Úvod > Aktivity & akce > Akce > XV. ročník trienále českého ex libris v Divadle Karla Pippicha

XV. ročník trienále českého ex libris v Divadle Karla Pippicha

Kdy 7. říjen 2017 - 5. listopad 2017 Výstavy
Trienální kolekce vybraná odbornou porotou bude představena veřejnosti ve výstavní síni Divadla Karla Pippicha v Chrudimi v období od 7. října do 5. listopadu 2017. Uzávěrka přihlášek je 28. února 2017.
Kabinet ex libris Památníku národního písemnictví zve k účasti na jubilejní celostátní přehlídce XV. trienále českého ex libris, prezentující současnou tvorbu tohoto žánru vytvořenou mezi léty 2015 až 2017.

Letošní přehlídka je výjimečná; slavíme XV. ročník trienále českého ex libris, které vzniklo před třiačtyřiceti lety. XV. trienále českého ex libris nabízí možnost sledovat vývoj a současné postupy v oblasti grafických technik a proměny uměleckých tendencí na příkladu prací vytvořených v letech 2015 až 2017.

Ex libris tvoří specializovanou oblast drobné grafiky, která je velice oblíbená například v Holandsku, Belgii, Německu či Japonsku. I u nás má dlouhou tradici; kurátorka přehlídky Barbora Vlášková ji komentuje takto: „Milovníci a sběratelé ex libris rozhodně tento grafický obor – původně spojený s knižní kulturou – považují za exkluzivní a z řad mnohých výtvarných umělců si vyhledávají ty, kteří dokážou nejlépe vystihnout jejich zadání. Význam knižních značek se historicky pojil především s vlastnictvím knihy, jejíž majitelé si je chtěli takto osobitým způsobem označit.“
Celostátní přehlídka oslovuje stále větší okruh českých umělců a studentů výtvarných škol a napomáhá k popularizaci této výtvarné oblasti a zároveň k udržení mnohaleté tradice, která je již od roku 1974 neodmyslitelně spjata s městem Chrudimí a s konáním sjezdů Spolku sběratelů a přátel ex libris.

Využili jsme jubilea k zavedení několika novinek. Představíme nové grafické pojetí katalogu, které však dále pracuje s tradičním přehlídkovým logem od autorů Jaroslava Kaisera a Stanislava Novotného. Připravujeme také doprovodné programy: přednášky, workshopy, soutěže a především divácké hlasování o nejkrásnější české ex libris. Výstava využije interaktivních prvků k vyvolání osobního prožitku a zájmu o udržení tradice této svébytné oblasti spojené s knižní kulturou. Zároveň nabídne retrospektivní připomenutí minulých úspěšných ročníků za pomoci digitálních médií a výstavní prezentace předešlých katalogů, propagačních materiálů a ukázek vybraných sbírek Kabinetu ex libris.


XV. trienále českého ex libris
přijímaní přihlášek: do 28. února 2017
trvání výstavy:  7. října – 5. listopadu 2017
místo konání: Divadlo Karla Pippicha v Chrudimi
kurátorka XV. trienále českého ex libris: Mgr. Barbora Vlášková / vlaskova@pamatnik-np.cz / 220 516 695
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 10. 2017
9.3.
16.9.
Pohádkový život rodiny Lamkových

Pohádkový život rodiny Lamkových

Chrudim, Východní Čechy
1.6.
30.9.
Projekt Chrudim - město tří muzeí

Projekt Chrudim - město tří muzeí

Chrudim, Východní Čechy
21.8.
21.9.
Dědečku, proč přijely ty tanky? - výstava v Chrudimi

Dědečku, proč přijely ty tanky? - výstava v Chrudimi

Chrudim, Východní Čechy
1.1.
31.12.
Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Výstava Alfons Mucha - Plakáty

Chrudim, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí