Úvod > Výlety > Cesty poznání > Procházka nejen za nejkrásnějšími barokními chrámy v Praze

Procházka nejen za nejkrásnějšími barokními chrámy v Praze

Pražské baroko by nemělo svůj skvělý zvuk a pověst bez otce a syna Dienzenhoferových. Kryštof Dienzenhofer (1655–1722) přišel do českých zemí z Bavorska. Začínal jako pevnostní stavitel, postupně mu byly svěřovány přestavby kostelů, klášterů, kaplí a domů. Často pracoval společně se synem Kiliánem Ignácem (1689–1751), případně syn dokončoval práce, které otec zahájil.
Mikuláš na Malé StraněV Praze jejich rukopis nese zejména chrám sv. Mikuláše na Malé Straně, Loreta na Hradčanech, bazilika sv. Markéty v břevnovském benediktinském klášteře, vila Portheimka na Smíchově či Michnovský letohrádek. Skvostné barokní interiéry spatříte při prohlídce knihovny a obrazárny Strahovského kláštera; jedná se o nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140.

Pokud máte raději gotiku a jiné architekty, pak musíte důkladně prozkoumat katedrálu sv. Víta na Pražském hraděa gotický kapitulní chrám sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Vliv gotiky je patrný i na Staronové synagoze, nejstarší památce pražského Židovského města. Masivní kamenná stavba vznikla kolem roku 1270, přežila povodně, požáry, pogromy i asanaci na přelomu 19. a 20. století a dodnes je hlavní modlitebnou Pražské židovské obce.