Úvod > Aktivity & akce > Akce > Alfons Mucha: Dva světy - unikátní výstava v Brně

Alfons Mucha: Dva světy - unikátní výstava v Brně

Kdy 26. květen 2018 - 31. říjen 2018 100. výročí vzniku ČSR
V rámci brněnského festivalu Re:publika proběhne výstava s názvem Alfons Mucha: Dva světy, která zkombinuje dva protipóly tvorby světoznámého secesního malíře Alfonse Muchy – majestátní cyklus Slovanská epopej a sbírku plakátů.
Brno se stane prvním místem, kde budou k vidění propojené dva světy českého secesního velikána, malíře Alfonse Muchy. K výstavě devíti největších pláten z majestátního cyklu Slovanská epopej se nově přidá jedinečná nejrozsáhlejší sbírka Muchovy plakátové tvorby na světě. Vznikne tak unikátní výstava, která nemá nejen u nás, ale ani nikde v zahraničí obdoby.

Festival RE:PUBLIKA rekapituluje sto let samostatné existence naší země a díky této výstavě symbolicky propojí naše dvě největší města. Toto prvorepublikové dílo světově proslulého českého umělce a moravského rodáka celou svou myšlenkou a provedením oslavuje český národ, hrdě se hlásí k naší minulosti a s nadějí nahlíží do budoucnosti.

Původně třítýdenní výstava se díky své unikátnosti výrazně prodlouží. Lidé z celého světa ji budou moci na brněnském výstavišti navštívit až do konce letošního října.
Unikátní kombinace Muchova díla mohla vzniknout díky spolupráci Hlavního města Prahy jako majitele cyklu Slovanská epopej, statutárního města Brna, Veletrhů Brno a Nadačního fondu Richarda Fuxy, který spravuje sbírku plakátů.

Unikátní výstava bude umístěna v historickém pavilonu H na brněnském výstavišti.

Celkem devět pláten Slovanské epopeje, z nichž většina má rozměr 8x6 metrů, bude umístěno v hlavní lodi pavilonu. Sbírka Richarda Fuxy, která čítá bezmála dvě stovky artefaktů, mezi něž se kromě plakátů řadí také dekorativní panó, kalendáře, reklamy na nápoje, průmyslové výrobky a nejrůznější společenské a kulturní události, pak bude v prostoru pod galeriemi pavilonu. Od roku 2013, kdy byla sbírka vystavena v Obecním domě v Praze a stala se historicky nejúspěšnější výstavou výtvarného umění v ČR, se podstatně rozšířila. Návštěvníci tak v Brně uvidí řadu exponátů, které dosud nespatřily světlo světa.

Výstava bude pojata atraktivně především pro diváky: v bočních chodbách kolem ústředního prostoru se setkají s výběrem Muchových plakátů. Výstava buduje na kontrastu vizuální zkušenosti, sílu bude získávat z dynamiky vnímání, z prudkých přechodů, umožněných dispozicí výstavní síně, z průhledů mezi chodbou a hlavním sálem, kde se divák setká s těmi nejnosnějšími a zároveň i nejrozměrnějšími obrazy ze Slovanské epopeje. Od úvodního plátna, strhující výpovědi o původu Slovanů přes pohanské slavnosti a zavedení křesťanské liturgie divák přejde přes triptych věnovaný dějinám husitství až k úchvatnému zrušení nevolnictví v Rusku, vyhlášenému v Moskvě.

Dveře pavilonu H se prvním návštěvníkům otevřou v den zahájení Festivalu RE:PUBLIKA – v sobotu 26. května. Výstava bude zpřístupněna 26. května od 13 hodin stejně jako ostatní festivalové pavilony.

Otevírací doba:
26. 5. 2018: 13.00–22.00
27. 5. – 17. 6. 2018: 10.00–20.00 (v pátek a sobotu otevřeno až do 22.00)
18. 6. – 31. 12. 2018: 10.00–20.00
Dočasné změny návštěvní doby jsou vždy oznámeny na webu výstavy.
Celý popis
Naposledy změněno: 16. 5. 2018
7.1.
16.12.
Faunahobby Brno 2018

Faunahobby Brno 2018

Brno, Jižní Morava
5.3.
3.9.
GeomeTRY

GeomeTRY

Brno, Jižní Morava
1.6.
1.7.
Stavby století 1918-2018

Stavby století 1918-2018

Brno, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí