Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Výlet do zahrad v Kroměříži aneb za krásami Hanáckých Athén

Kroměříž, „Hanácké Athény“, nádherné historické město se zámkem, galerií, mincovnou, vinnými sklepy a světoznámými zahradami, město s podmanivým geniem loci. Jestliže u jiných míst musíme zrod jejich proslulosti a nádhery rozložit do mnoha století, v Kroměříži to víme na den přesně. Zlomem, od něhož začalo město směřovat k dodnes zachované kráse a výstavnosti, byl 12. březen 1664, kdy byl zvolen olomouckým biskupem Karel II. z Lichtensteinu-Castelkorna, cílevědomý a velmi schopný muž. Jednou z jeho hlavních starostí bylo pozvednout biskupská sídla zle poničená třicetiletou válkou – a právě letní rezidence Kroměříž mezi nimi patřila k nejvýznamnějším.
KroměřížBiskup Karel II. se pustil do práce a zdaleka ji nenechával jen na architektech a stavitelích, nahlížel a podepisoval plány, stavba okázalého raně barokního zámku pro něj byla prestižní věcí. Pozval si císařského dvorního architekta Filiberta Lucheseho a po jeho smrti pak Giovanniho Pietra Tencallu. Majestátní dvoupatrová budova zámku s nárožními bastionovými rizality a 84 metrů vysokou věží, která jim vyrostla pod rukama, je opravdu nádherná. Honosné místnosti patří dodnes k nejhodnotnějším zámeckým interiérům ve střední Evropě – Lovecký, Poradní, Trůnní sál nebo Růžový a Carský pokoj jsou mezi nimi pravděpodobně nejskvostnější.

Zásadní rekonstrukce a přestavba čekala i Podzámeckou zahradu těsně přiléhající k budovám zámku. Dnešní podoba vznikla až později, proto se můžeme tímhle jedinečným a členitým prostorem procházet jako krajinářským parkem anglického typu – typická francouzská barokní zahrada zůstala zachována alespoň u západního křídla zámku. Nezůstalo ale u jedné zahrady.

Kroměříž zahradaBiskup Karel II. se rozhodl, že nehostinnou bažinu za hranicí města promění v nádherné místo idylického odpočinku, v úžasný Libosad. Svou vizi nadšeně přednesl architektům, kteří už znali princip odloučené zahrady, nenavazující přímo na žádné sídlo, z Itálie a Holandska. Výsledek je dodnes naprosto ohromující. Biskup nechal do hotové zahrady osadit latinský nápis: „Vejdi, hoste, a uvidíš pracnou proměnu půdy, kdysi močálovité a pusté. Ve zdraví užívej neškodných rozkoší zahrady, kterou navrhl a desetiletou péčí vybudoval nemalým nákladem tobě, sobě i potomstvu Karel hrabě z Lichtenštejnu, biskup olomoucký 1675. “Květná zahrada, jak ji známe dnes, dokonale symetrická, bohatě zdobená sochami, fontánami a vodotrysky, s vysokými živými ploty a úchvatnou 244 metrů dlouhou Kolonádou. Jediný dochovaný zástupce tohoto typu zahrad v Evropě. Skvost a klenot.


Historické sály i Tiziánův Apollo a Marsyas na zámku

Arcibiskupský zámek KroměřížNa Arcibiskupském zámku si můžete vybrat z několika prohlídkových okruhů, abyste se dostali do historických sálů, do obrazárny, sala terreny, na zámeckou věž anebo na samostatnou prohlídku do arcibiskupských vinných sklepů. V hloubce šesti a půl metru tu najdete sklepy na ploše přes tisíc metrů čtverečních s historickými sudy – nejstarší je z roku 1805, největší pojme 19 100 litrů. Čeho? Vynikajícího mešního vína, které při prohlídce můžete i ochutnat. Že nesmíte vynechat návštěvu Květné a Podzámecké zahrady, abyste nepřišli o zcela výjimečný zážitek, je nasnadě.

Biskup Karel II.stojí i za masivním a opravdu převzácným základem kroměřížské zámecké obrazárny. Upřímně – i kdyby byl nekoupil nic jiného, než Tizianovo pozdní dílo Apollo a Marsyas, zajistil by si v Kroměříži nesmrtelnost. Jeho sbírka byla ale daleko rozsáhlejší, dodnes se tu můžeme nadchnout u obrazů Cranacha, Bruegela, van Dycka nebo Veroneseho. Celek je druhou nejvýznamnější sbírkou obrazů v zemi. Sbírkou v Česku úplně nejvýznamnější jsou pak mince uložené v bývalé biskupské mincovně.