Úvod > Aktivity & akce > Akce > XV. ročník trienále českého ex libris v Divadle Karla Pippicha

XV. ročník trienále českého ex libris v Divadle Karla Pippicha

Kdy 7. říjen 2017 - 5. listopad 2017 Výstavy
Trienální kolekce vybraná odbornou porotou bude představena veřejnosti ve výstavní síni Divadla Karla Pippicha v Chrudimi v období od 7. října do 5. listopadu 2017. Uzávěrka přihlášek je 28. února 2017.
Kabinet ex libris Památníku národního písemnictví zve k účasti na jubilejní celostátní přehlídce XV. trienále českého ex libris, prezentující současnou tvorbu tohoto žánru vytvořenou mezi léty 2015 až 2017.

Letošní přehlídka je výjimečná; slavíme XV. ročník trienále českého ex libris, které vzniklo před třiačtyřiceti lety. XV. trienále českého ex libris nabízí možnost sledovat vývoj a současné postupy v oblasti grafických technik a proměny uměleckých tendencí na příkladu prací vytvořených v letech 2015 až 2017.

Ex libris tvoří specializovanou oblast drobné grafiky, která je velice oblíbená například v Holandsku, Belgii, Německu či Japonsku. I u nás má dlouhou tradici; kurátorka přehlídky Barbora Vlášková ji komentuje takto: „Milovníci a sběratelé ex libris rozhodně tento grafický obor – původně spojený s knižní kulturou – považují za exkluzivní a z řad mnohých výtvarných umělců si vyhledávají ty, kteří dokážou nejlépe vystihnout jejich zadání. Význam knižních značek se historicky pojil především s vlastnictvím knihy, jejíž majitelé si je chtěli takto osobitým způsobem označit.“
Celostátní přehlídka oslovuje stále větší okruh českých umělců a studentů výtvarných škol a napomáhá k popularizaci této výtvarné oblasti a zároveň k udržení mnohaleté tradice, která je již od roku 1974 neodmyslitelně spjata s městem Chrudimí a s konáním sjezdů Spolku sběratelů a přátel ex libris.

Využili jsme jubilea k zavedení několika novinek. Představíme nové grafické pojetí katalogu, které však dále pracuje s tradičním přehlídkovým logem od autorů Jaroslava Kaisera a Stanislava Novotného. Připravujeme také doprovodné programy: přednášky, workshopy, soutěže a především divácké hlasování o nejkrásnější české ex libris. Výstava využije interaktivních prvků k vyvolání osobního prožitku a zájmu o udržení tradice této svébytné oblasti spojené s knižní kulturou. Zároveň nabídne retrospektivní připomenutí minulých úspěšných ročníků za pomoci digitálních médií a výstavní prezentace předešlých katalogů, propagačních materiálů a ukázek vybraných sbírek Kabinetu ex libris.


XV. trienále českého ex libris
přijímaní přihlášek: do 28. února 2017
trvání výstavy:  7. října – 5. listopadu 2017
místo konání: Divadlo Karla Pippicha v Chrudimi
kurátorka XV. trienále českého ex libris: Mgr. Barbora Vlášková / vlaskova@pamatnik-np.cz / 220 516 695
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 10. 2017
9.3.
16.9.
Pohádkový život rodiny Lamkových

Pohádkový život rodiny Lamkových

Chrudim, Východní Čechy
1.1.
31.12.
Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Chrudim, Východní Čechy
1.4.
14.10.
Cyklopecky Pardubického kraje 2018

Cyklopecky Pardubického kraje 2018

Pardubice, Východní Čechy
4.3.
6.5.
Pardubické hudební jaro 2018

Pardubické hudební jaro 2018

Pardubice, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí