Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!
Ústeckoorlické betlémy

Advent v Orlických horách, to je zaručená romantika!

Orlické hory získávají stále na oblibě, a to díky jejich podmanivé přírodě, klidu a přívětivým lidem. V čase adventním jsou pak tyto přednosti obzvlášť vítány, neboť jsou potřebným protipólem současného předvánočního shonu. Vraťte Vánocům jejich původní význam. Na chvíli se zastavte a zregenerujte své síly právě v Orlických horách a Podorlicku!
V Orlických horách a Podorlicku najdete spoustu míst, která vám přirostou k srdci. Pojďte s námi některá z nich objevit právě v době příchodu zimy a tradičních svátků. Kromě krásné přírody na vás čekají vánočně vyzdobená města a malebné vesničky, staročeské zvyky i výstavy. Každý si zde určitě najde to své!
 

Historické betlémy a řemesla v Letohradu

muzeum LetohradMuzeum řemesel Letohrad má otevřeno po celý rok. Najdete jej v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou převyšující 2600 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR. Zahrnuje 89 ex­pozic řemesel a živností z období 1840 – 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída, zubní a gynekologická ordinace, retro expozice a samozřejmě nechybí ani expozice betlémů. Po prohlídce muzea můžete ve stylové Restauraci Nový dvůr, která je umístěna ve stejné budově s muzeem.

napoleonovy saněV Městském muzeu Letohrad objevíte jeden netradiční zimní exponát – Napoleonovy saně, kterými vojevůdce prchal od Moskvy. Jedná se o jednoduché selské saně z březového a smrkového dřeva. Saně jsou přímými účastníky Napoleonova útěku z Moskvy v roce 1812, kde byla jeho armáda poražena. A když Napoleon dostal zprávu o pokusu generála Malleta o republikánský převrat, opustil armádu a vydal se přes Polsko inkognito zpět do Paříže. Dojel do Drážďan, kde se stal hostem saského státního a komorního ministra Camilla hraběte Marcolini-Ferettiho. Tady Napoleon obdržel od saské královny saně nové, na kterých pak pokračoval do Lipska. Syn hraběte Camilla Petr se do Kyšperku přiženil a v roce 1823 nechal saně přivézt. Zprávu o historii saní sepsali členové Městského úřadu v Kyšperku 1. 6. 1882 podle výpovědi lesníka Josefa Zappa, který saně osobně převážel. Tedy sám císař Napoleon v Kyšperku nikdy nebyl.

Výlet lze obohatit i návštěvou blízké Tvrze Orlice, kde se vrátíte při prohlídce do minulosti. Kromě překrásných interiérů uvidíte například dobovou kuchyň, odvážní si mohou vyzkoušet práci na dřevěném lisu historické knihařské dílny a děti pobaví expozice Kouzelný les, která je interaktivní a zábavnou formou poučí o naší přírodě i zvířátkách.
 

Poodhalte tradici betlémů z Orlických hor

Ústí nad OrlicíK Vánocům patří betlémy. A zdejší betlémy jsou pojmem nejen v ČR, ale i v zahraničí. Více než 150 let stará tradice malování a stavění betlémů se v ústeckých i českotřebovských domácnostech zachovala dodnes. V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí, které sídlí v překrásné Hernychově vile, můžete obdivovat jak kouzelnou vesnickou lidovou architekturu, tak i objekty z "města". Nechybí ani několik vodních mlýnů, pila, rumpálová studna, ale třeba i kamenná kašna. Zapomínat nesmíme na několik stovek postav, které představují prosté vesničany – zemědělce, ale i mnoho řemeslníků. V tříkrálovém betlému zaujmou vedle "tří mudrců" hlavně cizokrajná zvířata, mezi kterými vidíme například slona, velblouda nebo žirafu. V postním betlému objevíte kromě Jidáše s měšcem například řadu vojáků. Pořekadlo „Pastýři vstávejte“ demonstruje zvyk našich předků. Ti v době adventu poklepávali na bednu s uloženými malovanými postavičkami a začali se připravovat na stavbu svého až několikametrového betlému.

Utzův betlémObdivovatelé a příznivci betlemářského řemesla mohou zamířit také do Olešnice v Orlických horách na  zrekonstruovaný mechanický Utzův betlém, který je unikátním dílem z řezbářského, výtvarného i technického hlediska. Dokumentární film umožní navíc nahlédnout do jinak nepřístupných míst jeho dokonalé mechaniky, která předčí i proslavený Proboštův betlém v Třebechovicích. Na výstavu betlémů můžete již tradičně vyrazit také do muzejí v České Třebové nebo Rychnově nad Kněžnou.