Planá

Planá je městečko v podhůří Českého lesa, v kraji dosud neobjevených přírodních krás. V minulosti se tu hojně těžilo olovo a stříbro, v době největší slávy Šlikové v Plané dokonce provozovali vlastní mincovnu. Jejich jméno zaznívá ve jménu štoly, kde sídlí muzeum hornictví.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Plané

Střed starého hornického města s radnicí a měšťanskými domy si dodnes uchoval historický ráz a půvab. Nejstarší památkou je románsko-gotický kostel svatého Petra a Pavla, dnes využívaný jako sezonní galerie, jižně od náměstí pak stojí barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Galerie ve věži kostela se věnuje převážně modernímu umění, z ochozu 63 metrů vysoké věže se otevírají pohledy do okolí. Zámek v Plané je nepřístupný, ale můžete se projít anglickým parkem v jeho okolí.
 

Za horníky do muzea i do podzemí

V Plané se můžete podívat nejenom do města, ale dokonce i pod něj. Štolu Ondřej Šlik nechali razit majitelé plánského panství v 16. století z jižní strany vrchu, na němž stojí historické jádro města. Labyrint chodeb dnes slouží jako hornické muzeum, v němž si prohlédnete hornické nářadí, kahany, lampy a další nástroje z různých dob i různých štol a dolů v Plané i okolí. Na mnoha místech 200 metrů dlouhé štoly je dosud dobře patrná přesná ruční práce tehdejších horníků.
 

Kolem poutního místa do pivních lázní

Z Plané se můžete vypravit na severozápad k poutnímu baroknímu kostelu sv. Anny nad Anenským rybníkem a dál kolem Anenské studánky do Chodové Plané. Tu dobře znají milovníci piva, sídlí tu Pivovar Chodovar s Pivovarským muzeem a pivními lázněmi. Východně od Plané stojí volně přístupná rozhledna Bohušův vrch, odkud se otvírá hezký výhled na hřeben Českého lesahorou Dylení a hradem Přimdou i na Slavkovský les.

Turistická informační centra


Akce ve městě Planá

Planská 50

Turistický pochod pro všechny věkové kategorie v okolí Plané, podél Kosího potoka a řeky Mže.
Planá, Plzeňský kraj

Aktivity ve městě Planá

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.
Planá, Plzeňský kraj

Zámek a zámecký park v Plané

Na ostrohu západně od města se rozkládá rozsáhlý zámecký komplex vzniklý stavební činností pravděpodobně již od 13. až po 20. století a tudíž obsahující stavební prvky od gotiky až po současnost.
Planá, Plzeňský kraj

Hornické muzeum v Plané

Štola Ondřej Šlik, ve které se muzeum nachází, byla vyražena koncem 16. stol. v době největšího rozkvětu dolování stříbrných rud v Plané a jejím okolí. O rozkvětu a důležitosti města svědčí i to, že tehdejší majitelé panství a dolů Šlikové měli v Plané svoji mincovnu.
Planá, Plzeňský kraj

Poutní kostel sv. Anny u Plané

Kostel na vršku nedaleko Plané u Mariánských Lázní je nepřehlédnutelnou připomínkou kdysi slavného poutního místa, jež dávalo naději mnoha bohabojným hříšníkům hledajících milost a odpuštění.
Planá, Plzeňský kraj

Zřícenina hradu Michalšperk na Lazurovém vrchu

Zříceninu hradu Michalšperk naleznete na Lazurovém vrchu mezi Teplou a Planou. Archeologické průzkumy ukázaly, že se jednalo o hrad s výjimečně dochovanou dispozicí bergfritového typu, bez dalšího přestavování a pozměňování. Jen zub času ohlodal jeho zdi až ke kořenům okolních stromů.
Planá, Plzeňský kraj

Kostel svatého Petra a Pavla v Plané

Kostel svatého Petra a Pavla je nejstarší architektonickou památkou města. Tvoří jej plochostropá loď, do níž vede od jihu původní románský portál s obloučkovým vlysem. K lodi se připojuje pravoúhlý presbytář, jehož interiér je vyzdoben cennými freskami ze 2. pol. 13. století.
Planá, Plzeňský kraj

Barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie v Plané

Původní gotické trojlodí bylo vyzdviženo v jihozápadní části středověkého jádra u někdejších hradeb v raných dějinách města. Hlavní pozdně románský portál z poloviny 13. stol. byl v polovině 14. stol. zaklenut křížovou klenbou. V 18. stol. jej držitelé plánského panství nechali barokně přestavět.
Planá, Plzeňský kraj

Kinonekino v Plané

Nový kulturní prostor v Plané nedaleko od Mariánských Lázní.
Planá, Plzeňský kraj

Inspirace na výlety z oblasti Český les – Chodsko


Poutní trasy: z Poběžovic do Hostouně ke Svatojakubské cestě

Vzít si pár dní volna a vydat se na cestu, jen tak s batohem a sám se sebou. To je sen mnoha lidí, kteří se vydají třeba po Svatojakubské poutní stezce na španělské pobřeží do Santiaga de Compostela. S Kudy z nudy se tentokrát podíváme do Plzeňského kraje, do míst, kudy prochází jedna ze svatojakubských tras.
z Poběžovic do Hostouně, Cesty pro zdraví

Výlet Českým lesem do kraje zaniklých vsí

Český les připomíná starou Šumavu – takovou, jakou už nezažijete. Šumavu, jak vypadala kdysi, po pádu železné opony, a místy takovou, jak ji měl rád Josef Váchal. Je to kraj zaniklých vesnic a sklářských hutí, hlubokých lesů a prosluněných pasek. V nejzápadnějším cípu, kam se vůbec můžete dostat, objevíte v lesích zámek, o kousek dál rozhlednu a také legendární místo zdejších sklářů.

Výlet okolo Tachova

Západně od Tachova se táhne Aglajino údolí s alejí tří set dubů, javorů, kaštanu a lip, kolem níž se vine řeka Mže. Dovede vás k překrásné novogotické jízdárně ve Světcích a také k jedné strašidelné zřícenině, k rozhledně a zajímavému památníku. Výlet si dokonce můžete ještě o kousek prodloužit!

Výlet na Chodsko za Jindřichem Šimonem Baarem

Román Jan Cimbura, kronikářsky pojatá trilogie Paní komisarka, Osmačtyřicátníci a Lusy, půvabné vyprávění Hanýžka a Martínek nebo Chodské povídky a pohádky – to jsou nejznámější díla spisovatele Jindřicha Šimona Baara. Vypravte se po jeho stopách na Chodsko!
Klenčí pod Čerchovem, Výlety s příběhem