Úvod > Kam pojedete? > Šumava > Šumava > Prachatice

Prachatice

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Co musíte vidět ve městě na solné stezce

Pěkný výhled na město se otvírá z věže kostela sv. Jakuba; uvidíte odtud dochované hradby s dvojitou vstupní bránou a parkánem, radnici i domy kolem hlavního náměstí. V jednom z nich sídlí Muzeum české loutky a cirkusu, v dalším Prachatické muzeum. Vedle tradiční historické expozice si zaslouží pozornost zejména moderně pojatá část s atraktivním modelem středověkého města a figurínami v životní velikosti, které na nádvoří muzea názorně předvádějí život na Zlaté stezce.
 

Koho byste měli znát z prachatické historie

Svatý Jan Nepomuk Neumann (1811–1860), dítě nadané a hloubavé, které se vyhýbalo všem nezbednostem svých spolužáků – tak charakterizovali syna prachatického punčocháře jeho první učitelé. Kdo tehdy mohl tušit, že nadané dítko vystuduje na duchovního a posléze odjede do Ameriky, kde se stane nejenom biskupem ve Filadelfii, ale také prvním americkým svatým? Svatořečen byl v roce 1977 papežem Pavlem VI.
 

Cestovatelská potěšení Prachatic a okolí

V Prachaticích si ještě můžete prohlédnout Muzeum krajky nebo některou z výstav, které pořádá galerie Dolní brána. Několik oblíbených výletních tras vede k rozhledně na Libín; jednou z nich je křížová cesta s kaplí sv. Filipa Neri, patrona humoristů. Kousek od rozhledny můžete vyzkoušet své dovednosti v lanovém centru, jehož součástí je i lanový park pro nejmenší, odměnou za vynaloženou námahu pak může být návštěva letního koupaliště Hulák.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná sezona o tomto víkendu
16. květen 2018 9:03

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začíná sezona o tomto víkendu

Prachatice
V sobotu 19. května začíná na Šumavě 21. plavební sezona na Schwarzenberském plavebním kanálu. Už v 11:11 budou připraveny u horního portálu plavebního kanálu fanfáry a zahájení plavební sezóny. Odpoledne ve 14.30 hodin pod myslivnou v amfiteátru na Jeleních vrších začne ukázka plavení dříví.
27.3.
27.5.
Bytový textil 1. republiky

Bytový textil 1. republiky

Prachatice, Šumava
12.5.
8.7.
Deněl

Deněl

Prachatice, Šumava
6.6.
Letem tanečním světem

Letem tanečním světem

Prachatice, Šumava

Ubytování a restaurace