Úvod > Aktivity & akce > Akce > Ateliérová sousedství: Marcel Duchamp, Jacques Villon, Raymond Duchamp-Villon, František Kupka a dal

Ateliérová sousedství: Marcel Duchamp, Jacques Villon, Raymond Duchamp-Villon, František Kupka a další

Kdy 9. září 2017 10:00 - 9. leden 2018 18:00 Výstavy
Při příležitosti 98. narozenin paní Medy Mládkové se v sobotu 9. září otevřela výstava věnovaná takzvané skupině z Puteax, jejíž představitelé významně zasáhli do vývoje moderního umění. Výstava představí přibližně třicet děl, mezi nimiž najdeme práce Marcela Duchampa či Františka Kupky.
Vůbec poprvé se v České republice v Muzeu Kampa uskuteční výstavní a publikační projekt představující uměleckou skupinu, respektive volné uskupení umělců, kteří se postupně usazovali na pařížském předměstí Puteaux. Od názvu předměstí je odvozen i název celé skupiny - skupina z Puteaux. Její představitelé zasáhli do vývoje moderního umění vytvořením druhé, nepicassovsko-braqueovké cesty, dávající velký význam barvě a zákonitostem vycházejícím z univerzálních principů přítomných v přírodě a univerzu vůbec.  

Počátky spolupráce se datují od roku 1911, kdy se v ateliéru Jacquese Villona scházeli Albert Gleizes, Joan Metzinger, František Kupka, ale také básník Guillaume Apollinaire a mnozí další umělci. Všechny tyto autory spojuje fakt, že nebyli závislí na jednom určitém směru, ale spíše různě přetvářeli a modifikovali tehdy rodící se principy moderního umění: orfismus (R. Delaunay), futurismus a kubofuturismus (D. Burljuk), rajonismus (M. Larionov); řada členů skupiny z Puteaux vytvořila sdružení Section ďOr (Zlatý řez).

Výstava je k vidění do 9. ledna 2018.
 
Celý popis
Naposledy změněno: 18. 9. 2017

Ubytování a restaurace v okolí