Dačice

Nemusíte patřit k častým návštěvníkům cukráren, ale Dačice byste přesto navštívit měli: město v údolí Moravské Dyje totiž dalo světu kostkový cukr, což připomíná nevelký originální památník. Pěkný výhled na město i okolí se otvírá z renesanční věže kostela sv. Vavřince, zdobené typickým sgrafitem.

Starý a Nový zámek v Dačicích

V Dačicích najdete dokonce zámky dva; zatímco na náměstí stojí takzvaný Starý zámek, jinak městský renesanční palác zdobený sgrafity a nynější sídlo radnice, na západním okraji města je klasicistní Nový zámek. V jednom z křídel můžete navštívit expozice městského muzea s galerií, v letních měsících se pravidelně konají noční kostýmované prohlídky, koncerty a divadelní představení na nádvoří. K procházkám láká rozsáhlý, celoročně otevřený anglický park s jezírkem a řadou vzácných stromů.
 

Kostka cukru připomíná český rekord

Navzdory své velikosti je pomník u kostela sv. Vavřince unikátní a nepřehlédnutelný. Kamenná kostka připomíná rok 1841, kdy byl v Dačicích vyroben první kostkový cukr na světě. Do té doby se cukr prodával pouze ve velkých homolích. Na nápad vyrábět cukrové kostky přivedla ředitele cukrovaru Jakuba Kryštofa Rada jeho manželka Juliana, která se při sekání cukrové homole sekla do prstu. Zanedlouho skutečně dostala dárek – bedničku, v níž bylo uloženo 350 bílých a červených cukrových kostek.
 

Letní koupání, sporty a památky v okolí

V létě lákají ke koupání nejenom četné rybníky, ale také dačický aquapark. Milovníci technických památek mohou navštívit Letecké muzeum anebo zahradní železnici, atraktivní trávení volného času nabízí Sportcentrum Rockhill. Řadu zajímavých výletních cílů objevíte v okolí, například poutní areál s klášterem karmelitánů a kostelem Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří, pozdně gotický hřbitovní kostel sv. Linharta Lidéřovicích či pseudogotický zámek v Českém Rudolci, zvaný Malá Hluboká.
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Zážitkový a pohádkový víkend si 2x za sebou užijete na zámku v Dačicích
25. srpen 2017 14:01

Zážitkový a pohádkový víkend si 2x za sebou užijete na zámku v Dačicích

Dačice
Oblíbená Hradozámecká noc letos proběhne 26. srpna. Tento rok se mohou návštěvníci těšit na noční prohlídky bez průvodce. Zámek otevírá ve 21:00 a zavírá ve 24:00. Po zaplacení vstupného na pokladně se pak do zámku můžete vydat sami. O týden později bude na zámku v Dačicích probíhat Barokní jarmark. Třetí ročník této akce se ponese v duchu barokních sportovních aktivit. Návštěvníci se v sobotu 2. září od 11 do 17 hodin mohou těšit na ukázky tradičních řemesel či hudby a tance.

Ubytování a restaurace

Rockhill Dačice

Rockhill Dačice

Dačice, Jižní Čechy
Mlýn u splavu Dyje

Mlýn u splavu Dyje

Dačice, Jižní Čechy