Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Výlet na Pardubicko – do prastarého hřebčína za bílými kladrubáky

Výlet na Pardubicko – do prastarého hřebčína za bílými kladrubáky

Prohlídky hřebčína, stájí, zámku a kočárovny, šplhání na rozhlednu a nakonec procházka rozlehlými pastvinami, kde uvidíte stáda vzácných starokladrubských koní včetně hříbat – to všechno zažijete při výletu do Kladrub nad Labem, do místa, kde všemu vládnou koně.
S chovem koní je Pardubicko spojené přinejmenším od poloviny 14. století, ale teprve od 16. století se tam začali chovat starokladrubští koně. Teplokrevníci, jedno z nejstarších plemen ze starošpanělské a staroitalské krve, jsou doma v jednom z nejstarších velkých hřebčínů na světě, v Národním hřebčíně v Kladrubech nad Labem. Právě tady si je prohlédnete pěkně zblízka!
 

Hopsa hejsa do Kladrub

Koně KladrubyKladrubští bělouši mají mezi koňmi výsostné postavení: našli totiž uplatnění na císařském a královském dvoře v Praze a ve Vídni a postupně je pro ceremoniální účely začala využívat řada evropských královských dvorů. Dnes je můžete vidět při soutěžních jízdách spřežení a při drezuře, jsou rovněž ve službách jízdní policie. Kromě prohlídek pořádá hřebčín každý rok několik velkých slavností, na kterých můžete vidět starokladrubské bělouše přímo v akci. Přijet můžete třeba na květnový Den starokladrubských koní, v září na oslavy Dne evropského dědictví a v říjnu na Hubertovu jízdu.

Kladruby zámekHřebčín v roce 2015 prošel velkou rekonstrukcí, která mu vrátila podobu z počátku 19. století. Obnovy se nedočkaly jen hlavní historické budovy, ale také zázemí, a vzápětí se areál otevřel veřejnosti v takové šíři jako nikdy předtím. Vznikly nové okruhy a expozice, společně s průvodci se můžete vydat na prohlídky stájí, zámku, historické kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.
 

Z hřebčína na pastviny

Kladruby koněV areálu, který má od roku 2002 statut národní kulturní památky, se chová několik stovek koní. Jde o jedinečnou národní památku, která společně se svými bílými obyvateli usiluje o zápis na seznam UNESCO. Pokud si vyberete kompletní prohlídku, rezervujte si na Kladruby půl dne. A na co se můžete těšit?

Ve stájích se seznámíte s koňmi (rada od těch, kteří tu byli před vámi: lepší je jít na prohlídku až kolem 15. hodiny, kdy jsou koně zpět v hřebčíně) a dozvíte se, jak přicházejí na svět hříbata a jak probíhá jejich výcvik. V kočárovně uvidíte kromě císařského kočáru Ferdinanda I. Dobrotivého a kočáru, jímž jezdíval prezident T. G. Masaryk, také několikery saně, kočár z pohádky Tři oříšky pro Popelku a model luxusního císařského osmispřeží. V muzejním sále se vydáte na výpravu víc než pětisetletou historií chovu koní v Kladrubech, při prohlídce zámeckých interiérů pak uslyšíte o životě a osudech císařovny Alžběty Bavorské, zvané Sisi, a jejího chotě, předposledního rakouského císaře Františka Josefa I. V lesovně, jedné z nejstarších barokních roubenek na Pardubicku, si prohlédnete dobovou kancelář a unikátní simulátor jízdy v kočáře, v němž se můžete vydat na virtuální projížďku krajinou kolem Kladrub. Raritou je také stále fungující sedlářská dílna, která je však otevřená jen ve všedních dnech, hezkou tečkou za návštěvou hřebčína bude procházka mezi ohrazenými pastvinami, kde uvidíte stáda koní včetně hříbat.
 

Víte, že…?