Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Seznamte se s unikátní zříceninou na Táborsku

Seznamte se s unikátní zříceninou na Táborsku

Zřícenina hradu Choustník, tyčící se na zalesněném vrcholku nad stejnojmennou obcí, je českou raritou. Je výjimečný tím, že jde ve skutečnosti o dvojhrad se dvěma věžemi. Když přijedete na Choustník za pěkného počasí, dohlédnete z jeho vrcholku až na Moravu, Šumavu a Brdy. Nechte se ovívat lehounkým větříkem a užívejte si, že tu nebývá mnoho turistů.

Výlet na Choustník s Janou Berkovou

Hrad ChoustníkGotický hrad Choustník leží 18 kilometrů jihovýchodním směrem od Tábora. V roce 1262 si ho nechal vybudovat Beneš z Choustníka. Jeho dva synové si za jedněmi obrannými hradbami postavili dva paláce a dali tak vznik jedinému českému dvojhradí. Později hrad připadl do majetku Rožmberků, kteří jej využívali hlavně k obraně svého panství. Poslední člen rodu Petr Vok Choustník v roce 1596 prodal Jiříku Homutovi z Harasova a od roku 1614 objekt chátral.   
 
Nejpohodlněji se k hradu dostanete autem. Z parkoviště vede k vrcholku asi kilometrová, ale zato dosti strmá cesta na kopec vysoký 670 m. n. m. V sezóně se dají při troše štěstí v okolí najít houby. Další variantou je autobusové spojení z Tábora. Pokud preferujete vlakové spojení, je to trochu komplikovanější. Nejbližší zastávka se nachází v Plané nad Lužnicí, což je 13 kilometrů cesty po žluté turistické značce.
 

Legenda o pokladu

Nejatraktivnější pro návštěvníky je v současnosti jižní čtyřhranná věž vysoká 18 metrů, která slouží jako rozhledna. Tajuplná atmosféra hradu vždy podněcovala lidskou fantazii, a tak se k Choustníku váže řada povídaček a legend. Na úpatí hory je mnoho velikých balvanů. Vypravuje se, že je Jan Žižka válel z hory na své nepřátele. Historikové ale dokazují, že Žižka na Choustníku vůbec nebyl. V místním zámku však byly nalezeny vysoké, okované boty, jež jsou uloženy v Soběslavském muzeu a ukazují se jako boty Žižkovy. Další pověst se váže k choustickému pokladu. V lomu nedaleko vesnice prý našli dělníci hliněnou nádobu ucpanou zetlelým plátnem, v níž bylo plno tenkých, stříbrných, krásné zachovalých denárů z doby Boleslava I., II., III. a Jaromíra, ražených v mincovně v Praze. Nádoba je v Táborském muzeu, mince byly částečně rozprodány, částečně jsou uloženy v muzeu.
 
Rezervace ChoustníkV létě se zde pravidelně konají Choustnické slavnosti s ukázkami historického šermu, dobýváním hradu a účinkováním kočovných divadel a country skupin. Zajímavostí je, že pod rozvalinami hradu Choustník najdete továrnu produkující nejznámější českou značku slaných pochoutek Bohemia Chips.
Za procházku stojí také přírodní rezervace rozprostírající se na východní straně kopce. Provede vás po ní zelená turistická značka. Významný je zejména prastarý lesní porost a vzácné druhy rostlin.
 

Vzpomínka na hraběnku Kounicovou

Nasát klidnou venkovskou atmosféru se podaří ve stejnojmenné vesnici, kde se můžete i dobře najíst. Výborně a za málo peněz vaří například v budově bývalého JZD. Cestou minete malinké náměstí s rozložitými lípami a honosným označením „zámecký park“, který těšně přiléhá k Choustnickému zámečku. Jedná se o podélnou jednopatrovou budovu bez výrazných architektonických detailů, kde své dětství a mládí prožila hraběnka Eleonora Kounicová. Tato dobrá víla našich obrozenců byla velkou příznivkyní Boženy Němcové. Spisovatelka ji vypodobnila jako hraběnku Březenskou v Pohorské vesnici a své nejslavnější dílo Babičku jí v roce 1855 dokonce věnovala.
 

Kam v okolí

Červená LhotaVýlet si můžete prodloužit o návštěvu zámku Brandlín. Krásně opravený objekt leží jen pouhých 5 kilometrů jižně od Choustníku a je otevřený pro veřejnost. Prohlédnout si můžete rytířský sál, několik místností a sbírku starých hodin. V dolní části zámku je příjemná krčma s krásnou klenbou a erby všech původních majitelů. K objektu patří také obora s daňky a muflony. V okolí vede několik cyklistických tras.
Z blízkých pamětihodností jsou velkým lákadlem hlavě renesanční zámek Červená Lhota nebo ruiny Kozího Hrádku, kde kázal Mistr Jan Hus. Nezapomeňte se také zastavit v Táboře, hlavně v tamním Husitském muzeu, a v rodišti sochaře Františka BílkaChýnově s kostelem Nejsvětější Trojice, zámkem a nedalekou jeskyní.