Úvod > Výlety > Výpravy za kuriozitami > Po stopách Četníků z Luhačovic

Po stopách Četníků z Luhačovic

Seriál České televize zavádí diváky do roku 1919, kdy do Luhačovic po ukončení školy přijíždí dvojice mladých strážců zákona, které zde čeká jejich první působiště. Pokud se vám seriál líbí, proč si neudělat výlet do míst, která jsou se seriálem spojená? Možná budete překvapeni, že se nenatáčelo jen v Luhačovicích, ale také například Jimramově, na zámku v Hošticích u Kroměříže nebo v obci Lesní Hluboké.
Seriál Četníci z Luhačovic tak trochu navazuje na úspěch Četnických humoresek – děj se znovu odehrává v období první republiky a v hlavních rolích vystupují četníci. Tím ale podobnost s Četnickými humoreskami končí.
 
Četníci z LuhačovicSérie historických detektivek z počátků první republiky přináší dvanáct příběhů, které onu dobu před téměř sto lety popisují, jak ji nejspíš neznáme. Jako historickou etapu, kdy morálka a zločinnost byly ovlivněny ještě před pár měsíci probíhajícím válečným konfliktem, nejkrvavějším v dějinách. Jako čas, kdy se vojáci vraceli z fronty, často překvapeni tím, co doma nalezli. Jako dobu, kdy válečný černý obchod zplodil společenskou vrstvu zbohatlých kšeftmanů i chudé, kteří neměli na jídlo. A jako moment, kdy se osádky četnických stanic, které nový stát převzal po monarchii, musely rychle oprostit od zlé pověsti „rakouského četníka“. V každé epizodě jsou dva uzavřené kriminální případy.
 
Vedle ústřední dvojice mladých četníků a Pavla Zedníčka coby jejich zkušeného kolegy se v seriálu objevuje Karel Dobrý, Jiří Langmajer, Robert Jašków, Pavla Tomicová, Alena Mihulová, Igor Bareš nebo Vica Kerekeš.
 

Na kterých místech se seriál točil?

Četníci z LuhačovicSeriál vznikal nejen v Luhačovicích, ale i v Lesním Hlubokém na Brněnsku, kde byla vybudována filmová četnická stanice (na zdejším zámečku), téměř všechny městské scény se zase odehrávají v Jimramově mezi Poličkou a Novým Městě na Moravě. Zámek, na kterém bydlel baron Jan Jiří Podhajský a jeho žena Vilma Hermína, se nachází v Hošticích u Kroměříže.
 
Přímo v Luhačovicích si zahrála“ kolonáda, lázeňský park a náměstí. Stranou nezůstal ani Dům Bedřicha Smetany na Lázeňském náměstí, který představoval seriálový Hotel Popper. Naopak scény na nádraží se natáčely v jihomoravské Lednici. Ve 2. a 3. díle 1. série se děj mimo jiné odehrává na železnici, přesněji řečeno u železničního viaduktu nedaleko Magdalenského mlýa. Lokalita k natáčení byla vybrána na Olomoucku, na trati č. 310 v údolí Bystřice, mezi obcemi Domašov nad Bystřicí a Hlubočky. Seriál se ale točil i v okolí Znojma, v Brně nebo Praze.
 
Aby všechny scény vypadaly reálně, musely se přizpůsobit i silnice. Tak například vozovku v Sedlišti u Jimramova pokryli filmaři vrstvou zeminy s kamením, aby silnice vypadala jako ve 20. letech minulého století. Problém nastal i s uniformami – hned na začátku se musely ušpinit, aby divák nabyl dojmu, že byly použité během války.