"> "> voda.jpg "> "> horolezec176801295.jpg "> 43898.jpg 43898.jpg "> 200367102-001.jpg "> Orlicke_hory_Jiráskova_chata_Ladislav_Renner_nahled.jpg "> 116569580.jpg "> Nachod_13_zmena velikosti.jpg "> 154382180.jpg "> 105938753.jpg "> N-82-pohled.jpg "> dobrosov_i.jpg dobrosov_i.jpg "> muflon.jpg "> 95398305.jpg "> nachod3.JPG "> muzeum3.jpg "> danny2.jpg "> "> Nachod_11_zmena-velikosti.jpg "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Náchod

O náchodském zámečku vršku kulatého jste si určitě zpívali už na základní škole, ale zajímavých míst jako dělaných pro výlety tu najdete mnohem víc. Například náměstí se dvěma radnicemi, v jehož dlažbě je zasazena koňská podkova. Když se na ni postavíte a bude si něco přát, prý se vám to splní!

Co musíte vidět z výletních cílů města

Písnička nelže, renesanční náchodský zámek opravdu stojí na kopci a v interiérech si prohlédnete cenné sbírky obrazů, řádů, medailí a zbraní. Pěkný výhled na město nabízí terasa s altánkem, nahlédnout můžete i do věže s hladomornou a do středověkých sklepů; o sklepní studni se říká, že má své dno na úrovni náchodského náměstí. K zámku také patří francouzská zahrada, anglický park, obora pro daňky a muflony, vojenský hřbitov a medvědi Ludvík a Dáša, kteří se procházejí v hradním příkopu.
 

Koho byste měli znát z literatury

Málokdo dělal Náchodu takovou reklamu jako zdejší rodák Josef Škvorecký (1924–2012), spisovatel, překladatel a spolu s manželkou Zdenou Salivarovou zakladatel exilového nakladatelství '68 Publishers v Torontu. Náchodu dal ve svých knihách jméno Kostelec a dočtete se o něm například ve Zbabělcích či Prima sezóně. Nejznámějším hrdinou Škvoreckého knih je Danny Smiřický, obraz samotného autora, podle něhož je pojmenována známá Dannyho kavárna v hotelu U Beránka.
 

Cestovatelská potěšení Náchodska

V Náchodě se můžete vypravit na exkurzi do pivovaru anebo do muzea, kde jsou dva atraktivní modely města a okolí a dioramata s figurínami v životních velikostech, zachycující významné okamžiky regionu. Domácí zvířata si prohlédnete v zookoutku Babiččin dvoreček, v Exotáriu v Bartoňově vile naopak uvidíte plazy, želvy, krokodýly, varany či opice. K výletům do okolí láká dělostřelecká tvrz Dobrošov a nedaleká Jiráskova chata s rozhlednou, postavená podle projektu architekta Dušana Jurkoviče.

Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Zámek Náchod láká na prohlídky zámku i půd
16. srpen 2019 15:00

Zámek Náchod láká na prohlídky zámku i půd

Náchod
Město Náchod se rozkládá na obou březích řeky Metuje. Jeho dominantou je renesanční zámek, kde si na konci srpna můžete spolu s dětmi užít pohádkové prohlídky nebo speciální prohlídky půd. Dětské pohádkové prohlídky jsou dostupné po celý srpen, vždy od úterý do neděle, na půdy a krovy se vypravte ve středu 21. a 28. srpna 2019.

Ubytování a restaurace