Úvod > Aktivity & akce > Akce > Dny evropského filmu 2018

Dny evropského filmu 2018

Kdy 5. duben 2018 - 12. duben 2018 Festivaly
Přehlídka současné evropské kinematografie - Dny evropského filmu proběhnou v Praze v kinech Světozor, Lucerna a Pilotů. Filmová přehlídka se poté přesune do Brna a do ostatních regionů.
Již 25. rokem nabízí Dny evropského filmu to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Letos promítnou 49 filmů z různých koutů Evropy. Snímky rozdělené do několika programových sekcí reflektují hlavní témata letošního ročníku: literaturu a hudbu.

Jaká je tedy nabídka 25. Dnů evropského filmu? Například flamenco night, německé techno, literární adaptace, záznam koncertu Nicka Cavea, projekce Cinema Cuisine, semináře pro kinaře, filmová výuka pro děti i seniory, výstava plakátů, debaty, speciální hosté a především - kvalitní evropský film!

25. DEF zahájí 5. 4. polský film Tichá noc, který je strhujícím debutem mladého režiséra Piotra Domalewského o jedné nevydařené štědrovečerní noci, komplikovaných rodinných vazbách a hořkém uvědomění si, že ač už můžeme mít na vlastní rodinu jakékoliv názory, stále jsme jedné krve. V hlavní roli exceluje Dawid Ogrodnik, kterého proslavila role Tomka Bekśinského ve filmu Poslední rodina. Tichá noc si prozatím vysloužila 11 nominací na filmovou cenu Polský orel a odnesla si 2 hlavní ceny z festivalu polského filmu v Gdyni. Na DEF film osobně uvede jeho režisér Piotr Domalewski.

25. Dny evropského filmu divákům nabídnou 49 snímků rozdělených do 7 sekcí:
Best of / Výběr toho nejzajímavějšího, co vzešlo v horizontu posledních dvou let z kinematografie jednotlivých evropských zemí.
Paint It Black / Mrazení v zádech, napětí, děs a strach, ale i ironie a černý humor. Černá sekce pro černé duše přináší několik filmů z temných koutů Evropy. Některé budou děsit a napínat, jiné provokovat svou ironií a krutým humorem.
Film & Music / Pravidelná tematická sekce uvádějící filmy s hudební tematikou. Dokumenty o hudebních hvězdách, životopisné filmy, ale i nahlédnutí do zákulisí hudebního showbyznysu.
€Docs / Výběr výjimečných evropských dokumentárních filmů, kterým sluší velké plátno.
K věci – V hlavní roli literatura / Rok 2018 je Evropským rokem kulturního dědictví. Sekce K věci se však nebude zaměřovat na kinematografii samotnou, ale středem zájmu se stávají rozličné podoby zachycení literatury ve filmu. V rámci sekce se tak představí nejen několik nových literárních adaptací, ale i svébytné pohledy na vybrané spisovatele.
LUX Film Prize / Sekce věnovaná filmové ceně Evropského parlamentu LUX představí vítěze a další finalisty roku 2017. Cílem ceny je podpořit evropskou kinematografii a také veřejnou debatu o Evropě, jejích hodnotách a sociálních otázkách.
MEDIA – Evropské špičky / Evropské filmové ceny jsou často označovány jako “evropští Oscaři”. Prestižní ceny pro ty nejlepší evropské filmy, jejich tvůrce i protagonisty. Sekce Evropské špičky představí vítězné filmy za uplynulé roky.

Z českých filmů uvedeme poslední počin Jana Švankmajera Hmyz, koprodukční dánsko-český film Muž v režii Charlotte Sieling nebo česko-slovenskou koprodukci Špína, režisérky Terezy Nvotové.

Festival Dny evropského filmu zahájí svou přehlídku v Praze, konkrétně v kině Lucerna, Světozor a kině Pilotů od 5. do 12. dubna.
Mezi 6. - 8. dubnem putuje přehlídka do Brnakino Scala. Poté se přesouvá v rámci Ozvěn v regionech do Hradce Králové, Jablonce nad Nisou, Boskovic, Červeného Kostelce a Hodonína.

Přehled měst a jednotlivých kin
Praha 5. - 12. 4. / kina Lucerna, Světozor a Kino Pilotů
Brno 6. - 8. 4. / kino Scala
Hradec Králové 17. - 18. 4.
Červený Kostelec 17. - 19. 4.
Boskovice 17. - 19. 4.
Hodonín 17. - 19. 4.
Jablonec nad Nisou 17. - 22. 4.
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 3. 2018
1.10.
31.3.
Bruslení v hotelu Hasa

Bruslení v hotelu Hasa

Praha 10, Praha
14.2.
31.12.
Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Farmářské trhy na Jiřáku 2018

Praha 3, Praha
20.11.
31.5.
Josef Čapek: Vinohradský scénograf

Josef Čapek: Vinohradský scénograf

Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí