Úvod > Aktivity & akce > Akce > Bez hranic - Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí

Bez hranic - Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí

Kdy 27. listopad 2015 9:00 - 13. březen 2016 20:00 Výstavy
Výstava Bez hranic, která představuje umělecké skvosty středověku severozápadních Čech, je v Národní galerii - Valdštejnské jízdárně k vidění už jen do 13. března. Od 11. 13. března je prodloužená otevírací doba až do 20 hodin.
Národní galerie si na poslední dny končící výstavy Bez hranic. Umění v Krušnohoří mezi gotikou a renesancí připravila speciální prodlouženou otevírací dobu – od pátku 11. do neděle 13. března bude Valdštejnská jízdárna otevřena až do 20 hodin. Nedílnou součástí výstavy je také otevřený ateliér pro děti a rodiče, kde se prostřednictvím rozmanitých  herních a výtvarných úkolů mohou děti seznámit s dobovou praxí ve středověké řezbářské dílně.

Krušné hory a přiléhající vnitrozemí byly v období vrcholného a pozdního středověku velmi výraznou oblastí určenou ekonomicky a kulturně silnými královskými a poddanskými městy, jejichž život silně ovlivňovala horní činnost rozvíjející se na české i saské straně.

Po mnohaletém výzkumu si výstava nemohla přát lepší načasování – rok 2016 je totiž rokem 500. výročí úmrtí Jana Hasištejnského z Lobkovic. A právě jeho hrobka s detailně propracovaným reliéfem tlejícího těla zemřelého, kterému se kolem krku ovíjí had, je klíčovým exponátem. Výstavní premiéru má ale i řada dalších artefaktů, ať už se jedná o sochy, deskové obrazy, architekturu či liturgické památky. K vidění jsou také předměty, jež nejsou ze své podstaty čistě umělecké – např. kameninový svatební pohár z Ústí nad Labem z první poloviny 15. století nalezený v odpadní jímce.
Celý popis
Naposledy změněno: 29. 2. 2016

Ubytování a restaurace v okolí