Bavorov

Bavorov leží v jižních Čechách v předhůří Šumavy, v malebném údolí řeky Blanice s množstvím lesů a rybníků. Nedaleko se na zalesněném kopci vypíná gotický hrad Helfenburk, k pěkným pěším a cyklistickým výletům láká pásmo kopců s nejvyšší Svobodnou horou.

Bavorov: město na břehu Blanice

Městečko se středověkým jádrem založili Bavorové ze Strakonic na trase Zlaté stezky, důležité obchodní trasy vedoucí z Pasova do Čech. Dominantou Bavorova je gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, na náměstí Míru pak stojí zbytek zdejšího zámku, raně barokní Panský dům, jehož součástí je malé městské muzeum. Kolem města protéká řeka Blanice, která pramení pod šumavskou horou Knížecí stolec; na jejím břehu u Bavorova najdete kemp a koupaliště s říční vodou.
 

Hrad Helfenburk: skvělý výhled na Šumavu

Uprostřed lesů západně od Bavorova leží rozsáhlé zříceniny rožmberského gotického hradu Helfenburk. Při prohlídce objevíte starobylé příkopy a valy, hradby s baštami, několik bran, zbytky dvou paláců i dvě válcové věže. Jedna z nich slouží jako rozhledna a otvírá se z ní nádherný pohled na velký kus jižních Čech: na Kleť, Písecké hory i Šumavu s Boubínem. Milovníci romantiky ocení, že po dohodě se správcem hradu mohou na Helfenburku přenocovat pod vlastním přístřeškem, případně pod širákem.
 

Svobodné hory, Kratochvíle, Lomec a kozí farma

Když se z Bavorova vydáte do Vodňan, budete míjet pásmo kopců s nejvyšším vrcholkem Svobodnou horou (640 m). Nachází se tu řada malebných osad, které si hory daly do názvu: Bavorovské Svobodné Hory, Libějovické Svobodné Hory nebo Vodňanské Svobodné Hory, kde můžete využít jezdeckou stáj. Pěšky nebo na kole se z Bavorova lehce dostanete na zámek Kratochvíle nebo k proslulému poutnímu místu Lomec s barokním kostelem Panny Marie, na milovníky BIOproduktů v Bílsku čeká ekofarma Kofa s chovem koz.
Zobrazit celý popis

Aktuality z města

Historická bitva Pasovští pod Helfenburkem se odehraje během únorové soboty
14. únor 2018 5:05

Historická bitva Pasovští pod Helfenburkem se odehraje během únorové soboty

Bavorov
Ukázka šarvátky oddílů českých Stavů a pasovského vojska v areálu nádherného jihočeského hradu se odehraje v sobotu 17. února 2018. Od 13 hodin začíná program dobývání hradu, ukázky renesančního válečnictví a ukázky dobových řemesel. Akce se koná za každého počasí.

Ubytování a restaurace

Kozí ekofarma Kofa u Bavorova

Kozí ekofarma Kofa u Bavorova

Bavorov, Jižní Čechy