Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě

Novoměstsko mnozí považují za nejhezčí kout Vysočiny. Je to kraj malebných kopců, hlubokých lesů a skal. Samotné město se pyšní zámkem, starou radnicí, třemi kostely, muzeem a díly zdejších rodáků, sochařů Jana Štursy a Vincence Makovského. Díky blízkému sportovnímu areálu ho dobře znají i lyžaři.

Fenomén Nového Města na Moravě: sníh a lyže

Na hlavním novoměstském náměstí stojí kostel sv. Kunhuty vyzdobený sgrafity Karla Němce, sgrafita pokrývají i fasádu budovy Horáckého muzea. Expozice se zaměřují na lidovou kulturu, sklářství, železářství a dějiny města, dětem se líbí mlýnek na muzejním nádvoří. V centru pozornosti ovšem stojí historie lyžování a vývoj tohoto sportu od jeho počátků na konci 19. století do současnosti, kdy se Nové Město na Moravě proslavilo díky blízké Ski Areně, dějišti soutěží v běžeckém lyžování a v biatlonu.
 

Objevte sochy dvou slavných novoměstských sochařů

Díky tvorbě slavných rodáků Jana Štursy (1880–1925) a jeho žáka Vincence Makovského (1900–1966) zdobí veřejná prostranství Nového Města originální sochařská galerie. Před Štursovým rodným domem na Vratislavově náměstí je instalována proslulá plastika Raněný, dále tu najdete například bustu T. G. Masaryka, sousoší Pohřeb v Karpatech a reliéf na lékárně. Další díla zdobí Palackého náměstí, Horáckou galerii, vestibul základní školy, areál nemocnice, parky a hřbitov.
 

Galerie, lesy, sjezdovka i běžecké stopy

Nové Město na Moravě je nejvýznamnějším střediskem zimních sportů na Vysočině. Každý rok se tu konají závody světového poháru v běhu na lyžích a v biatlonu, jejichž start a cíl bývá v lyžařském areálu Ski Arena. Na Harusově kopci objevíte sjezdovku, využít můžete i lanové centrum a novoměstské běžecké tratě, považované za nejlepší na Vysočině. Oblíbeným cílem výletů je také „obrázková trasa“ lesem Ochoza; jednotlivá zastavení vás seznámí s nejrůznějšími legendami a příběhy z Novoměstska.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

O víkendu si užijte Zlatou lyži ve Vysočina Aréně
13. leden 2017 14:50

O víkendu si užijte Zlatou lyži ve Vysočina Aréně

Nové Město na Moravě
Po prosincovém Světovém poháru biatlonistů bude Vysočina Aréna v Novém Městě na Moravě od pátku do neděle dějištěm mistrovství republiky v běhu na lyžích v kategoriích dospělých a juniorů. V pátek se budou rozdělovat tituly ve sprintu, v sobotu v závodě mužů na 10 km a žen na 5 km klasicky a v neděli se bude bojovat o medaile na stejných tratích volným způsobem. Součástí šampionátu bude i 79. ročník Zlaté lyže. Jejím držitelem se stane vítěz sobotního závodu na 10 km klasicky. Letošní Zlatá lyže je přípravou na jubilejní osmdesátý ročník, který se pojede v únoru 2018 v rámci Světového poháru.
Ochutnejte speciality Maršovské rychty

Ochutnejte speciality Maršovské rychty

Nové Město na Moravě, Vysočina
Lanový park Joy  na Vysočině

Lanový park Joy na Vysočině

Nové Město na Moravě, Vysočina
Harusův kopec - Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Harusův kopec - Ski Snowpark Nové Město na Moravě

Nové Město na Moravě, Vysočina

Ubytování a restaurace