Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Stožec

Stožec

Někdejší šumavská dřevařská osada se už dávno proměnila v oblíbené turistické centrum. Leží jen kousek od Lipna v údolí Studené Vltavy, je východiskem výletů ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a známá je i železniční trať, která ze Stožce vede na státní hranici do Nového Údolí.

Stožec, vesnice v horách

Podobně jako jiné horské obce i Stožec tvoří další menší osady: České Žleby, Černý Kříž,
Dobrá a Nové Údolí. Nejstarší doby připomínala roubená kaple Panny Marie, známá jako Stožecká kaple, kterou v roce 1791 postavil nad pramenem léčivé vody kovář z Volar. Za minulého režimu kaple chátrala, současná stavba vznikla v roce 1988. Nad kaplí na Stožecké skále se tyčí vysoký železný kříž, poblíž najdete nepatrné zbytky strážního hradu, v minulosti chránícího Zlatou stezku.
 

Národní park Šumava se představuje

Stožec je vedle Kvildy nebo Kašperských Hor jedním z míst, zde můžete navštívit informační středisko Národního parku Šumava. Zdejší expozice mapuje jednotlivé ekosystémy Šumavy včetně typických zástupců z říše živočichů i rostlin, věnuje se také osudům Stožecké kaple a stavbě Schwarzenberského plavebního kanálu. Poblíž najdete geologickou expozici, venkovní areál s řadou zajímavých prvků a areál lesních her, zážitkovou okružní stezku s řadou interaktivních zastávek a Soví stezkou.
 

Výlety po Šumavě

Díky železniční trati do Nového Údolí je Stožec vynikajícím východiskem výletů ke Schwarzenberskému plavebnímu kanálu a dál k Plešnému jezeru, anebo ještě výš, na Třístoličník (1 302 m) a nejvyšší horu české části Šumavy Plechý (1 378 m). K putování zajímavými místy láká také Medvědí stezka, na níž objevíte památník zastřelení posledního šumavského medvěda, oblíbeným místem je Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže anebo dřevěná vyhlídková plošina v zaniklé osadě Kamenná Hlava, odkud při dobré viditelnosti spatříte 130 km vzdálené Alpy.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Až do konce října se můžete vypravit s průvodci za divočinou Šumavy
7. říjen 2017 11:00

Až do konce října se můžete vy僸8bDp NO+0yYu]7g#ڪL[ˡ<0FAXZYɭr#lQԵmF8QˮRC#||T㹹8^KVi+ *I{AsqnV,9#9#]-G$;>C czI4`p!y JW> 1f@YyHP۽{{,J3gc䊗"`\9O۷1>J뵷x9_EP *ȣSqs1.n6?ϥI]27BA?OtKMՃ19܉ӭO<@9$#i?RbCjF0ά˦3e¡\7ҵS;6AGQId򪧘<2)1fZi*ɛ%d%rz+Z-"g}݌|Fz{Il",$x5w {]! v篽=m$} Ps(Ɍ#2gb#I(RMy͎F:kUkL\+0N6m*rzRfŤ]E^FnRp*h-d;‚r{ uY[-ҿמB=P]8 eX…N޹g fiYۡPZ͓m;ۨ2XI+`GnY[6yS }*DXqaӿHsW1םt{>ǭrG(Ԛ:tG/-_2~~}嘥xr[s^.6W}uZbFc,OL}i49;7PpCSȫ?[yb9܂As\ڑ6JuN&v ۊ6tgHZd70ݟys ~PHhHg-JX 3̒m7p;GOnҽa"e q?^jgHW>j09=zy⪬Mʫ:/͂}}'zmZ8- #lp {Ǧ]I,kwț/~Clity/Na-Sumave-stoji-nejdelsi-dreveny-most-v-Cesku.aspx" title="Na Šumavě stojí nejdelší dřevěný most v Česku">Na Šumavě stojí nejdelší dřevěný most v Česku

(F2;u'8='#Zzt$q׵EnxcS|ƈFoCW-$8 }tZEIW&E):.HeQ*qLQD[Fnmn"#ޱm\&2sӅRWwuVTFwDHv<{u44WcÌ#&uvfHǭRFlW\gӥ$h'Wzd:bee6;ӬfHvdUt$%UtA#$yGeҔF[>}/ؖX|(#:W@ m =MI&b}NCSYH >zVEլ֏œW >ҕ4beڻ>K!<ӎ5k ~p0Aуoq4wmiWIB Vše GOQۗVbiR8WvѶV ~lA>.ͪU1Ws׹"ǝU _`-!mM=Ӡ^U9WS\.?y*{}JCpme”9=dW*/RM[[ȑ&sBv}k+vGHjc3[٬n㝑M۰܀~#iJ4&_^SB=JkgyѾeg5I,3_E{l8OP%T!-gBg/4\#Ee{SdߵASffW#g<,ѿ,19r)-,2xS_#;[o 2m7{k~1$Ժ($#p3 ϿVa#& k?~"$]#-BL79>p)96ZH'FG>TPE%RÒO2?j,qi& c:~RD "H9FDM"#/j K aO_UF Ō1{H-%%UAS7*UЉZU#.ޤRqi>EO>wTq+,rSUr Zimní sporty 2
  • Příroda 9
  • Ubytování 2
  • Ubytování a restaurace