Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov

Do historie města se významně zapsal Martin Maxmilián, svobodný pán z Goltze, který městečko mezi Sázavou a Železnými horami získal roku 1636 od císaře jako dar za věrné služby. Statečnost a odvahu prokázal v mnoha bitvách třicetileté války a proslavil se především jako osvoboditel Prahy od Švédů.

Co musíte vidět v Golčově Jeníkově

Po skončení války se generál Goltz v Jeníkově usadil natrvalo. Zbudoval takzvanou Golčovu tvrz, nyní nejstarší část zámeckého areálu, dal postavit první radniční dům z kamene, loretánskou kapli a jezuitskou rezidenci. Za jeho působení městečko zažilo hospodářský i kulturní vzestup a plným právem získalo přívlastek Golčův. Pěknou kuriozitu objevíte v kostele sv. Františka Serafínského, kde je pod stropem zavěšená kost z velryby grónské; generál si ji přivezl jako válečnou kořist.
 

Jarmila Kratochvílová

V lednu 1951 se v Golčově Jeníkově narodila bývalá československá atletka, běžkyně na krátkých a středních tratích, která svými výkony patří mezi nejlepší sportovce historie. Je držitelkou dosud nepřekonaného světového rekordu na 800 m v čase 1:53,28, který vytvořila 26. července 1983 v Mnichově a je tak vůbec nejdéle platným světovým rekordem v oficiálních disciplínách v historii ženské atletiky. Její jméno nese silniční běh na 15 km, který se v Golčově Jeníkově každoročně pořádá od roku 1985.
 

Židovské památky a výletní místa v okolí

Ve městě na Vysočině pod Železnými horami si můžete prohlédnout zachovanou židovskou čtvrť s novorománskou synagogou, západně od centra najdete židovský hřbitov ze 16. století. K ubytování si vyberte renesanční zámek Hostačov s pokoji vybavenými dobovým nábytkem. K oblíbeným výletním místům v okolí patří zámek Žleby, zřícenina hradu Lichnice či zřícenina hradu Oheb na skále nad přehradou Seč a také romantické údolí Doubravy u Chotěboře.
Zobrazit celý popis
Galerie Goltzova tvrz

Galerie Goltzova tvrz

Golčův Jeníkov, Vysočina
Nový zámek Golčův Jeníkov

Nový zámek Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov, Vysočina
Židovský hřbitov Golčův Jeníkov

Židovský hřbitov Golčův Jeníkov

Golčův Jeníkov, Vysočina
Tisá skála u Bratčic

Tisá skála u Bratčic

Golčův Jeníkov, Vysočina

Ubytování a restaurace