Úvod > Aktuality > Zvuk největších varhan v Česku uslyšíte jedině v Olomouci

Zvuk největších varhan v Česku uslyšíte jedině v Olomouci

Vydáno 1. září 2017 Kultura
Zářijovou Olomoucí se téměř půlstoletí nesou harmonické tóny varhan. Ani letos tomu nebude jinak. Už po devětačtyřicáté se tam totiž uskuteční Mezinárodní varhanní festival Olomouc s účastí uznávaných umělců z celého světa. Přední světoví interpreti budou koncertovat v chrámu Svatého Mořice na slavných Englerových varhanách. Město zažije 49. ročník Mezinárodního varhanního festivalu od 4. do 18. září.

Chrám sv. Mořice v Olomouci ukrývá na kůru nebývalou podívanou. Roku 1745 tam postavil Michael Engler překrásné varhany, které sochami vyzdobil Filip Sattler. Chrámový hudební nástroj sice sloužil svému účelu, ale až do roku 1969 chátral. Tehdy se ho ujmul varhaník chrámu sv. Mořice Antonín Schindler a nechal varhany zrekonstruovat. Během oprav se rozhodlo o jejich rozšíření, takže dnes mají varhany 5 manuálů a 135 rejstříků, což je řadí mezi největší v Evropě. Právě jedinečnost nástroje přivedla varhaníka na myšlenku založení varhanního festivalu, který se letos uskuteční od 4. do 18. září.

Festival nabídne 5 koncertů. Hvězdou festivalu je titulární varhaník chrámu sv. Eustacha v Paříži – Baptiste-Florian Marle-Ouvrard. Je jedním z nejvýraznějších francouzských varhaníků mladé generace a je znám jako fenomenální improvizátor. Jeho skvělou kariéru zahájila studia na pařížské konzervatoři, kde obdržel celkem 8 prvních cen. Neméně úspěšný byl také na varhanních soutěžích (1. cena      v Lipsku – 2009, 1. cena v Lucemburku – 2011, vítěz soutěže M. Tariverdieva v Kaliningradu – 2011, 2. cena na soutěži v Chartres – 2012).  Kromě interpretace a improvizace se Marle-Ouvrard zabývá též kompozicí a jeho oblíbenou činností je doprovázení němých filmů. Často se věnuje transkripcím symfonických děl a nevyhýbá se experimentům a kombinování varhanní hudby s jinými uměleckými směry, s tancem, s vizuálním uměním či elektronickou hudbou. Nejen improvizační  umění předvede v chrámu sv. Mořice 14. 9.

Festival zahájí německý varhaník Franz Lörch, který po svém debutu v Mnichově koncertoval takřka po celém světě, často spolupracuje s Mnichovskou filharmonií a se Symfonickým orchestrem Bavorského rozhlasu. Významně se zasloužil o spolupráci varhaníků Německa a zemí východního bloku, za což mu bylo v roce 2016 uděleno vysoké vyznamenání Polské republiky. Je uměleckým ředitelem Mnichovského mezinárodního festivalu. 4. 9. vystoupí v některých skladbách společně s trumpetistou Ondřejem Jurčekou (člen Filharmonie Brno). V jejich podání zazní díla J. S. Bacha, G. F. Händela, J. B. Loeilleta nebo J. Clarka.

Tuomas Pyrhönen
pochází z Finska a působí jako varhaník, varhanní pedagog a hudební kritik. S velkým zájmem se věnuje interpretaci soudobé hudby, proto některá díla zařadil do programu koncertu 7. 9.  Vedle hudby současných skladatelů však zazní např. i kompozice J. S. Bacha nebo známá skladba M. Ravela v úpravě pro varhany - Má matka husa.

Titulární varhaník v katedrále sv. Bavona
Edward de Geest (Belgie) je laureátem mnoha varhanních soutěží, titul laureáta získal na soutěžích v Middelburgu a Antverpách. Do dnešního dne odehrál přes 600 koncertů. Za své zásluhy v oblasti umění byl několikrát oceněn. Olomouckému publiku nabídne 11. 9. pestrý program složený z děl hudebních mistrů: J. Pachelbel, J. S. Bach, C. Franck, A. Brückner, L. Vierne, Ch. M. Widor…

Festival zakončí
18. 9. „Osudové sedmičky“ Ireny Chřibkové, titulární varhanice a ředitelky kůru baziliky sv. Jakuba v Praze, kde založila Mezinárodní varhanní festival. Během jejího takřka pětadvacetiletého působení u největších pražských varhan se staly velmi známé a oblíbené její nedělní svatojakubské půlhodinky varhanní duchovní hudby. Pedagogicky působí v Praze, zasedá v porotách varhanních soutěží a vede interpretační kurzy. Na olomouckém festivalu se neobjeví poprvé, letos bude účinkovat spolu s tympanistou Ladislavem Bilanem (člen Moravské filharmonie Olomouc), se kterým zahraje Krajiny patmoské pro varhany a bicí Petra Ebena, jehož 10. výročí úmrtí si letos připomínáme.  Celý večer bude sestaven z děl skladatelů, které spojuje sedmička v datu narození nebo úmrtí - odtud pramení název Osudové sedmičky. Poslední koncert je současně zahajovacím koncertem Spolku pro komorní hudbu.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany ve střední Evropě, pocházející z roku 1745.

Další aktuality

9.7.
2018
Olomouc láká na letní večery s barokní operou

Olomouc láká na letní večery s barokní operou

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
14.6.
2018
Lipník nad Bečvou se opět stal městem kovu

Lipník nad Bečvou se opět stal městem kovu

Střední Morava a Jeseníky | Kultura
2.5.
2018
Hudební festival Dvořákova Olomouc rozezvučí hanáckou metropoli

Hudební festival Dvořákova Olomouc rozezvučí hanáckou metropoli

Střední Morava a Jeseníky | Kultura