Chrudim

Chrudim se vám představí jako půvabné město s řadou zajímavých památek. Renesanční Mydlářovský dům vám připomene slavné loutkářské tradice, za vidění stojí i středověké uličky, zbytky městských hradeb, nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea nebo náměstí s monumentálním gotickým chrámem.

Co musíte vidět v loutkařském městě

Břetislavově ulici stojí nádherný renesanční Mydlářovský dům s arkádovou lodžií, bohatou sochařskou výzdobou a neobvyklou věžičkou připomínající minaret. Sídlí v něm Muzeum loutkářských kultur s expozicemi plnými loutek, divadel a jevištních dekorací. Další zajímavé expozice nabízí chrudimské Regionální muzeum. Část věnovaná uměleckým řemeslům je například pojatá jako procházka podvečerním městem s osvětlenými výklady, v bývalém kapucínském kostele sv. Josefa si prohlédnete Muzeum barokních soch.
 

Koho byste měli znát z vynálezců

Hlavní náměstí v centru Chrudimi s chrámem Nanebevzetí Panny Marie nese jméno chrudimského rodáka Josefa Ressela (1793–1857), který se proslavil především vynálezem lodního šroubu. Příslušný patent sice získal již v roce 1827, ale během života se za svůj vynález dočkal jen nepatrného uznání. Rodný dům Josefa Ressela se nachází v Široké ulici, na hlavním náměstí jej připomíná bronzová socha, dílo sochaře Ladislava Šalouna.
 

Cestovatelská potěšení Chrudimi

Při toulkách Chrudimí si nenechte ujít alespoň malé zastavení na náměstí U Vodárny, které patří k nejhezčím zákoutím historického centra. S díly mladých umělců a novými výtvarnými trendy se můžete seznámit ve výstavní síni Chrudim. K výletům do přírody láká komplex lesů Podhůra jižně od Chrudimi, kde mimo jiné najdete lanové centrum, terénní stezku pro cyklisty, takzvaný singletrack a rozhlednu Bára. Navštívit můžete také hřebčín a Hipologické muzeum ve Slatiňanech.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Propadněte kouzlu koní na Chrudimsku
12. duben 2016 14:00

Propadněte kouzlu koní na Chrudimsku

Chrudim
Odhalte tajemství krásy koní, jejich pohybu, historie, drezury a spoustu dalšího! Vydejte se na cestu za zvířaty, které ztělesňují odvahu a sílu a kochejte se krajinou při vyjížďce po jedné z mnoha jezdeckých stezek!
29.5.
Geologická vycházka za kamennými stády

Geologická vycházka za kamennými stády

Chrudim, Východní Čechy
27.5.
28.8.
Paleoart Chrudim 2016 aneb Mamuti se řítí na Chrudim

Paleoart Chrudim 2016 aneb Mamuti se řítí na Chrudim

Chrudim, Východní Čechy
1.6.
4.6.
Týden dětí s Hurvínkem

Týden dětí s Hurvínkem

Chrudim, Východní Čechy

Ubytování a restaurace