Buštěhrad

Buštěhrad znáte, i když jste v něm možná nikdy nebyli. Jméno města zaznívá v názvu Buštěhradské dráhy, která v druhé polovině 19. století zamířila z Prahy přes Kladno do Chomutova. S Buštěhradem přitom trať nemá nic společného, nejbližší nádraží leží v sousedních Vrapicích.

Co musíte vidět v Buštěhradě

Buštěhrad má malebné historické jádro s rybníky, barokním zámkem a rozsáhlým parkem, najdete tu také bývalý pivovar. Unikátní jsou zejména úzké uličky Starý Hrad a Hradní, kde jsou dodnes patrné zbytky hradu s bránou, baštou, gotickou lomenou brankou a dalšími detaily. Obyvatelé si část zříceniny rozebrali na stavební materiál a přímo do rozsáhlé ruiny vestavěli řadu malých domků, které postupně zaplnily celý hradní areál.
 

Koho byste měli znát z historie města

Buštěhradský barokní zámek s klasicistní kaplí byl více než sto let majetkem habsburského císařského domu. Vedle slavných osobností tu žila i řada pronásledovaných osob, například trapisti z francouzského kláštera Bellafontaine, které z vlasti vypudily revoluční události, dcera popravené královny Marie Antoinetty i svržený francouzský král Karel X. Pobýval tu se svým vnukem Jindřichem, věčným čekatelem na královskou korunu Francie. Toho na cestách doprovázel vychovatel Joachim Barrande.
 

Cestovatelská potěšení nejen pro milovníky vlaků

Buštěhradská dráha, původně koněspřežná železnice, vystřídaná klasickou tratí, stále existuje. Projíždí pražskou Stromovkou a přes Hostivice vás dopraví až do Kladna, které bylo v době jejího vzniku menší a méně zajímavé město než „císařský“ Buštěhrad. Ve městě trávil mládí spisovatel Ota Pavel, kterého připomíná malé muzeum, jen pár kilometrů směrem na jih leží nově postavená ves Lidice s památníkem obce, přepadené v roce 1942 nacisty a srovnané se zemí včetně gotického kostela sv. Martina.

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Buštěhrad

Zámecký park zámku Buštěhrad

Barokní zámek s klasicistní kaplí je nejvýznamnější památkou Buštěhradu. V současné době je bohužel budova značně zchátralá, veřejnosti přístupný je však od července 2013 zámecký park.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Muzeum Oty Pavla v Buštěhradě

V muzeu je možné zhlédnout unikátní dokumenty, fotografie a předměty ze spisovatelova života včetně jeho psacího stroje, rybářských prutů či medvídka z dětství, a zároveň se seznámit s historií města Buštěhradu i rodiny Rottů.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Bývalý hradní pivovar v Buštěhradu

Budova pozdně gotického panského pivovaru byla přestavěna v barokním stylu. Autorem přestavby byl proslulý stavitel mnoha pražských paláců Anselmo Lurago. Podle archivních záznamů náležel buštěhradský pivovar k nejstarším pivovarským podnikům.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Buštěhradský hrad – fragmenty stavby včleněné do dnešní zástavby

Fragmenty kdysi rozsáhlého buštěhradského hradu, které jsou dnes začleněné v pozdější domovní zástavbě, můžete nalézt v části města, která je dodnes nazývána "Starý hrad". Domy čp. 11, 13 a 25 jsou zapsány na seznamech Státní památkové péče ČR.
Buštěhrad, Středočeský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Kladensko – Slánsko


Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.
Kralupy nad Vltavou, Výlety s příběhem

Cyklovýlet po stopách pražské padesátky

Vydejte se po stopách oblíbeného cyklistického závodu Pražská 50. Projedete se Šáreckým údolím, okolo Zákolanského potoka a odpočinout si můžete na hradě Okoři. Ve směru na Okoř trasa téměř kopíruje cyklotrasu 0077, od hradu do Prahy pak 0078.

Výlet do Roztok u Prahy za malířkou Zdenkou Braunerovou

Zdenka či Zdeňka Braunerová, pokřtěna jako Zdislava Rosalia Augusta (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha), byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. stolet. Oslnivá a neobyčejně schopná organizátorka společenského a uměleckého života na přelomu 19. a 20. století byla patronkou několika českých umělců a stala se také jednou z múz Jana Zrzavého.
Výlet do Roztok u Prahy, Na hrady a zámky

Procházka Tichým údolím kolem Roztok u Prahy

Udělejte si příjemnou procházku v okolí Roztok u Prahy. Z Prahy-Dejvic sem pohodlně dojedete příměstským autobusem anebo vlakem na trase Praha – Kralupy nad Vltavou. Naše trasa vás provede Tichým údolím, Úněticemi, Úholičkami a naučnou stezkou s hezkými výhledy zpět do Roztok. Výlet si užijete v jakékoli roční době pěšky i na kole.
Roztoky u Prahy, Pěšky po Česku