Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Prachatice

Prachatice

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Co musíte vidět ve městě na solné stezce

Pěkný výhled na město se otvírá z věže kostela sv. Jakuba; uvidíte odtud dochované hradby s dvojitou vstupní bránou a parkánem, radnici i domy kolem hlavního náměstí. V jednom z nich sídlí Muzeum české loutky a cirkusu, v dalším Prachatické muzeum. Vedle tradiční historické expozice si zaslouží pozornost zejména moderně pojatá část s atraktivním modelem středověkého města a figurínami v životní velikosti, které na nádvoří muzea názorně předvádějí život na Zlaté stezce.
 

Koho byste měli znát z prachatické historie

Svatý Jan Nepomuk Neumann (1811–1860), dítě nadané a hloubavé, které se vyhýbalo všem nezbednostem svých spolužáků – tak charakterizovali syna prachatického punčocháře jeho první učitelé. Kdo tehdy mohl tušit, že nadané dítko vystuduje na duchovního a posléze odjede do Ameriky, kde se stane nejenom biskupem ve Filadelfii, ale také prvním americkým svatým? Svatořečen byl v roce 1977 papežem Pavlem VI.
 

Cestovatelská potěšení Prachatic a okolí

V Prachaticích si ještě můžete prohlédnout Muzeum krajky nebo některou z výstav, které pořádá galerie Dolní brána. Několik oblíbených výletních tras vede k rozhledně na Libín; jednou z nich je křížová cesta s kaplí sv. Filipa Neri, patrona humoristů. Kousek od rozhledny můžete vyzkoušet své dovednosti v lanovém centru, jehož součástí je i lanový park pro nejmenší, odměnou za vynaloženou námahu pak může být návštěva letního koupaliště Hulák.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy
17. červenec 2018 12:24

Slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu: poznejte jedno z nejhezčích míst Šumavy

Prachatice
Pro ty, kdo nechali srdce na Šumavě, je to možná trochu nepochopitelné, ale pořád existuje dost lidí, kteří v horách na jihozápadě Čech nikdy nebyli. Pokud k nim patříte a právě teď váháte, do které části Šumavy zamířit, využijte slavnosti na Schwarzenberském plavebním kanálu.
19.5.
21.10.
Kašpárci a kašpaři říše loutek

Kašpárci a kašpaři říše loutek

Prachatice, Šumava
15.9.
Zažít město Prachatice jinak

Zažít město Prachatice jinak

Prachatice, Šumava
17.9.
Koncert Gabriely Beňačkové

Koncert Gabriely Beňačkové

Prachatice, Šumava
18.9.
Christian Giudicelli

Christian Giudicelli

Prachatice, Šumava

Ubytování a restaurace