Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Chráněná území a národní parky

Chráněná území a národní parky celá ČR

Objevujte přírodní bohatství České republiky! Národní i přírodní parky, chráněné oblasti a přírodní rezervace lákají do návštěvnických center, každý rok se otevírají nové naučné stezky, vyhlídky, rozhledny, tematické trasy i rarity: například místa, kde můžete zblízka pozorovat volně žijící zvířata.

Vlci, rysi a jeleni

Když pojedete na Šumavu, kousek za Srním objevíte Návštěvnické centrum národního parku Šumava. V něm je připravená expozice o životě šelem a značená vlčí stezka vás dovede k výběhu, kde na vlastní oči uvidíte vlčí rodinku. S divokými zvířaty se můžete tváří v tvář potkat také poblíž Návštěvnického centra na Kvildě, kde vycházkový okruh prochází jelením výběhem a kolem rysího výběhu, a při prohlídce sovích voliérBorových Ladech. Kdo chce pozorovat jeleny v přezimovacích obůrkách, ten musí zamířit na šumavské safari anebo do Krkonošského národního parku.
 

Programy na horách

Vedle osvědčených taháků jako jsou sezonní cyklobusy či karty hostů jednotlivých horských středisek národní parky nabízejí řadu programů. Krkonošský národní park láká na akce v Krkonošském centru environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, na Šumavě vyzkoušíte zážitkové trasy, toulky divočinou se zkušenými průvodci, síť tábořišť v chráněných zónách parku a komentované vycházky. Speciálně pro vodáky se každé léto nabízí možnost splouvání horní části Vltavy.
 

Do skal Českého Švýcarska, Podyjí a Pálavy

V národním parku České Švýcarsko si vychutnáte rozmanité programy pro fotografy, skvělým tipem jsou plavby úchvatnými soutěskami řeky Kamenice. Řady výletních tras nabízí Pálava se zříceninou Dívčích hradů a také národní park Podyjí, kde ve stráních a ve skalách nad řekou Dyjí objevíte kromě řady vyhlídek, přírodních rarit a ledových slují také zříceninu hradu Nový Hrádek anebo letohrádek Lusthaus, který kdysi sloužil vranovskému panstvu při honech.
Zobrazit celý popis
Dobrovolníci revitalizují rašeliniště v srdci NP Šumava
6. srpen 2018 11:00

Dobrovolníci revitalizují rašeliniště v srdci NP Šumava

Modrava
Čtrnáct dobrovolníků z celé naší země napravuje od neděle 5. do neděle 12. srpna staré chyby vzniklé odvodňováním Šumavy. Zahrazují a zasypávají staré, umělé odtokové kanály na odvodněných rašeliništích na Modravsku. Tvoří hráze, zasypávají kanály půdou a přenášejí rašeliníky. Zvýší a stabilizují hladinu podzemní vody pro obnovu rašelinotvorných procesů. Dobrovolníci tak jako každoročně, v rámci Týdne pro divočinu, pomohou jak vzácné šumavské přírodě, tak i zadržení vody a vodnímu režimu v krajině.
Kamencové jezero Chomutov

Kamencové jezero Chomutov

Chomutov, Severozápadní Čechy
Přírodní park Česká Kanada

Přírodní park Česká Kanada

Nová Bystřice, Jižní Čechy