Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Archeologie
Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Archeologie Celá ČR

Baví vás archeologie? V archeoparcích, skanzenech a muzeích vám ukážeme, jak se žilo v pravěkých osadách, na velkomoravských hradištích i ve středověkých vesnicích. Nabídneme i výstavy s archeologickou tematikou a zajímavé akce.

Návrat do pravěku

Vypravte se s portálem Kudy z nudy do pravěku. Kam? Cesta časem může začít třeba pod Pálavou, v místech, kde byla objevena Věstonická venuše, a v ArcheoparkuPavlově. Za mamuty se vypravte do brněnského Pavilonu Anthropos anebo na naučnou stezku Předmostím až do pravěku poblíž Přerova, s lovci mamutů se seznámíte v Muzeu Eduarda ŠtorchaLobči. Skvělým místem, kde se každý rok pořádá spousta akcí včetně oblíbených archeologických dnů, je Centrum experimentální archeologie – archeopark Všestary u Hradce Králové, za vidění stojí i pravěká osada Křivolík.
 

Tajemný život Keltů

Oppida, opevněná hradiště a svátky Samhain, Imbolc, Beltine a Lughnasad – to všechno je naše dědictví po Keltech. Dávné kultuře se věnuje například keltská expoziceNasavrkách a blízký keltský archeoskanzen, okolím vás provede Keltská naučná stezka. S každodenním životem Keltů se seznámíte na výstavě v Nižboře anebo v muzeuNovém Strašecí, lákavým výletním místem v bezprostředním okolí Prahy je keltské oppidum Závist nad ZbraslavíVíte například, kde se každý rok slaví slunovrat a největší keltské svátky?
 

Malé seznámení s Velkou Moravou

Na řadě míst se můžete vrátit do dob Velké Moravy a raného středověku. Mezi nejznámější výletní cíle patří Slovanské hradištěMikulčicích a Památník Velké Moravy ve Starém Městě, ale tím nabídka zdaleka nekončí. Třeba Archeoskanzen Modrá má podobu opevněné velkomoravské osady, do časů raného středověku se vrátíte v archeologickém muzeu v přírodě Villa Nova Uhřínov a Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře představuje rekonstrukci slovanského sídliště v dobách od poloviny 8. století až do 11. století.

Zobrazit více

Chrám v Panenském Týnci – načerpejte energii mezi zdmi a sloupy tajemné stavby

Prostor nikdy nedokončeného chrámu pravděpodobně ze 14. století už staletí přitahuje nejrůznější psychotroniky, léčitele, duchovní i umělce. Není úplně jasné kdo a kdy ho založil, je však zřejmě dílem pánů ze Žerotína a stavěl se řadu let.
Panenský Týnec, Ústecký kraj

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Klášter Rosa Coeli v Dolních Kounicích

Podobně jako v Panenském Týnci i trosky kláštera Rosa Coeli v Dolních Kounicích působí na citlivější jedince svou pozitivní energií. Už jen pouhých pár minut pobytu v magických prostorách syrové gotiky bývalého kláštera vám vylepší náladu.
Dolní Kounice, Jihomoravský kraj

Zřícenina hradu Zubštejn

Zřícenina hradu se nachází na vrcholu protáhlého kopce asi 10 kilometrů severně od hradu Pernštejna a tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem.
Bystřice nad Pernštejnem, Kraj Vysočina

Zřícenina letohrádku Belveder v Suchdole u Kutné Hory

Na kopci nad osadou Vysoká byl v letech 1697 – 98 vystavěn na příkaz hraběte Šporka letohrádek s kaplí sv. Jana Křtitele, zvaný Belveder. Kapli obklopoval malý klášter. Po požáru na konci 19. století již nebyly letohrádek ani kaple obnoveny. Dnes zde najdete zachovalé monumentální obvodové zdi.
Miskovice, Středočeský kraj

Zámek Hradec nad Moravicí – zámek, který hrál po 700 let prim v dějinách českých zemí

Objekt, který i dnes nabídne atraktivní podívanou každému návštěvníkovi. Prohlídková trasa přepychově zařízenými salóny mj. připomíná i pobyty Ludwiga van Beethovena a Ference Liszta.
Hradec nad Moravicí, Moravskoslezský kraj

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.
Lednice, Jihomoravský kraj

Hrad Kunětická hora – Kuňka

Pozdně gotický hrad slavného rodu Pernštejnů vznikl přestavbou starého opevnění na přelomu 15. a 16. století. Výrazně jej poničila švédská vojska. Kunětická hora byla veřejnosti nepřístupná od roku 1973 do roku 1993. Dnes se z Kunětické hory stalo kulturní centrum Pardubicka.
Staré Hradiště, Pardubický kraj

Hrad Houska – tajemný hrad s cestou do pekla

Přestože nepatří mezi největší či nejkrásnější hrady, nepyšní se obrovským parkem, stal se oblíbeným cílem mnoha výletníků a dobrodruhů. Tento tajemný hrad zaujme návštěvníky především pověstí o průrvě do pekla a o odsouzenci, který do ní byl spuštěn.
Blatce, Liberecký kraj

Zřícenina gotického hradu Dívčí hrady (Děvičky) – dominanta Pálavských vrchů

Hrad Děvičky, jehož zřícenina se tyčí na výrazném kopci v rámci CHKO Pálava, tvoří výraznou dominantu krajiny. Je tudíž logické, že i výhled z hradu na okolní krajinu je čarokrásný. Pouze je třeba upozornit, že návštěva této památky je vykoupena poněkud náročnějším výstupem.
Pavlov, Jihomoravský kraj

Zámek Kačina u Kutné Hory a Muzeum českého venkova Kačina

V Muzeu českého venkova jsou uloženy sbírkové předměty, vztahující se k dějinám a současnosti venkova, zemědělství a potravinářského průmyslu. Prohlídkové okruhy nabízejí jak pohledy do dějin pěstování zemědělských plodin a chovu hospodářských zvířat, tak prohlídku sídla rodu Chotků.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.
Štramberk, Moravskoslezský kraj