Miletín

Miletín leží ve východních Čechách na úpatí hory Zvičiny mezi Jičínem, Dvorem Králové nad Labem a Hořicemi v Podkrkonoší. Řada míst připomíná zdejšího rodáka, básníka Karla Jaromíra Erbena. Zámecké muzeum nabízí nahlédnutí do světa amatérských divadel, ochutnat musíte sladké Miletínské modlitbičky.

Miletín: na prknech, co znamenají svět

V empírovém miletínském zámku nahlédnete do šálivého světa českých amatérských divadel; k vidění je například unikátní sbírka malovaných opon a makety postav z vybraných inscenací, můžete si také vyzkoušet masky a nejrůznější divadelní technická zařízení. S řadou zajímavých míst vás seznámí také naučná stezka K. J. Erbena. Začíná u Erbenova rodného domku a každé z deseti zastavení vám připomene část básníkova života, dějiny kraje nebo inspirační zdroje některých básní ze sbírky Kytice.
 

Kde žil vodník anebo kde se odehrávají Erbenovy balady?

Pro básníka Karla Jaromíra Erbena (1811–1870) byla krajina Podzvičinska skvělým inspiračním zdrojem a řada obcí se dodnes pře o to, kde přesně se odehrává děj jednotlivých básní ze sbírky Kytice. Například na břehu říčky Bystřice v místě zvaném Na Koši stojí dřevěná socha populární Polednice, z lesa nad Miletínem zase vykukuje švarný pán z básně Zlatý kolovrat, u kostela na Byšičkách se odehrává děj Svatební košile a pod hladinou rybníka Hluboký u Lázní Bělohrad možná dodnes žije Vodník.
 

S modlitbičkami k lázním a za odpočinkem

V Miletíně musíte ochutnat zákusky zvané modlitbičky, vyráběné podle původní receptury a tvarem připomínající modlitební knížky. Originální pochoutku z perníkového těsta vymyslel další z rodu Erbenů, cukrář Josef, v roce 1864. Pěkným výletním cílem je bývalé poutní místo s pramenem, takzvané Svatojánské Lázně. Erben tato místa poznal v dobách jejich rozkvětu a umístil sem část balady Zlatý kolovrat. Místo ho rovněž společně s Braunovým betlémem u Kuksu inspirovalo k básni Záhořovo lože.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Miletín, město sladkostí
3. červenec 2014 11:00

Miletín, město sladkostí

Miletín
Městečko Miletín leží nedaleko Hořic, kromě proslulých hořických trubiček se tu ale vyrábí další sladkost, kterou byste při návštěvě Miletína rozhodně neměli minout – miletínské modlitbičky.

Ubytování a restaurace

Rekreační středisko Borek

Rekreační středisko Borek

Miletín, Krkonoše a Podkrkonoší
Restaurace Sousedský dům Miletín

Restaurace Sousedský dům Miletín

Miletín, Krkonoše a Podkrkonoší
Penzion Na Bystřici Miletín

Penzion Na Bystřici Miletín

Miletín, Krkonoše a Podkrkonoší

Pojeďte na výlet