýnská strouha - Plzeňské Benátky

Mlýnská strouha - Plzeňské Benátky

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Výstavní síň Masné krámy v Plzni

Výstavní síň Masné krámy v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Výstavní síň

Výstavní síň "13" v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les

Ubytování a restaurace v okolí

Aberdeen Angus Steak House Plzeň

Aberdeen Angus Steak House Plzeň

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Hotel Wellness Gondola

Hotel Wellness Gondola

Plzeň, Plzeňsko a Český les
Restaurace U Salzmannů v Plzni

Restaurace U Salzmannů v Plzni

Plzeň, Plzeňsko a Český les