Úvod > Výlety > Výlety pro děti > Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Macocha – propast s hůzostrašnou pověstí

Prohlídka, za kterou se dřív platilo i životem, není dnes ničím nebezpečným. Jestli jste z Moravy, nemusíme vám Macochu představovat. Ale pokud bydlíte v jiném koutu Česka, možná jste o téhle propasti slyšeli jen ve zprávách v souvislosti se sebevrahy. Přitom je to hlavně úžasná atrakce, jejíž prohlídka je součástí okruhu nejnavštěvovanějších jeskyní u nás!
Ještě před pár stoletími se jí říkalo jednoduše "Propast". Povídala se o ní hrůzostrašná pověst – o maceše, která sem hodila své nevlastní dítě – a přitahovala jen podivné živly: dobrodruhy a sebevrahy. Přitom propast, na jejíž úctyhodné příkré stěny je úchvatný pohled z vyhlídkových můstků i z veřejně přístupného dna, není nic, co by člověka mělo děsit. Právě naopak…

JeskyněTuristický ráj Moravský kras jako tajuplné místo skýtající mnohá nebezpečí – to už dávno neplatí. Nebo rozhodně ne tak docela. Je fakt, že Amatérská jeskyně, největší podzemní systém v Česku, kde délka chodeb přesahuje třicet kilometrů, je pojmenovaná právě po amatérských jeskyňářích, kteří ji objevili a také zde při náhlé povodni zahynuli. Pořád se najdou dobrodružní speleologové nasazující životy při objevování dalších a dalších chodeb. Nicméně Moravský kras je dnes především turistická oblast, kde se to po celý rok hemží výletníky. Abyste se mohli podívat do chřtánu Macochy, dávno se nemusíte plazit po kamenech vyčnívajících do hrozivého jícnu – stačí stanout na vyhlídkové plošině, ke které vás navíc pohodlně doveze lanovka.

Jestli byste rádi stěny Macochy zahlédli z jejího dna, vydejte se do Punkevních jeskyní. Po řece Punkvě, která se zde "zavrtává" do podzemí a jejíž vývěr naleznete asi půl kilometru daleko, dnes jezdí turistické loďky. Přitom to není tak dlouho, co se tuto vzdálenost snažili plavbou úzkým kanálem v nitru skály překonat jen šílenci. Roku 1852 se tudy snažil proplavat jistý sportovec. Dopadlo to trapným neúspěchem: vyčerpaného a podchlazeného ho musela z ledových vod zachránit jeho družka. V současnosti je v Moravském krasu k dispozici také turistický vláček a řada hotelů, restaurací a obchůdky se vším možným, hlavně se suvenýry. "Punkevky", jak jim říkají místní, jsou otevřené po celý rok, takže se tu díky stálé teplotě 7 až 8 ºC v létě příjemně zchladíte a v zimě ohřejete.
 

Vzhůru dolů do dalších jeskyní

JeskyněPodívat se můžete i do dalších jeskyní z nichž každá má své kouzlo a své "nej", například do nejmaldší zpřístupněné jeskyně Výpustek se dostanou i vozíčkáři, jeskyně Balcarka má nejkrásnější krápníkovou výzdobu a Sloupsko-šošůvské jeskyně nadchnou velikostí – jsou to největší zpřístupněné jeskyně v České republice.

Kateřinská jeskyně se zase může pochlubit největším zpřístupněným podzemním dómem u nás, o kterém se povídá, že se sem kdysi zatoulala pasačka ovcí Kateřina za ztraceným beránkem. Nedokázala najít cestu zpátky a nikdo ji pak už nikdy neviděl. Právě podle ní se jeskyně jmenuje. Každá zdejší jeskyně má něco do sebe a každou stojí za to vidět.