Milovice

Ačkoli se historie Milovic začala psát již ve 14. století, většinou je spojujeme s novodobými událostmi. Synonymem pro město poblíž Lysé nad Labem se totiž stala armáda, na počátku 20. století rakouskouherská, v druhé polovině sovětská. Obyčejný smrtelník se sem nemohl podívat dlouhé desítky let.

Co musíte vidět v Milovicích

Tolik památek jako v jiných městech v Milovicích nenajdete, zastupuje je jen novogotický kostel sv. Kateřiny Alexandrijské postavený po vzniku vojenského újezdu jako náhrada za zničený kostel ve vesnici Mladá. S historií města a zejména jeho vojenskou minulostí se seznámíte v Muzeu Milovicka v kulturním domě na hlavním náměstí a také na mezinárodním vojenském hřbitově, založeném v roce 1915 zejména pro italské vojáky padlé za první světové války; v budově u hřbitova najdete malé muzeum.
 

Náměstí posledního vojína

V bývalém vojenském újezdu, zřízeném již za Rakousko-Uherska roku 1904, žilo během okupace Československa po roce 1968 více než sto tisíc sovětských vojáků. V roce 1995 byl vojenský prostor zrušen, historii připomíná například zvláštní název milovického náměstí 30. června – právě ten den roku 1991 totiž z Milovic odešli poslední sovětští vojáci. V revitalizované krajině vznikla například přírodní rezervace, která se stala novým domovem pro stáda zubrů, divokých koní a praturů.
 

Mirakulum, Tankodrom a zábava ve vzduchu i na zemi

Památek je v Milovicích poskrovnu, zato o zábavu pro volný čas tu není nouze; to vám dokáže třeba oblíbený dětský park Mirakulum s každoroční porcí atraktivních novinek. Úzkokolejka vás dopraví z Mirakula na Tankodrom, kde si užijete jízdy na obrněném transportéru a jiné adrenalinové kousky. Můžete si zahrát paintball, vyzkoušet landkiting, kiteboarding, snowkiting nebo lyžařský a snowboardový trenažér.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Komedianti na káře, cvičené kozy i lety dravců – to nabízí víkend v parku Mirakulum
19. červenec 2018 8:00

Komedianti na káře, cvičené kozy i lety dravců – to nabízí víkend v parku Mirakulum

Milovice
Park Mirakulum je plný zážitků a zvlášť v letním období, kdy po dobu hlavních prázdnin nabízí na každý den nějakou zajímavou akci. Tak například v sobotu vás pobaví Komedianti na káře, žonglérské představení a cvičené kozy. No a v neděli se můžete těšit na akrobatické vystoupení skupiny Flying Boys a letové ukázky opeřených dravců.