Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Krkonoše > Žacléř

Žacléř

Z jedné strany se tyčí Krkonoše a jejich nejvýchodnější část Rýchory, z druhé strany Vraní hory. V průsmyku mezi nimi leží město Žacléř. Základem dnešní brány Krkonoš a oblíbené rekreační oblasti býval středověký hrad, který střežil obchodní stezku z českého vnitrozemí do Dolního Slezska.

Oblíbené ve městě

Co musíte vidět v Žacléři

Rýchorské náměstí v Žacléři lemuje několik roubených domů a barokní domy s podloubími, je tu klasicistní radnice, mariánský sloup a opodál muzeum a barokní kostel Nejsvětější Trojiceloretánskou kaplí. Na místě někdejšího hradu dnes stojí renesanční zámek s pseudogotickými prvky, který však není přístupný. Severně od města na polské hranici leží Růžový palouček; památník připomíná, že právě tady v roce 1628 navždy opustil svou vlast učitel národů J. A. Komenský.
 

Tvrz a hornický skanzen

V okolí Žacléře si prohlédnete dvě zajímavé technické památky. Tou první, starší, je dělostřelecká tvrz Stachelberg, součást předválečného pohraničního opevnění. Největší československou dělostřeleckou tvrz doplňuje naučná stezka Opevněné Trutnovsko. Druhou zajímavostí je Hornický skanzen v areálu dolu Jan Šverma. K vidění je expozice ve strojovnách a v šachetních budovách s původním strojním vybavením, z 52 metrů vysoké těžní věže jámy Jan je možné se rozhlédnout do kraje.
 

Lyžování a pěší výlety na vrcholky hor

Žacléřsko je místem zaslíbeným turistice; vznikají nové penziony a budují se cyklostezky a sportovní areály, vedle lyžařského areálu v Prkenném Dole vyrostl celoroční sportovní areál Bret. Oblíbeným cílem výletů je krkonošský hřbet RýchoryRýchorskou boudou a Dvorským lesem, zvaným též Rýchorský prales; jeho územím vás provede naučná stezka. Na opačné straně žacléřského průsmyku zve k výletu Královecký Špičák ve Vraních horách s krásným výhledem na Krkonoše.
 

Turistická informační centra


Aktivity ve městě Žacléř

Vraní hory – malebné kopce ve stínu Krkonoš

Pokud byste chtěli hledat Popelku mezi českými pohořími, pak jsou to nepochybně Vraní hory, které se vypínají východně od známých Krkonoš. Osmikilometrové pohoří s nejvyšším vrcholem Špičákem (887 m n. m.) se rozkládá na východ od Žacléře.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Hřebenovka Ještěd-Praděd: multifunkční turistická magistrála

Hřebenovka – vrcholová trasa vedoucí z Libereckého kraje přes Německo, Polsko a Královéhradecký, Pardubický a Olomoucký kraj až na Praděd. Poznejte trasu, která byla proznačena již na začátku 20. století a provede vás přes vrcholky všech pohoří při hranici.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Hornický skanzen Žacléř – důl Jan Šverma

Areál dolu Jan Šverma je poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je písemně dokumentováno již od 16. století. Důl je přístupný veřejnosti jako hornický skanzen.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Tvrz Stachelberg – obr na prahu Krkonoš

Dělostřelecká tvrz z let 1935-1938 na Babí u Trutnova měla být po svém dokončení největší dělostřeleckou tvrzí československého pevnostního systému. Dnes tvoří bývalé staveniště tohoto mohutného vojenského komplexu významnou stavebně-historickou památku.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Renesanční zámek Žacléř

Jedná se o původně gotický hrad, který byl poprvé zmiňován roku 1334 v archivu kapituly pražské. Hrad byl roku 1523 vypálen a za Kryštofa z Gendorfu přestavěn na renesanční zámek. Zámek je v soukromém vlastnictví a veřejnosti nepřístupný.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Růžový palouček u Žacléře

Růžový palouček severně od Žacléře je spjat s Janem Ámosem Komenským. Posledním místem, na kterém tento učitel národů stál na půdě své vlasti byl právě Růžový palouček u obce Černá Voda, a to v roce 1628.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Naučná stezka Opevněné Trutnovsko

Naučná stezka vede po linii těžkého a lehkého opevnění, která v okolí Trutnova patří k nejmohutnějším pevnostním úsekům v bývalém Československu. V délce sedmi kilometrů vede po linii těžkých objektů a lehkého opevnění, od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 na okraji obce Libeč.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Železniční trať Žacléř – Královec

Na železniční trati Královec – Žacléř od roku 2009 nejezdí vlaky v pravidelné dopravě. V roce 2022 trať koupila společnost TMŽ, která zde plánuje provozovat šlapací drezíny jako turistickou atrakci.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Ubytování a restaurace ve městě Žacléř

Rýchorská bouda v Krkonoších

Rýchorská bouda stojí na nejvýchodnějším hřebeni Krkonoš v nadmořské výšce 1000 m. Je výjimečná pro svoji polohu v první zóně Krkonošského národního parku v klidné a doposud téměř neporušené krajině Rýchor.
Žacléř, Královéhradecký kraj

Inspirace na výlety z oblasti Krkonoše


Výlet za kuriozitami do Trutnova: galerie jako z románu Julese Vernea, kino Vesmír, Uffo a šelmy

Vydejte se s Kudy z nudy na dobrodružnou výpravu do Trutnova! Krkonošské město nabízí spousty skvělých míst a my pro vás vybrali ta nejzajímavější a nejkurióznější. Začneme u stavby, která by mohla hrát hlavní roli v nějaké Verneovce, a to u Centra současného umění EPO1, a skončíme mezi šelmami.
trasa pro dobrodružnou výpravu do Trutnova, Výpravy za kuriozitami

Výlet okolo Harrachova na kole

Výlet okolím Harrachova se bude líbit milovníkům přírodních krás. Není nijak zvlášť náročný, takže jej hravě zvládnou i děti. Trasa vede po asfaltovém povrchu a část podél Mumlavy ke Krakonošově snídani je vhodná také pro vozíčkáře. Janouškova cesta pod Voseckou boudou (dříve Terex) vás nadchne nádhernými výhledy na západní část Krkonoš. Celá trasa měří 23 km.

Výlet za příběhem bitvy u Trutnova

Bitva u Trutnova byla jediná, kterou Rakouská armáda v prusko-rakouských válkách vyhrála. Stezka o dvanácti tabulích prochází lesoparkem a seznámí vás s podrobnostmi přímo v místech bojů z roku 1866. Na naučnou stezku Den bitvy u Trutnova navazuje jedenáctikilometrová cyklotrasa, která vás provede místy někdejší bojiště prusko-rakouské války. Projedete se příjemnou krajinou v zeleném okolí Trutnova, s úžasnými výhledy, třeba na Jestřebí hory a Náchodsko.

Objevujte Krkonoše z Janských Lázní

Janské Lázně v srdci Krkonošského národního parku už dávno nejsou jen městem vyhledávaným kvůli léčebným procedurám. V průběhu času se z něj stalo špičkové středisko, kam s oblibou jezdí milovníci letních i zimních sportů. Janské Lázně jsou díky své poloze na úpatí Černé hory ideálním východiskem k hřebenovým túrám.