Úvod > Výlety > Na hrady a zámky > Viděli jste už Potštejn? Objevte ztracený poklad!

Viděli jste už Potštejn? Objevte ztracený poklad!

Proč se vypravit do zapomenutého Potštejna, ležícího kdesi na východě Čech, v podhůří Orlických hor? Pokud vám jako důvod nestačí zámek, hrad a strašidelný Bubákov nejen pro děti, vězte, že právě tady máte možnost objevit skutečný poklad.

Bájný potštejnský poklad

Hrad PotštejnNikdo ho totiž dodnes nanašel, takže lze usuzovat, že se v podzemních chodbách pod ruinami středověkého hradu stále skrývá. Proč zrovna tady? Protože o zakopaných cennostech se tu mluví už po staletí a "potštejnský poklad" je jednoduše pojem. Potvrdí vám to každý místní i manželský pár, který se ujal potštejnského barokního zámku poté, co ho komunistické odborářské školící středisko dostalo do dezolátního stavu. Rekonstrukce je stála spoustu času a peněz, ale vynaloženého úsilí nikdy nelitovali.

Potštejn je totiž úžasné místo, o které stojí za to pečovat. Stejně jako většinu turistů i je nejvíc fascinovala povídačka o zdejším pokladě i to, jak vytrvale jej hledal někdejší majitel panství hrabě Chamaré.
 

Loupežník a hledač pokladů

PotštejnPotštejnský příběh vážně není ledajaký a spíš než opravdové dějiny připomíná pohádku. Ve 14. století tu na hradě pobýval odbojný rytíř Mikuláš, který se svými kumpány sužoval okolí a loupil, co se dalo. Brzy jeho sídlo přijelo obléhat královské vojsko – mimochodem vedené kralevicem Karlem, pozdějším slavným králem a císařem Karlem IV. Mikuláš našel smrt v ruinách dobytého hradu, avšak úžasný poklad, který prý z nakradených cenností za léta nastřádal a ukryl ve sklepení pevnosti, se najít nepodařilo.

V průběhu staletí se o to pokoušeli mnozí, ale marně. Nejvíce proslul hrabě Chamaré, majitel panství v 18. století. Pátrání po pokladu ho stálo "majlant", trvalo pětatřicet let a potštejnskou zříceninu změnilo ve skutečnou ruinu. Kopec pod hradem je totiž provrtán podzemními chodbami, kterými se Chamarého dělníci několikrát prokopávali, což narušilo statiku památky a napomohlo jí k takřka úplnému sesutí. Příběh inspiroval Aloise Jiráska k sepsání novely Poklad, podle které pak Zdeněk Troška natočil film Poklad hrabětě Chamaré.

Do sklepa za přízraky

BubákovI dnes Potštejn láká dobrodruhy a romantické snílky. Při procházce zříceninou vám průvodce ukáže tajemný nápis na nárožním kameni zdejšího paláce. Je velká záhada, kdo, kdy a proč ho sem umístil. Historikové se shodnou, že měl být nade dvěřmi, aby děsil nepřátele. Do zdi paláce ho asi umístili až při nějaké přestavbě, navíc vzhůru nohama. Nechtěl nám tím třeba někdejší stavitel něco naznačit?Však už Chamaré tento záhadný latinský text považoval za klíč k pokladu a snažil se ho všelijak vyložit, aby našel stopu. Marně.

Až zavítáte do Potštejna, nezapomeňte se na ten kámen podívat. Kdoví, třeba právě vám napoví, kde by se středověké cennosti mohly ukrývat. A pokud si na záhady zas tak nepotrpíte, dopřejte dobrodružství aspoň svým dětem.

Na zámku je k vidění krom klasické expozice interiérů i strašidelný Bubákov – sklepení plné duchů historických osobností spjatých s Potštejnem: třeba loupežníka Mikuláše a jeho bájného zlotřilého pomocníka Ješka. Holky, dávejte pozor. Nejednu krasavici už prý unesl!