Úvod > Aktivity & akce > Akce > Život a mince Karla IV. v expozici Táborský poklad na hradě Kotnov

Život a mince Karla IV. v expozici Táborský poklad na hradě Kotnov

Kdy 4. duben 2016 - 30. červen 2016 100. výročí vzniku ČSR
Tématická výstava uspořádaná k 700. výročí narození krále českého a císaře Svaté říše římské, Karla IV. Dvanáct panelů návštěvníkům ve zkratce představí život, dílo a mince Karla IV.

Společně s touto výstavou bude také uspořádaná výtvarná soutěž pro MŠ A ZŠ na téma: Namaluj si svého Karla IV. Výtvarná díla poté budou vystavena v expozici Táborský poklad společně s doprovodnou výstavou o Karlu IV. Nejlepší výkresy budou vyhodnoceny a odměněny dne 4. května v 17:00 hodin po přednášce významného historika a numismatika doktora Jiřího Chvojky.

Mince spolu s dalšími předměty denní potřeby byly objeveny v jednom z táborských domů v historickém centru. Nejprve se seznámíte s historií domu a prostřednictvím fotografií prozkoumáte klenební zásypy ukrývající první nález – unikátní gotické kachle z kamen, jejichž repliku v původní velikosti spatříte o něco dále. Kombinovaná výzdoba kachlí s andělem štítonošem nebyla až do doby táborského nálezu z našeho území známa.

Po té nahlédnete do dvou džbánů se 4000 kusy stříbrných mincí z jagellonského období, které byly ukryty pod podlahou v přízemí. Nechybí ani mince z německých měst a padělky. Kdo a proč poklad ukryl a jakou měl vlastně hodnotu? Napoví vám část výstavy věnující se penězům a zboží na sklonku středověku.

Nakonec vás čekají nálezy z odpadní jímky patřící převážně do vybavení domácnosti Václava Churáňka - městského písaře. Budete tak moci pocítit atmosféru prostřeného stolu, či si prohlédnout zbytky pergamenu a kožené obroučky na brýle. Výstavu doprovází krátký film přímo z archeologických záchranných akcí. Přijďte se podívat, co vše mohou ukrývat staré domy táborské.

Expozice je umístěna v budově renesanční sladovny v areálu bývalého táborského hradu (národní kulturní památky). Vstup přes dvůr Hotelu Dvořák.

Celý popis
Naposledy změněno: 23. 1. 2016
17.5.
22.7.
Jiří Sopko

Jiří Sopko

Tábor, Jižní Čechy
7.6.
27.7.
Loutková divadélka

Loutková divadélka

Tábor, Jižní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí