Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Stachy

Stachy

Obec mezi Kašperskými Horami a Vimperkem znají všichni, kdo jezdívají v zimě lyžovat na Zadov, Churáňov a Nové Hutě: tudy totiž vede hlavní příjezdová cesta. Dochovala se tu řada starých roubených chalup, k prohlídce zve hasičské muzeum a v létě na náměstí u kostela rostou hřiby.

Stachy a houby na náměstí

Stachy leží ve střední části Šumavy v široké kotlině, ohraničené tisícimetrovými vrcholy Churáňova, Popelné a Javorníku. Na náměstí stojí empírový kostel Navštívení Panny Marie, v blízkém parku vznikla přírodní rezervace, kde volně rostou hříbky. Jejich sbírání je ale zakázáno; každá houba dostane cedulku s pořadovým číslem a každý rok se čeká, zda bude překonán stávající rekord. Na kraji obce stojí Pošumavské hasičské muzeum s expozicí dobové hasičské techniky.
 

Světáci ze Stach

V minulých stoletích proslavili Stachy „světáci“, většinou cirkusoví muzikanti, ale také zedníci a obchodníci, roztroušení po všech světadílech. Psali o nich ve svých knihách především Eduard Bass v Cirkusu Humberto a Karel Klostermann. Před odchodem do světa se prý muži chodívali pomodlit za šťastný návrat ke kapličce Panny Marie Bolestné u potůčku pod náměstím. Říkávalo se, že až se všichni světáci ze Stach sejdou doma, nastane soudný den.
 

S lyžemi na Zadov a Churáňov

Na Stašsku najdete řadu samot, mnohdy s dochovanými typickými zvoničkami. Směrem na jihozápad leží na úbočí Churáňovského vrchu lyžařský areál Zadov, společně s areálem Nové Hutě jedno z největších šumavských zimních sportovních středisek. Lanovky, vleky a sjezdovky doplňuje stadion pro běžecké lyžování, rozhledna a lanové centrum. Vypravit se také můžete na Obří hrad, nejvýše položené pravěké hradiště na skalním ostrohu vrchu Valy nad osadou Popelná.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Tip na výlet: Lyžařský areál Zadov – Churáňov s výhledem z rozhledny na skokanském můstku
10. leden 2016 17:51

Tip na výlet: Lyžařský areál Zadov – Churáňov s výhledem z rozhledny na skokanském můstku

Stachy
Sportovní a rekreační areál Zadov je vyhlášeným střediskem zimních sportů. Na příznivce sjezdového lyžování čekají lehké až středně náročné sjezdovky. Lehčí terény, vhodné zejména pro začínající lyžaře, rodiny s dětmi nebo lyžařské kurzy jsou v areálu Nové Hutě. Část sjezdovek se uměle zasněžuje, všechny tratě se dvakrát denně upravují a díky osvětlení si přijdou na své i příznivci večerního lyžování. Aktuálně zde leží 15 - 30 cm sněhu.

Ubytování a restaurace