Úvod > Aktivity & akce > Akce > Dny evropského filmu 2018

Dny evropského filmu 2018

Kdy 5. duben 2018 - 12. duben 2018 Festivaly
Přehlídka současné evropské kinematografie - Dny evropského filmu proběhnou v Praze v kinech Světozor, Lucerna a Pilotů. Filmová přehlídka se poté přesune do Brna a do ostatních regionů.
Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do několika programových sekcí reflektují hlavní témata letošního ročníku: literaturu a hudbu.

Jaká je tedy nabídka 25. Dnů evropského filmu? Například flamenco night, německé techno, literární adaptace, záznam koncertu Nicka Cavea, projekce Cinema Cuisine, semináře pro kinaře, filmová výuka pro děti i seniory, výstava plakátů, debaty, speciální hosté a především - kvalitní evropský film!

25. DEF zahájí 5. 4. polský film Tichá noc, který je strhujícím debutem mladého režiséra Piotra Domalewského o jedné nevydařené štědrovečerní noci, komplikovaných rodinných vazbách a hořkém uvědomění si, že ač už můžeme mít na vlastní rodinu jakékoliv názory, stále jsme jedné krve. V hlavní roli exceluje Dawid Ogrodnik, kterého proslavila role Tomka Bekśinského ve filmu Poslední rodina. Tichá noc si prozatím vysloužila 11 nominací na filmovou cenu Polský orel a odnesla si 2 hlavní ceny z festivalu polského filmu v Gdyni. Na DEF film osobně uvede jeho režisér Piotr Domalewski.

25. Dny evropského filmu divákům nabídnou 49 snímků rozdělených do 7 sekcí:
Best of / Výběr toho nejzajímavějšího, co vzešlo v horizontu posledních dvou let z kinematografie jednotlivých evropských zemí. V tradičním průřezu evropské kinematografie se diváci mohou těšit například na nový film talentovaného Jonase Carpignana A Ciambra, struhující sociální drama oživující ducha italského neorealismu. Na hraně naturalismu a magického realismu se nese úspěšné rakouské drama Nejlepší ze všech světů (r. Adrian Goiginger), které je syrovým příběhem drogově závislé matky a jejího malého chlapce. Na lehčí notu zahraje španělská romantická indie komedie Jak být normální (r. Leticia Dolera), která ukáže, že snažit se být za každou cenu "normální" a nevyčnívat z davu, není dobrou životní filosofií.

Paint It Black / Mrazení v zádech, napětí, děs a strach, ale i ironie a černý humor. Černá sekce pro černé duše přináší několik filmů z temných koutů Evropy. Některé budou děsit a napínat, jiné provokovat svou ironií a krutým humorem. Nová sekce zaměřená na thrillery, černé komedie, i mrazivější podívanou představí například thriller Mé druhé já (r. Sotiris Tsafouliaso) sériovém vrahovi, který se inspiruje Pythagorem, finský snímek Uspávač (r. Teemu Nikki), jehož hlavní hrdina si přivydělává zabíjením domácích mazlíčků, nebo syrovou belgickou kriminálku Zabijáci (r. François Troukens, Jean-François Hensgens) vycházející ze skutečných událostí.

Film & Music / Pravidelná tematická sekce uvádějící filmy s hudební tematikou. Dokumenty o hudebních hvězdách, životopisné filmy, ale i nahlédnutí do zákulisí hudebního showbyznysu. Hudební sekce je letos velmi rozmanitá. Víte například, co všechno se může stát v továrně, ze které přes noc zmizí všechny stroje? Portugalský film Továrna na nic (r. Pedro Pinho) je doslova ověnčený cenami. Hudební sekce přinese i dokument Když myslím v noci na Německo (r. Romuald Karmakar) o vzestupu německé techno scény, který se doplňuje s komedií Magical Mystery aneb Návrat Karla Schmidta (r. Arne Feldhusen), natočené na motivy vzpomínek Svena Regenera na počátky elektronické scény. Pro příznivce flamenca je připraven i dokument La Chana (r. Lucia Stojević) o Antonii Santiago Amador, jedné z nejznámějších tanečnic flamenca.

€Docs / Výběr výjimečných evropských dokumentárních filmů, kterým sluší velké plátno. Jmenujme, například, dánsko-finsko-švédský dokument Big Time (r. Kaspar Astrup Schröder), který sleduje fascinující osobu architekta Bjarke Ingelse při práci i v jeho osobním životě a odhaluje pozadí vzniku jeho nejznámějších staveb.

K věci – V hlavní roli literatura / Rok 2018 je Evropským rokem kulturního dědictví. Sekce K věci se však nebude zaměřovat na kinematografii samotnou, ale středem zájmu se stávají rozličné podoby zachycení literatury ve filmu. V rámci sekce se tak představí nejen několik nových literárních adaptací, ale i svébytné pohledy na vybrané spisovatele. V rámci sekce se tak představí nejen několik nových literárních adaptací, jako v případě filmu na motivy knihy Iana McEwana Na Chesilské pláži (r. Dominic Cooke), ale i svébytné pohledy na vybrané spisovatele, ať už je to život autorky Frankensteina Mary Shelleyová (r. Haifaa Al Mansour), nebo svérázný film o neméně svérázném francouzském provokatérovi Únos Michela Houellebecq (r. Guillaume Nicloux).

LUX Film Prize / Sekce věnovaná filmové ceně Evropského parlamentu LUX představí vítěze a další finalisty roku 2017. Cílem ceny je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách. Držitelem ceny LUX pro nejlepší film za rok 2017 je snímek 120 BPM (r. Robin Campillo), který je strhujícím příběhem života s AIDS v raných 90. letech. Kromě tohoto filmu se představí i finálové filmy Sámská krev (r. Amanda Kernell) a Western (r. Valeska Grisebach). Všechny tři snímky uvádí do české distribuce Film Europe.


MEDIA – Evropské špičky / Evropské filmové ceny jsou často označovány jako “evropští Oscaři”. Prestižní ceny pro ty nejlepší evropské filmy, jejich tvůrce i protagonisty. Sekce Evropské špičky představí vítězné filmy za uplynulé roky. Na jednom místě se tak českému divákovi nabízí průřez filmy předních evropských režisérů. Chybět nebude čerstvý vítěz, film Čtverec (r. Ruben Östlund), Láska (r. Michael Haneke), Ida (r. Pawel Pawlikowski), Melancholia (r. Lars von Trier), ale i Mládí či Velká nádhera (r. Paolo Sorrentino) a další. Díky Kanceláři Kreativní Evropy - MEDIA vracíme výrazné filmy zpět do kin.

Z českých filmů uvedeme poslední počin Jana Švankmajera Hmyz, koprodukční dánsko-český film Muž v režii Charlotte Sieling nebo česko-slovenskou koprodukci Špína, režisérky Terezy Nvotové.

Festival Dny evropského filmu zahájí svou přehlídku v Praze, konkrétně v kině Lucerna, Světozor a kině Pilotů od 5. do 12. dubna.
Mezi 6. - 8. dubnem putuje přehlídka do Brnakino Scala. Poté se přesouvá v rámci Ozvěn v regionech do Hradce Králové, Jablonce nad Nisou, Boskovic, Červeného Kostelce a Hodonína.

Přehled měst a jednotlivých kin
Praha 5. - 12. 4. / kina Lucerna, Světozor a Kino Pilotů
Brno 6. - 8. 4. / kino Scala
Hradec Králové 17. - 18. 4.
Červený Kostelec 17. - 19. 4.
Boskovice 17. - 19. 4.
Hodonín 17. - 19. 4.
Jablonec nad Nisou 17. - 22. 4.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 3. 2018
30.3.
28.10.
Cyklovlak Kokořínský rychlík

Cyklovlak Kokořínský rychlík

Mšeno, Střední Čechy
27.5.
2.6.
Khamoro 2018

Khamoro 2018

Praha 2, Praha
12.5.
3.6.
Pražské jaro 2018

Pražské jaro 2018

Praha, Praha
14.2.
31.12.
Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Praha 3, Praha

Ubytování a restaurace v okolí