Úvod > Aktivity & akce > Akce > Festival Karla Zemana

Festival Karla Zemana

Kdy 7. říjen 2017 10:00 - 19:00 Festivaly
Pět let uběhlo jako na koni a Muzeum Karla Zemana slaví 5. narozeniny! Oslavte je s námi a přijďte na celodenní přehlídku díla a tvorby Karla Zemana. Festival se koná 7. 10. v běžně nepřístupném Kině 64 U Hradeb a také v Muzeu Karla Zemana, kde představíme novou trikovou scénu z filmu Baron Prášil.
Na celý den festivalu jsme připravili bohatý program pro rodiny s dětmi i pro zkušené fanoušky filmové tvorby! Na velkém plátně budete moci shlédnout nejvýznamnější filmy Karla Zemana - včetně digitálně restaurovaného Vynálezu zkázy a Barona Prášila. Po dlouhé době opět uvidíte kinoprojekci Zemanových animovaných filmů.

Vaše pózování v nové trikové scéně v prostorách Muzea zachytí profi fotograf a na přání vám fotografii vytiskne. Seznámíte se s uznávanou výtvarnicí a dcerou Karla Zemana, Ludmilou Zemanovou. Trikový výtvarník Boris Masník představí historii filmového triku. S Ivem Marákem proniknete do tajů digitálního restaurování filmů. A po celý den budete animovat a tvořit v tvůrčích filmových workshopech a výtvarných dílnách.

Vstupenky na festival k zakoupení v e-shopu nebo přímo na pokladně Muzea, a to ve variantě vstup pouze na festival, nebo v kombinaci se vstupem do Muzea. V předprodeji za zvýhodněnou cenu pouze 180 vstupenek!

Změna programu vyhrazena.
 

Časový harmonogram

Velký sál
Program ve Velkém sále bude věnován celovečerním filmům Karla Zemana. Dva z nich - Vynález zkázy a Baron Prášil, můžete vidět v digitálně restaurované kvalitě. Promítání filmů tématicky doplní zajímavé přednášky a diskuze. Velký sál se nachází v podzemních prostorách kina, kde je trochu chladněji, proto doporučujeme teplejší oblečení.

10:00 • Zahájení festivalu
10:15 • Projekce filmu Vynález zkázy
11:45 • Přednáška Iva Maráka o digitálním restaurování
12:30 • Projekce filmu Baron Prášil
14:00 • Jak se točila Ukradená vzducholoď? Vzpomínání s herci a L. Zemanovou
15:00 • Projekce filmu Ukradená vzducholoď
16:30 • Přednáška Borise Masníka o filmovém triku
17:15 • Projekce dokumentu Filmový dobrodruh Karel Zeman

Studio X
Ve Studiu X v přízemí kina mohou diváci po dlouhé době opět shlédnout animované filmy Karla Zemana. Program animovaného pásma doplní povídání s výtvarnicí a dcerou režiséra - Ludmilou Zemanovou. Na místě si její autorské knihy můžete zakoupit - a také nechat podepsat!

10:00 • Pásmo krátkých animovaných filmů*
11:30 • Pohádky tisíce a jedné noci
13:00 • Povídání s Ludmilou Zemanovou
14:00 • Lord of the Sky - krátký animovaný film Ludmily Zemanové
14:15 • Čarodějův učeň
15:45 • Pohádka o Honzíkovi a Mařence
17:15 • Pásmo krátkých animovaných filmů*

* Křeček, Pan Prokouk v pokušení, Pan Prokouk ouřaduje, Pan Prokouk filmuje, Pan Prokouk vynálezcem, Pan Prokouk přítel zvířatek, Inspirace, Král Lávra
 

Celodenní doprovodný program

Trikové scény
K pátým narozeninám jsme pro návštěvníky připravili v expozici muzea novou interaktivní trikovou instalaci, která je inspirovaná tvůrčími postupy Karla Zemana. Vychází z jedné z nejpoetičtějších scén z filmu Baron Prášil, kdy okřídlení Pegasové táhnou po obloze pohádkový koráb. Filmová scéna využívá tzv. předsunutých dokreslovaček, které se opticky propojí s pozadím pro vytvoření finálního obrazu – iluze návštěvníka na fantaskním koni, letícím nad propastí uprostřed měsíční krajiny. Po celý den vás v nové expozici bude fotit profesionální fotograf, fotografii si pak nejen můžete stáhnout na webu Muzea, za atraktivní cenu si ji i můžete nechat vytisknout. Domů si tak odnesete další krásnou vzpomínku.

Před vchodem do Kina 64 U Hradeb pak naleznete šlapací kolo z filmu Vynález zkázy, na kterém se sami můžete nafotit “v akci”..

Přednášky a diskuze
O digitálním restaurováni obrazu a zvuku filmů, a o tom, jak restaurátoři ve své práci postupují, bude přednášet ředitel vývoje technologií společnosti UPP, Ivo Marák.
V odpolední diskuzi vás herci z filmu Ukradená vzducholoď pobaví svým vzpomínáním na historky z natáčení. Výtvarnice a dcera režiséra Karla Zemana, Ludmila Zemanová povypráví o své vlastní tvorbě i o tom, jak se jí spolupracovalo se svým otcem. V podvečerních hodinách nakonec trikový výtvarník Boris Masník odkryje tajemství filmového triku v Čechách i ve světě. Přednášky a diskuze se konají ve Velkém sále a Studiu X v Kině 64 U Hradeb

Tvůrčí filmové workshopy
Vyzkoušejte si různé techniky animace - od klasické plošky přes posuvnou loutku, křídovou animaci, předanimační techniky až po animaci s neobvyklým materiálem - čočkou a rýží. Workshopy vedou zkušení lektoři – absolventi oboru animace na UMPRUM v Praze, členové spolku Ultrafun. Workshopy probíhají od 10 − 19 hod. ve Studiu Y.

Kreativní výtvarné dílny
Popusťte uzdu své fantazii v našich výtvarných dílnách a vyrobte si originální šperk z filmových pásů, naproužkujte si látkovou tašku metodou, kterou používal Karel Zeman ve filmu Vynález zkázy, a vytvořte si ten svůj jedinečný tajný deník. Na závěr pošlete svým přátelům nebo rodině pohled, který si vlastnoručně vyzdobíte linorytovými tiskátky s motivy z filmů Karla Zemana. Výtvarné dílny probíhají od 10 − 19 hod. ve foyer kina.

Tématické výstavy
Celé prostory Kina 64 U Hradeb zpestří a doplní tematické výstavy:
• Zákulisí ze života a tvorby Karla Zemana ve fotografiích
• Cesta filmu
• Dobové plakáty a původní kostýmy z filmů Karla Zemana
• Tvorba Karla zemana očima mladých ilustrátorů
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 10. 2017

Ubytování a restaurace v okolí