Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Církevní památky

Církevní památky celá ČR

Církevní památky vydávají jedinečné svědectví o našem duchovním i kulturním bohatství. Existují po staletí, přesto jde o živá místa, která nás přitahují oslnivou architekturou i duchovním odkazem.

Navštivte unikátní kostely a katedrály, klášterní areály, poutní místa, chrámy, kapličky i klidná místa k rozjímání

Za příběhy o zázracích se vydejte na poutní místa, třeba na Svatou Horu u Příbrami nebo na Svatý Kopeček u Olomouce. Historie poutního místa Velehrad sahá až do 9. století, kdy a Moravu přišli Cyril a Metoděj. Mezi místa, která by měl navštívit každý Čech, patří hora Říp, památné místo naší historie, a katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Katedrála coby místo odpočinku českých patronů byla zapsána mezi památky UNESCO, podobně jako gotický chrám sv. Barbory v Kutné Hoře.

Zobrazit celý popis
Hospital Kuks je Stavbou roku 2016
14. říjen 2016 5:44

Hospital Kuks je Stavbou roku 2016

Kuks
Stavbami roku 2016 jsou pražský tunel Blanka, archeologický park v Pavlově, modernizace železniční trati Tábor – Sudoměřice, Stezka v oblacích v Dolní Moravě, rekonstrukce a dostavba městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích a rekonstrukce areálu Hospitalu v Kuksu. Hospital Kuks, který znovuotevřel své brány po rozsáhlé rekonstrukci na jaře loňského roku, získal ocenění Stavba roku 2016. Před rekonstrukcí byl přitom stav památky značně neuspokojivý a plně se využívalo pouze 35 % z celého rozsáhlého objektu. Rozsáhlá obnova Národní kulturní památky Hospitalu Kuks stála přes 450 milionů korun, přičemž podpora z prostředků Evropské unie činila 85 % nákladů. Letošní návštěvnost se koncem září pohybovala nad 100 tisíci návštěvníky.